En Sıcak Konular

İnşaat malzemecileri, 2021 için 30 milyar dolar ihracat öngörüyor

11 Ocak 2022 16:33 tsi
İnşaat malzemecileri, 2021 için 30 milyar dolar ihracat öngörüyor Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Tayfun Küçükoğlu, geçen yıl 30 milyar dolara ulaşmasını bekledikleri ihracattaki büyümenin 2022’de de süreceğini bildirdi.

İnşaat malzemecileri, 2021 için 30 milyar dolar ihracat öngörüyor

DÜNYA

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Gündem Buluşmaları'nın 48'incisi, ‘2022'ye Girerken Sektör Değerlendirmesi’ başlığıyla çevrim içi gerçekleştirildi.

Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, inşaat malzemesi sanayisinin 2021'i yüzde 20 büyümeyle tamamlayacağını belirterek, inşaat sektöründe ise büyüme beklemediklerini bildirdi.

Bu yüzde 20'lik büyümenin yüzde 10'unun yenileme, yüzde 10'unun ihracattan geldiğini kaydeden Küçükoğlu, bu yıl COVID-19'un etkisinin azalmasıyla yenileme alışkanlıklarının devam edeceğini, ancak son 2 yıldaki kadar etkin olamayabileceğini söyledi.

İhracatın 2021'de güçlü seyrettiğini, önceki 3 senede yıllık ortalamanın yaklaşık 21 milyar dolar olduğunu belirten Küçükoğlu, “Bunun yanında ortalama 7 milyar dolarlık ithalatımız oldu. 2021'de ihracatımızın önceki yıla göre yüzde 48'lik artışla 30 milyar dolara ulaşacağını ve tonaj açısından da yüzde 9'luk büyüme sağlayacağımızı düşünüyoruz. İnşaat sektörünün büyüme hareketine başlayacağını, ihracattaki büyümemizin de devam edeceğini öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Coğrafi avantajımızı kullanmalıyız"

Emtia, enerji ve lojistik fiyatlarında oluşabilecek bir dengelenmenin ihracata olası etkisini göz ardı etmemeleri gerektiğine dikkat çeken Tayfun Küçükoğlu, "Sektörümüzün rekabet gücü ve ülkemizin coğrafi konumunun önemi burada en önemli stratejik avantajları oluşturuyor. Bu avantajları büyüterek geleceğe taşımamız gerektiğine inanıyoruz." diye konuştu.

Globalleşmenin yerini bölgeselleşmeye bıraktığını söyleyen Küçükoğlu, “Bölgeselleşme etkileriyle ülkemizin öneminin daha fazla artacağını çok net söyleyebiliriz. Orta ve uzun vadeli baktığımızda gelecek 10 yılda muazzam gelişmeler yaşayabileceğimizi öngörüyoruz.” dedi. Bu haber 761 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,605 µs