En Sıcak Konular

Uğur Tandoğan
Dünya

Uğur Tandoğan
5 Mart 2020

Profesyonellikte 3S-2Profesyonellikte 3S-2 

Tüm dünyanın küresel köy haline geldiği bir devirde yaşıyoruz. İletişim teknolojisi öyle bir seviyeye geldi ki, hiçbir şey gizli kalmıyor. Çevrenize duvarlar örüp, “Bu iş bu kadar yapılır” deyip standart dışı, kalitesiz mal ve hizmet üretip keyif çatamıyorsunuz. Cümle alem bizi kıskanıyor diyemiyorsunuz; deseniz de cümle alemi güldürüyorsunuz. Ayakta kalmanız için ürettiğiniz malların ve hizmetlerin dünya kalitesinde olması gerekiyor. Bu gerçek, özel sektör için de geçerli, kamu sektörü için de. Çünkü iyiyi gören göz, güzeli tadan damak kötüsünü kolay kolay kabullenmiyor. O zaman tek seçenek var, ürettiğiniz her şeyin dar toleranslı beğeni süzgecinden geçmesi gerekiyor. Ne yaparsanız yapın, hakkıyla ve mükemmel biçimde yapmalısınız. Buna profesyonellik diyoruz.

“İyi bir profesyonel olmak için o mesleğin gerektirdiği tüm bilgi ve becerilere sahip olmak ve bunları sürekli güncelleyip geliştirmek gerekir. Ancak bu yeterli değildir. Bilgi ve becerinin yanında olmazsa olmaz diyeceğimiz üç davranış biçimi vardır. Bunlar sorumluluk, saygı ve sevgidir “ demiştim. Geçen hafta bu 3S’den sorumluluk duygusunu işlemiştim. Bu hafta da ikinci S’den, “Saygı”dan söz edeceğim.

Kral ve değirmenci

Alman Kralı II. Frederick 1750 yılında Potsdam’dan geçer. Orayı çok beğenir ve “Bana şuraya bir saray yapın” der. Ertesi gün adamları gidip bakarlar, Kral’ın beğendiği yerde bir değirmen vardır. Değirmenci, değirmenini satmaya yanaşmaz. Kral II. Frederick, değirmenciyi sarayına çağırır ve teklifi yineler. Değirmenci yine itiraz edince II.Frederick ayağa kalkar ve tehdidini savurur: “Unutma ki ben Kralım!”. Bunun üzerine değirmenci şöyle der: “Asıl sen unutma ki Berlin’de hakimler var! Hiçbir güç, hiçbir siyaset, hiçbir iktidar kral bile olsa adaletten üstün değildir. Hiç kimse adaletin üstüne çıkamaz. Orada oturamaz.”

Potsdam’daki Sansosi Sarayı, bu değirmenin yanına yapılmıştır. Saray ve değirmen yan yanadır. Kral ve değirmenci böylece komşu olmuşlar. Sabahları II. Frederick arka bahçeye çıktığında, değirmenci seslenirmiş: ”Hey Frederick, ekmek yaptım göndereyim mi?”. Kral II. Frederick ise şöyle dermiş: “Adalet her sabah bana, sıcak bir ekmek kokusu ile gelirdi.”

Saygı

Türk Dil Kurumu sözlüğü, saygı sözcüğünü şöyle tanımlıyor: “Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu.” İyi bir profesyonel, işini mükemmel biçimde yapmak için saygı ile hareket etmelidir. Bu davranışı müşterilerine, mesleğine ve meslektaşına karşı göstermelidir. Çünkü bir profesyonel için bu üçlü çok değerlidir.

İyi profesyonel, müşterilerine saygı duyar. Çünkü ekmeğini müşterileri ile olan alışverişi sonucu kazanır. Eskiler bu denklemi çözmüş ve “Müşteri velinimetimizdir” demiştir. Örneğin, bir doktor ne kadar bilgili ve becerikli olursa olsun, müşterisi hastaya saygı göstermiyorsa iyi bir profesyonel değildir.

İyi profesyonel mesleğine saygı duyar. İşte “Berlin’de hakimler var” sözünü Alman köylüsüne söyleten, Berlin’de mesleğine saygı duyan hakimlerdir. Kral’dan korkmadan mesleğinin gereğini yapan, sadece adaletin tecelli etmesine aracı olan saygıdeğer hakimler.

İyi profesyonel, meslektaşlarına da saygı duyar. Çünkü bilir ki, yapacağı yanlış bir hareket, mesleği ve bu meslektekileri de zedeler, onlara da zarar verir. Eğer o dönemdeki hakimlerden birisi bile yamuk kararlar verse, örneğin, Kral’ın talimatlarına göre hareket etse idi, Değirmenci “Berlin’de hakimler var” ifadesini kullanmazdı.

Sonuç

İyi bir profesyonel olmak için gerekli 3S’den (Sorumluluk, Saygı, Sevgi) bu hafta saygıyı anlattım. İyi profesyonel mal veya hizmet sunduğu “müşteri”sine, mesleğe ve meslektaşına saygı göstermelidir. Aslında bu aynı zamanda, kendisine olan saygısını da gösterir.


Bu yazı 4,165 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Mart 2020 Krizde öğrendiklerimiz
  • 19 Mart 2020 Zor zamanlar ve kültür meselesi
  • 5 Mart 2020 Profesyonellikte 3S-2
  • 27 Şubat 2020 Profesyonellikte 3S-1
  • 20 Şubat 2020 Teknolojinin mahremiyete saldırısı
  • 13 Şubat 2020 Konuşulan ücretler
  • 6 Şubat 2020 Yozlaşan kurumlar tehlikesi
  • 30 Ocak 2020 Dördüncü Sanayi Devriminin gerektirdiği beceriler
  • 2 Ocak 2020 Yeni bir on yıla girerken yerlilik ve millilik
  • 26 Aralık 2019 Tarımda bilim ve teknoloji
  • 19 Aralık 2019 Potemkinler ölmez
  • 12 Aralık 2019 Kimin zamanı daha değerli?
  • 5 Aralık 2019 Kara cumalardan hayır-lı cumalara
  • 28 Kasım 2019 Saygı meselesi
  • 21 Kasım 2019 Zevkli yolculuklar
  • 14 Kasım 2019 Mizahın gücü
  • 31 Ekim 2019 Etik değerlerimiz erirken
  • 24 Ekim 2019 Sülale boyu nepotizm
  • 17 Ekim 2019 Dikiş makineleri ve Halil Usta
  • 10 Ekim 2019 Kendinizle olabileceğiniz bir yeriniz var mı?
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,476 µs