En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
15 Ocak 2021

Kreş yardımından gelir vergisi ve SGK primi kesilecek mi?7103 sayılı Kanun’da kadın hizmet erbabı adına verilecek kreş ve gündüz bakımevi hizmetine ilişkin gelir vergisi istisnası uygulanacağı düzenlenmiştir. Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 303) ile yapılan düzenlemeye göre kreş ve gündüz bakımevi hizmetinin işverenlerce iş yerinde verilmesi halinde, bu hizmetten faydalanan kadın hizmet erbabına sağlanan menfaatin tamamı gelir vergisinden istisna olacaktır. Söz konusu hizmetin, işverenin kendisine ait veya kiralamış olduğu diğer yerlerde verilmesi istisna uygulamasına engel teşkil etmeyecektir.

İşverenlerce, kreş ve gündüz bakımevi hizmetinin işyerinde verilmediği durumlarda, kadın hizmet erbabının hizmet aldığı gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince işletilen kreş ve gündüz bakım evlerine ödeme yapılmak suretiyle sağlanan menfaatler de istisna kapsamındadır. Kadın hizmet erbabına sağlanan menfaatin ücret istisnasına tabi tutulabilmesi için; bu hizmetin gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince işletilen kreş ve gündüz bakım evlerinden alınması, ödemenin hizmet erbabına değil doğrudan bu hizmeti sağlayan mükelleflere yapılması gerekmektedir. Hizmet erbabına doğrudan yapılan ödemeler ve sağlanan menfaatler ise ücret olarak vergilendirilecektir.

İşverenlerce, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince işletilen kreş ve gündüz bakım evlerine ödeme yapıldığı durumlarda, istisnadan yararlanılacak tutar her bir çocuk için asgarî ücretin aylık brüt tutarının %50’sine kadar gelir vergisinden istisna edilecektir. Asgari ücretin aylık brüt tutarının %50’sini aşması halinde, aşan kısım ücret olarak vergilendirilecektir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 01.01.202131.12.2021 döneminde uygulanacak asgari ücreti brüt 3.577,50 TL olarak belirlemiştir. Buna göre asıl ücretine ilave olarak kreşe yapılan aylık 1.788,75TL’ye kadar olan ödemeler gelir vergisinden istisna edilecektir. İstisnayı aşan tutar olması durumunda ise aylık 1.788,75TL’yi aşan kısım ücret olarak vergilendirilecektir.

İşverenlerce, kadın hizmet erbabı adına doğrudan kreş ve gündüz bakımevi işleten mükelleflere yapılan ödemelerin belli bir dönem için toplu olarak yapılması durumunda, her bir aya isabet eden tutar, ilgili ay ücret matrahı ile ilişkilendirilerek istisna uygulanacaktır.

Gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince, işveren tarafından ödenen tutar da dahil olmak üzere, kreş ve gündüz bakımevi hizmeti karşılığı olarak faturanın hizmet erbabı adına düzenlenmesi gerekmekte olup, işverenlerin bu kapsamda yaptığı ödemelere ilişkin belgeleri 213 sayılı Kanunda öngörülen süre boyunca saklamaları zorunludur.

Kadın hizmet erbabına, 193 sayılı Kanun’un 23’üncü maddesinin birinci fıkrasının (16) numaralı bendi kapsamında sağlanan menfaat ve yapılan ödemelere ilişkin tutarların, asıl ücret ile birlikte ücret bordrosunda gösterilmesi gerekmektedir.

İşverenlerce, ilgili kanunlar, toplu iş sözleşmeleri veyabireysel iş sözleşmelerine istinaden hizmet erbabına, asıl ücretine ilave olarak bazı ödemeler yapılabilmekte ve menfaatler sağlanabilmektedir. Yapılan bu tarz ödeme ve sağlanan menfaatler, 193 sayılı Kanun uygulamasında ücret kapsamında değerlendirilmektedir.

Bu kapsamda, istisnadan faydalanılması için kadın hizmet erbabına sağlanan menfaatin, ilgili kanunlar, toplu iş sözleşmeleri veya bireysel iş sözleşmelerine dayanarak ödenen asıl ücrete ilave olarak sağlanması şart olup, kadın hizmet erbabının asıl ücretinin bir kısmının kreş ve gündüz bakımevi hizmeti ödemesi gibi değerlendirilmek suretiyle anılan istisnaya konu edilmesi mümkün değildir.

Konu SGK mevzuatı açısından değerlendirildiğinde; işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi hizmeti kapsamında yapılan ödemeler, sigortalıya doğrudan nakdi olarak yapılan bir ödeme olmadığından, ayni yardım olduğundan SGK prime esas kazanç kapsamında değerlendirilmeyecektir. Ancak, söz konusu ödemenin nakdi olarak doğrudan çalışana nakit olarak yapılması halinde ise sigortalının prime esas kazanç hesabında dikkate alınacak ödeme olarak değerlendirilecektir.Bu yazı 2,556 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Şubat 2021 Bölgesel teşvikte uzatma geldi
  • 26 Şubat 2021 Şubat ayı SGK bildirimlerine dikkat!
  • 23 Şubat 2021 Kısa çalışma ve fesih yasağında neler değişti?
  • 19 Şubat 2021 Yiyecek ve içecek işletmelerinde ciro kaybı desteği
  • 19 Şubat 2021 Tarım'da sorunlar nasıl azalır, fiyatlar nasıl düşer
  • 12 Şubat 2021 Hangi şirketler avukat bulundurmak zorunda
  • 12 Şubat 2021 İşverenler kurumsal e-postaları kontrol edebilir mi?
  • 9 Şubat 2021 18 yaş öncesi çalışmalar emekliliği etkiler mi?
  • 5 Şubat 2021 Sendikalı işçi sayısı artıyor mu?
  • 5 Şubat 2021 Otomatik BES'ten cayanlar yeniden girebilir mi?
  • 2 Şubat 2021 Bağ-Kur borçları siliniyor mu?
  • 29 Ocak 2021 Ücretsiz izinli işçinin nakdi ücret desteği
  • 29 Ocak 2021 Restoranlara destek geldi, gözler HES'li açılışta
  • 27 Ocak 2021 Part-Time çalışmada püf noktaları
  • 22 Ocak 2021 Kısa çalışmaya kimler başvuracak?
  • 22 Ocak 2021 Haksız çıkartılan işçiler ?işe iade isteyebilir!
  • 15 Ocak 2021 Kreş yardımından gelir vergisi ve SGK primi kesilecek mi?
  • 15 Ocak 2021 Asgari geçim indirimiyle maaşlar ne kadar artacak?
  • 12 Ocak 2021 Kıdem tazminatı ne kadar arttı?
  • 8 Ocak 2021 Kısa çalışma ödeneği arttı
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,157 µs