En Sıcak Konular

Sezgin Özcan
Sözcü Gazetesi

Sezgin Özcan
16 Kasım 2017

Yabancı uyruklu çalışan Türkiyede emekli olabilir mi?



Yabancı uyruklu çalışan Türkiye’de emekli olabilir mi?

Sözcü

Türkmenistan uyruklu bir çalışanımız için yazıyorum. İki buçuk yıldan bu yana evimizde çalışıyor. Önce oturma izni alındı. Daha sonra 1,5 yıldan bu yana çalışma izini de aldık. Yaşlı bakımı statüsünde Türkiye'de. Her ay kendisi için sigorta primi ödüyoruz. Kendisi ile uzun süreli çalışmak istiyoruz. Sağlık sisteminden yararlanabiliyor. Kendisi Türkiye'den emekli olabilir mi? Bunun için kaç yıl çalışması ve kaç gün prim ödemesi gerekiyor? Emekli olamıyorsa ayrıldığında ''toplu ödeme'' alabilir mi? Bizden ayrılıp bir başka evde aynı statüde çalışması durumunda hizmetleri birleştirilebiliyor mu? Alpaslan Onay

Evinizde sigortalı çalışan yabancı uyruklu bayan, 7200 prim günüyle 58 yaşını veya 5400 prim günüyle 61 yaşını doldurduğunda 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilir. Sizden ayrılıp başka evlerde veya işyerlerinde çalışması halinde, Türkiye’de ki tüm sigortalı çalışmaları birleştirilir. 58 yaşını doldurduğunda, emekliliği için gereken prim gün sayısını tamamlayamamış olursa malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri (primlerin yüzde 20’lik kısmı) talebi halinde toptan ödeme şeklinde kendisine iade edilir.

 

Yıllık izin süresinin hesabında esas alınacak hizmet süresi

İlk SGK girişim 2002 yılı olup, 2005 yılından beri de bilfiil çalışmaktayım. Şu an çalışmakta olduğum şirkete de 2015 yılı Mayıs ayında girdim ve yıllık izin hakkım 14 iş günü olarak bana tebliğ edildi. Neticede işe girdiğim yıl SGK kayıtlarında gözüken toplam hizmet sürem 5-15 yıl arasında olduğundan, yıllık izin hakkımın 20 iş günü olması gerekmiyor mu? Mert Kurnaz

4857 sayılı İş Kanununun 53. maddesine göre, işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, an az bir yıl çalışmış olan işçiye yıllık ücretli izin verilir. Verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara 14 günden az olamaz. 54. maddeye göre de yıllık ücretli izne hak kazanmak için gerekli olan sürenin hesabında işçinin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır.

Buna göre, yıllık izne hak kazanmanızda ve izin sürenizin hesabında, başka işverenlerin işyerlerindeki daha önceki çalışmalarınız dikkate alınmaz. Çalışmakta olduğunuz işyerindeki çalışma süreniz dikkate alınır ve yıllık ücretli izin süreniz 14 iş günü olur.




Bu yazı 7,980 defa okundu.






Yorumlar

 + Yorum Ekle 
    kapat

    Değerli okuyucumuz,
    Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
    Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
    · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
    · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
    · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
    · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
    · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
    · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
    Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





    Diğer köşe yazıları

     Tüm Yazılar 
    • 5 Temmuz 2020 Kısa çalışma kimler için uzadı?
    • 30 Haziran 2020 Eksik prim yatırılması fesih sebebi sayılır mı?
    • 26 Haziran 2020 Ücretsiz izin emekli çalışana fesih hakkı verir mi?
    • 23 Haziran 2020 Çalışan, esnek çalışmayla haklarını kaybedecek
    • 16 Haziran 2020 Kıdem tazminatında kazanılmış haklar
    • 12 Haziran 2020 Kısa çalışma döneminde işçi çıkarılabilir mi?
    • 7 Haziran 2020 Bu defa çalışan emekliye de destek verilsin
    • 2 Haziran 2020 Kısa çalışma ve ücretsiz izin emekliliği öteler mi?
    • 1 Haziran 2020 Yasağa rağmen işten çıkarılan işsizlik ödeneği alabilir mi?
    • 23 Mayıs 2020 Kısa çalışma ödeneği nasıl hesaplanıyor?
    • 22 Mayıs 2020 Ücretsiz izin emeklilik tarihini öteler mi?
    • 22 Mayıs 2020 İndirimli emlak vergisinde özellikli durumlar
    • 21 Mayıs 2020 Ücretli izin hakkı varken ücretsiz izin kullandırılabilir mi?
    • 19 Mayıs 2020 Emlak vergisi ödemeyecek emekliler
    • 14 Mayıs 2020 Pandemi döneminde ücretsiz izin uygulaması
    • 11 Mayıs 2020 Kısa çalışma ödeneği şartlarını sağlıyor muyum?
    • 8 Mayıs 2020 17 Nisan öncesi için ücret desteğinden yararlanılabilir mi?
    • 6 Mayıs 2020 İşveren kısa çalışmaya bağlı ücret kaybını karşılayabilir mi?
    • 1 Mayıs 2020 Ücret desteği başvurunuzu işveren yapacak
    • 28 Nisan 2020 İşveren emeklilik nedeniyle çıkış yapılabilir
    BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
    TWİTTER/resulkurt34




    En Çok Okunan Haberler


    Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
    9,630 µs