En Sıcak Konular

Merkez Bankası’nda 5 genel müdürlüğe atama yapıldı

9 Ağustos 2019 17:14 tsi
Merkez Bankası’nda 5 genel müdürlüğe atama yapıldı TCMB başekonomist ve bazı departman genel müdürleri görevinden alınmasının ardından yerlerine gelen isimler belli oldu. DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre atamalar yine ‘içeriden’ yapıldı.

Merkez Bankası’nda 5 genel müdürlüğe atama yapıldı

DÜNYA 

TCMB başekonomist ve bazı departman genel müdürleri görevinden alınmasının ardından yerlerine gelen isimler belli oldu. DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre atamalar yine ‘içeriden’ yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda (TCMB) başekonomist ve bazı departman genel müdürleri görevinden alınmasının ardından yerlerine gelen isimler de belli oldu.

DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre atamalar yine ‘içeriden’ yapıldı.

Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü Pınar Özlü’nün yerine aynı departmanda Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü Fiyat Gelişmeleri ve Kamu Maliyesi Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Çağrı Sarıkaya getirildi. Sarıkaya, Aralık 2001’de Merkez Bankası’na araştırmacı olarak göreve başlamıştı.

Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Yavuz Yeter’in görevini ise 1980’lerden bu yana bankada görev yapan Dr. Ali Çufadar getirildi. Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü olan Çufadar, Operasyon Genel Müdürü olarak kurumda hizmet veriyordu.

Ali Çufadar’ın yeni görevlendirmesi nedeniyle boşalan Operasyon Genel Müdürlüğü görevine ise Ankara Şubesi Müdürü Dr. Yusuf Bora Enhoş getirildi. Enhoş, İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı iken Ankara Şubesi Müdürlüğüne atanmıştı.

Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kandar’ın yerine gelen isim ise Doruk Küçüksaraç oldu. Küçüksaraç da aynı genel müdürlükte Piyasalar Analiz Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Ayrıca Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğü görevine Mehmet Zahit Ateş getirilirken Ateş de Bilişim Teknolojileri Denetçisi iken Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Uygulama Geliştirme ve Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştı.

DÜNYA’ya bilgi veren bir yetkili, görevden alınan kişilerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanılmaya devam edileceğini kaydetti. Aynı yetkili, Merkez Bankası’nda kurumsal süreklilik, liyakat, ehliyet ve adalet ilkelerine dayalı personel politikasına bağlı kalındığını da vurguladı.

Başekonomist Doç. Dr. Hakan Kara’nın yerine henüz bir atama yapılmadı.

9 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak

TCMB Meclisi tarafından alınan karar, 9 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak.

Görevden alınma kararına gerekçe olarak "Bankamız iş süreçlerinin küresel merkez bankacılığının güncel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kurgulanması ile etkinlik ve verimlilik esasına dayalı yalın bir organizasyon yapısına ulaşılması amacıyla; 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu, Banka Esas Mukavelesi ve diğer mevzuatla Bankaya verilmiş olan görevlerin etkin bir şekilde yürütülmesini, süreçlerin etkin yönetimini, birimlerin sorumluluk alanlarının net olarak belirlenmesi ile benzer ve birbiriyle ilişkili görevlerin doğru birimler altında konumlandırılması" gösterilmişti.

Görevden alınanların İdare Merkezi'nde açık bulunan ekonomist, danışman, başuzman gibi görevlere atandığı öğrenilmişti. 


Bu haber 4,661 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11,871 µs