En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
20 Ocak 2020

Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesinde ücret gizliliği nasıl sağlanacak?Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesi’nde ücret gizliliği nasıl sağlanacak? 

Çalışanların ücretlerinden kesilen gelir vergileri Maliye’ye Muhtasar Beyanname ile bildirilirken, Sosyal Güvenlik primleri ise SGK’ya aylık prim hizmet belgesi ile bildirilmektedir.
Üç yılı aşkın süredir başta SMMM, YMM meslek mensupları ile insan kaynakları yönetici ve çalışanlarının gündeminde olan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi’nde artık tünelin ucu göründü. Daha önce birkaç kez ertelenen uygulama bu sefer Ocak 2020 dönemi itibariyle hayata geçirildi.

Vergiye uyum maliyetlerinin azaltılması, gönüllü uyumun teşvik edilmesi, kayıtdışı ekonomi ile mücadelede etkinliğin artırılması, bürokrasinin azaltılması, birden fazla işverende çalışıp beyanı eksik veya hiç yapmayanların tespiti ve önlem alınması, birden fazla işyerinden AGİ alınmasının önlenmesi ve engelli raporu olsa da engelli vergi indirim belgesi olmadan vergiden indirim yapılanları tespiti gibi gerekçeleriyle her iki kuruma yapılan bildirimin tek belgede toplanması amacıyla Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi sistemine geçiliyor.

Tartışma konusu olan ücret gizliliğinin sağlanması için Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Usul Kanunu 122 Sayılı Sirküleri, 14.01.2020 tarihinde gelir idaresi başkanlığınca yayınladı.
Beyannamelerini elektronik ortamda kendileri gönderebilen mükelleflerden/işverenlerden talep edenlere, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi’ni elektronik gönderebilmeleri mümkün kılınmıştır. Bu bildirim mükellefin mevcut e-beyanname şifresinden ayrı olarak kendisine verilecek bir kullanıcı kodu, parola ve şifre ile olacaktır. Bu şekilde, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi yoluyla hem ücret ödemeleri üzerinden yapılan vergi kesintilerinin matrahları, hem de 5510 sayılı Kanuna göre sigortalıların sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ile prim ödeme gün sayıları bildirilecektir. Bildirimde 1003B kodlu Beyanname kullanılacaktır.

İşverenler, 1003A ve 1003B beyanname kodları ile bildirim yapabilecek olup, 1003B beyanname kodu ile Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi sadece ücret gizliliğini sağlamak isteyen ve talepte bulunan işverenlere sağlanacak. Bu imkândan faydalanmayı tercih eden mükellefler/işverenler ücret ödemelerine ilişkin vergi kesintilerini ve sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ve prim ödeme gün sayılarını 1003B Beyanname kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile beyan edecekler.

Bu şekilde ayrı bir kullanıcı kodu, parola ve şifre alan mükellefler/işverenler, ücret ödemelerine ilişkin vergi kesintileri haricinde ilgili dönem içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri kârlar ve iratlar ile buna ilişkin tevkif ettikleri vergileri ise 1003A Beyanname kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile beyan etmeye devam edeceklerdir.

1003B Beyanname kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ebeyanname.gib.gov.tr/ internet adresinden görüntülenebilecektir.

“Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi’nin Elektronik Ortamda Gönderilmesine İlişkin Talep Formunu (Ek-1) doldurularak işverenlerin bağlı oldukları vergi dairesine müracaat etmeleri halinde, Ücret Gizliliğinin Sağlanmasına İlişkin 1003B Beyanname kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi’ni elektronik ortamda gönderebilmeleri için kendilerine ayrı bir kullanıcı kodu, parola ve şifre verilecektir.

Diğer taraftan, 1003B Beyanname kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi’ni elektronik ortamda gönderebilmek için ayrı bir kullanıcı kodu, parola ve şifre alan mükelleflerden merkez işyeri haricinde şubesi/şubeleri bulunanlara, şubelerine ait 1003B Beyanname kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini elektronik ortamda göndermek üzere ayrı bir kullanıcı kodu, parola ve şifre talep etmeleri halinde şube/şubeler için ayrı bir kullanıcı kodu, parola ve şifre verilecek.


Bu yazı 249 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Şubat 2020 6 puanlık SGK teşvikinde müjde geldi
  • 24 Şubat 2020 4 bin 500 günle kıdem tazminatı
  • 18 Şubat 2020 Atılan taş, ürkütülen kurbağaya değdi mi?
  • 17 Şubat 2020 SGK'lıların cenaze ödeneği
  • 11 Şubat 2020 İşçinin Kullanmadığı Yıllık İzin Ücretinin Ödenmesi
  • 10 Şubat 2020 Erteleme yetmez, iptal şart
  • 4 Şubat 2020 Mahkeme kararıyla yaşını büyüten emekli olabilir mi?
  • 3 Şubat 2020 Depremzede işverenler zayi belgesine dikkat!
  • 28 Ocak 2020 SGKlıya emzirme ödeneği var
  • 27 Ocak 2020 KVKK Veri Sorumluları Siciline kayıt ve bildirime dikkat!
  • 20 Ocak 2020 Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesinde ücret gizliliği nasıl sağlanacak?
  • 15 Ocak 2020 Esnafın işsizlik sigortası: Ahilik Sandığı
  • 7 Ocak 2020 2020 yılında geçerli olan doğum sonrası yarım çalışma ödeneği
  • 31 Aralık 2019 SON BASKI
  • 26 Aralık 2019 İhracatçıya yeşil pasaport
  • 24 Aralık 2019 Değerli Konut Vergisi ve itiraz yolları
  • 23 Aralık 2019 Yurt dışı borçlanma primleri vergi matrahından indirebilir mi?
  • 19 Aralık 2019 Ücret avansında vergi ve SGK primi ödemeleri nasıl olmalı?
  • 17 Aralık 2019 Mobbing öldürüyor
  • 13 Aralık 2019 Vergi cezalarında kanun yolundan vazgeçme
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,799 µs