En Sıcak Konular

Uğur Tandoğan
Dünya

Uğur Tandoğan
7 Mayıs 2020

İçimizdeki aynaBir kaza

Yaşlı hasta kadın hastaneye gelmiş. Doktor hanım tedavisini yapmış. Bakmış kadın bastonla zor yürüyor. Hastaya sormuş. “Teyze nasıl gideceksin eve?”. Hasta kadın “Beyim getirdi, ama bırakıp gitti. Taksi ile dönerim eve.” Yaşlı kadın, doktorun eski hastası imiş. Evini biliyormuş. Kısa mesafe, taksi bulması zor düşünmüş Doktor Hanım. Bakmış olacak gibi değil. “Seni eve ben bırakayım. Nasılsa bu salgın dolayısıyla randevu almış hasta da yok. Ev de yakın. Seni bırakır dönerim” demiş. Hasta itiraz etmiş ama doktor hanım dinlememiş. Girmiş yaşlı kadının koluna, asansörle indirmiş. Sonra da arabasına bindirip yaşlı kadını evine bırakmış. Yaşlı kadın pek memnun kalmış. Dua ede ede bir hal olmuş. Yaptığı işten mutlu olarak doktor hanım da arabasına binmiş, hastaneye dönüyormuş. Buraya kadar her şey iyi. Birden arabada sarsılmış. Nerede var nerede yok yan yoldan çıkan bir araba bizim doktor hanımın arabasına sağdan sıyırarak bindirmiş. Çarpan kadının arabası epey hasar görmüş, ama kendisine bir şey olmamış. Doktor hanım da fiziksel olarak bir zarar görmemiş. Ama kazanın ruhsal sarsıntısı ve tamire girecek arabası ile kalmış.

Mahalle ne derdi?

Bu olay mahallede duyulduğunda değişik karakterler acaba ne demişlerdir?
Karakter A: Doktor aranmış ama. Sen bir doktorsun. Otur, oturduğun yerde. Hastayı götürmek sana mı kaldı? Efendim acımış. Bu dünyada birine acırsan, acınacak duruma düşersin; başına iş açarsın. Bak acımış hastaya. Çıkmış onu götürmüş. Eğer çıkmasa idi, o kaza olmayacaktı. Neyse yine ucuz atlatmış. Ama arabası zarar görmüş. Boştan yere masraf. Bu, ona ders olmuştur..
Karakter B: Abicim niye öyle diyorsun. Birine kırk yılın başı bir iyilik yapayım demiş, böyle bir kaza başına gelmiş. Arabanın muhakkak sigortası vardır. Öyle ufak tefek kazalar dokunmaz doktor kısmına. Doktor bunlar, iyi kazanırlar. Yeter ki kaza garibanın başına gelmesin. Bak geçen benim emektar araba ile kaza yaptım. Tamir parasını öde öde canım çıktı.
Karakter C: Kader denen bir şey var. Olacak ile öleceğin önüne geçilmez. Akacak kan damarda, kaza yapacak araba garajda durmaz. Demek bu doktor kadının da kaderinde varmış o kaza. Allah korumuş, bir şey olmamış.
Karakter D: Valla, tebrik etmek gerek kadını. İşte Hipokrat yemini eden doktor böyle olur. Kalmadı bu türler ama yine bir iki çıkıyor. Ben de doktor olsam, ben de öyle yapardım, böyle hastayı evine götürürdüm. Kaza da olursa, olur. Kadın doktor. Bu aralar Korona virüsüne yakalanma riski, araba ile kaza yapmasından daha fazla.

Bir Yorum

Yukarıda aynı olaya yapılabilecek bazı yorumları yazdım. Bunlardan birisi gibi düşünebilirsiniz. Veya bunların karışımı bir tepki verebilirsiniz. Yaşam, ona nasıl baktığınız ile ilgilidir. Her olayı içinizdeki aynadan yansıtır öyle görürsünüz.

Peki, hikâyenin kahramanı doktor hanımın kaza hakkındaki yorumu ne dersiniz? Onun aynası neyi yansıtıyor? Yaşlı kadını evine bırakmaktan hâlâ memnundu. Kazanın şoku üstünde idi. “Benim araba sağlam, ama kadının arabası önüme düşse kötü şeyler olabilirdi. “ dedi. Ve şöyle ekledi “Başıma gelebilecek daha kötü şeylerden beni o yaşlı kadının duaları kurtardı. “Bu yazı 194 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Mayıs 2020 İçimizdeki ayna
  • 2 Mayıs 2020 İstifalar ve profesyonellik
  • 20 Nisan 2020 Hataların sorumluluğu kimde?
  • 26 Mart 2020 Krizde öğrendiklerimiz
  • 19 Mart 2020 Zor zamanlar ve kültür meselesi
  • 5 Mart 2020 Profesyonellikte 3S-2
  • 27 Şubat 2020 Profesyonellikte 3S-1
  • 20 Şubat 2020 Teknolojinin mahremiyete saldırısı
  • 13 Şubat 2020 Konuşulan ücretler
  • 6 Şubat 2020 Yozlaşan kurumlar tehlikesi
  • 30 Ocak 2020 Dördüncü Sanayi Devriminin gerektirdiği beceriler
  • 2 Ocak 2020 Yeni bir on yıla girerken yerlilik ve millilik
  • 26 Aralık 2019 Tarımda bilim ve teknoloji
  • 19 Aralık 2019 Potemkinler ölmez
  • 12 Aralık 2019 Kimin zamanı daha değerli?
  • 5 Aralık 2019 Kara cumalardan hayır-lı cumalara
  • 28 Kasım 2019 Saygı meselesi
  • 21 Kasım 2019 Zevkli yolculuklar
  • 14 Kasım 2019 Mizahın gücü
  • 31 Ekim 2019 Etik değerlerimiz erirken
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,666 µs