En Sıcak Konular

Sezgin Özcan
Sözcü Gazetesi

Sezgin Özcan
5 Aralık 2019

EYT kapsamında mıyım?



EYT kapsamında mıyım?

5 Mayıs 1974 doğumluyum. 3 Temmuz 1998 tarihinde Emekli Sandığına bağlı olarak (memur) iş başlangıcım var. Aralıksız olarak (sadece askerlikte 1 aylık sınıf okulunda kesinti var) 2017 Nisan ayına kadar çalışmışlığım var (yaklaşık 6700 gün). Acaba EYT kapsamında mıyım? Bu hali ile ne zaman emekli olabilirim? Daha çalışmam lazım mı?

Hizmet başlangıcınız 8 Eylül 1999 tarihinden önce olduğundan EYT’lisiniz. Ancak bugüne kadar EYT ile ilgili bir yasa taslağı ortaya çıkmadığından EYT’liler için öngörülen emeklilik şartları konusunda da bir veri yok. EYT’lilerin talebi, 8 Eylül 1999 öncesi emeklilik şartlarının uygulanması. Ola ki EYT yasası çıkar ve 8 Eylül 1999 öncesi emeklilik şartları uygulanırsa, Emekli Sandığı statüsünden emeklilik için yaş şartı aranmaksızın erkeklerin 25, kadınların ise 20 tam yıl hizmet süreleri olması gerekecek.

EYT’li olmakla birlikte hizmet süreniz 25 yıldan az olduğundan, 25 tam yıl hizmet süresini tamamladığınızda emekli olmaya hak kazanmanız mümkün olabilecek. Ancak EYT konusunda fazla umutlu olmamanızı önerim. Zira Cumhurbaşkanının son açıklamaları, yakın gelecekte EYT’lilerle ilgili bir düzenleme yapılmayacağını gösteriyor.

Mevcut durumda ise hizmet süreniz 15 yıldan fazla olduğundan 61 yaşınız dolduğunda ya da 25 tam yıl (9000 gün) hizmet süresini tamamlayıp, 57 yaşınız dolduğunda emekli olabilirsiniz.

 

Kıdem tazminatı alabilir miyim?

Uzman doktorum. 1 Şubat 1995 tarihinde devlet memuru olarak işe başladım. 15 yıl 11 ay devlet hizmetinden sonra istifa edip 2,5 ay sonra özel sektörde çalışmaya başladım. Aynı işyerinde 8 yıl 8 aydır çalışıyorum. Tekrar kamuya geçmek için işyerimden istifa edersem kıdem tazminatı alabilir miyim?

Tekrar kamuya geçmek için işten ayrılmanız, kıdem tazminatına hak kazanmanızı sağlamaz. Ancak sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 tarihinden önce olup, 4/a (SSK) statüsünden emekliliğiniz için gereken 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü şartlarını sağlamış olduğunuzdan, emekliliğiniz için gereken yaş dışındaki şartları sağlamış durumdasınız.

1475 sayılı İş Kanununun kıdem tazminatına ilişkin 14. maddesine göre, emekliliği için gereken yaş dışındaki şartları sağlayanlar kendi istekleriyle işten ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanıyorlar. Kamuya geçmeden önce SGK'dan alacağınız kıdem tazminatı alabilir yazısını işverene ibraz etmek suretiyle ilgili yasa hükmüne göre işten ayrılırsanız kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

 

Emekli aylığı için yurtdışında çalışmamam mı gerekiyor?

Yurtdışında yaşamaktayım. Şu an 50 yaşındayım. Burada serbest meslek sahibi olarak vergi mükellefiyim. Yani Türkiye’de ki gibi Bağ-Kur’lu sayılırım. Sağlık ve emeklilik primlerimi kendim yatırıyorum. Türkiye’de 4200 gün Bağ-Kur prim ödemem var. Türkiye’den emekli olursam burada çalışmamam mı gerekiyor?

Türkiye’de 4/b (Bağ-Kur) statüsünden emekliliğe hak kazanabilmeniz için yaş şartı hariç en az 5400 prim gününüz olması gerekiyor. Prim gününüzü yurtdışı borçlanmasıyla tamamlayıp emekli olmaya hak kazandığınızda, yurtdışındaki çalışmanız devam ettiği sürece emekli aylığınız bağlanmaz. Ancak yurtdışındaki çalışmanız sona erdiğinde bağlanır.


Bu yazı 128 defa okundu.






Yorumlar

 + Yorum Ekle 
    kapat

    Değerli okuyucumuz,
    Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
    Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
    · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
    · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
    · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
    · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
    · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
    · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
    Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





    Diğer köşe yazıları

     Tüm Yazılar 
    • 25 Ocak 2020 Sigortalılık süresi nasıl hesaplanıyor?
    • 24 Ocak 2020 Emekli aylığımın düşmemesi için ne yapabilirim?
    • 20 Ocak 2020 Emekli Sandığında emeklilik şartlarının tespiti
    • 18 Ocak 2020 Emeklilik için üç seçeneğiniz var
    • 16 Ocak 2020 SGK defterleri karıştırmaya devam ediyor
    • 13 Ocak 2020 Eski eşiyle evlenen çeyiz parası alabilir mi?
    • 11 Ocak 2020 Prim iadesi hangi durumda yapılır?
    • 9 Ocak 2020 Prim borcu olana yıl sonuna kadar sağlık hizmeti
    • 8 Ocak 2020 2020 kıdem tazminatı sınırları ve sosyal yardımlar
    • 6 Ocak 2020 Anneye aylık bağlanması için muhtaçlık belgesi gerekiyor
    • 4 Ocak 2020 Yeni asgari ücretle birlikte BESte devlet katkısı da arttı
    • 3 Ocak 2020 Borçlanmanın maliyeti yüzde 15 arttı
    • 2 Ocak 2020 2020 asgari ücreti işçi ve işverene nasıl yansıyacak?
    • 31 Aralık 2019 Hekimlerin ilave ödemesi hangi durumda kesilir?
    • 26 Aralık 2019 Bir Kanunda aynı numaralı iki madde olur mu?
    • 25 Aralık 2019 Doğum borçlanması sigorta başlangıcımı geri çeker mi?
    • 24 Aralık 2019 Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi
    • 21 Aralık 2019 Yeni asgari ücret neleri etkileyecek?
    • 19 Aralık 2019 SSK kapsamında dul ve yetim aylığı oranları
    • 17 Aralık 2019 Malul sayılmayan engelli koşullarıyla emekli olabilir
    BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
    TWİTTER/resulkurt34




    En Çok Okunan Haberler


    Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
    12,777 µs