En Sıcak Konular

Sezgin Özcan
Sözcü Gazetesi

Sezgin Özcan
23 Şubat 2021

Banka çalışanı kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir mi?



29 Eylül 1981 doğumlu, 15 Eylül 1997 SSK girişliyim. 2008 Ağustos'tan bu yana emeklilik işlemlerinin vakıf üzerinden yürüdüğü özel bir bankada çalışmaktayım. e-devlette bankadaki hizmetimiz görünmüyor. Bankada toplam 4200 gün civarı hizmetim var. SSK kapsamında (SGK dökümünde görünen) ise 1400 gün civarında. Çalıştığım bankadan istifa ederek ayrılacağım. Kıdem tazminatı alma konusunda bir sorun yaşar mıyım? SGK'da hizmet birleştirmesi mi yapmalıyım?

1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun 14. maddesine göre, emeklilik için gereken yaş dışındaki (sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı) şartlarını sağlayarak kendi isteğiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatına hak kazanıyor. Ancak bunun için SGK'dan bu durumu teyit eden “Kıdem tazminatı alabilir” yazısı alarak işverene ibraz edilmesi gerekiyor.

Siz de İş Kanunu'na tabi olduğunuzdan bu hakkınız var. 15 Eylül 1997 tarihindeki SSK girişiniz staj sigortası değilse, 15 yıl sigortalılık süresi ile 3600 prim gününüz olduğundan, yaş dışındaki emeklilik şartlarını sağlamış durumdasınız.

Ancak özel emekli sandığı olan işyerlerinde çalışanlara SGK kıdem tazminatı yazısını veremiyor. Özel emekli sandıklarının bazıları da vermeyebiliyor. Bu nedenle de özel emekli sandığı olan bazı bankalar, yasanın bu hükmüne göre işlem yapmıyor. Ancak bu durumda dahi yargı yoluyla kıdem tazminatınızı almanız mümkün olabilir.

İşten ayrılmadan önce, SSK kapsamındaki prim günlerinizi çalıştığınız kurumun emekli sandığında birleştirip, yaş dışındaki şartları sağladığınıza ilişkin yazıyı talep etmelisiniz. Yazıyı verirlerse sorun yok. Bu yazıyı çalıştığınız bankaya ibraz ederek işten ayrıldığınızda kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Yazının verilmemesi halinde ise çalıştığınız kurumun emekli sandığı aleyhine dava açmanız ve yargı kararının lehinize sonuçlanmasına bağlı olarak alacağınız yazı ile çalıştığınız bankaya başvurmanız gerekecek.

 

İki ayrı aylık alana tek bayram ikramiyesi ödenir

Ablam SSK emeklisi. Bağ-Kur emeklisi eşi vefat etti ve ablama dul aylığı bağlandı. Üç kızı var ancak hiçbiri babalarından aylık almıyor. Bağlanan aylığın hak edilenden az olduğunu düşünüyoruz. Bir de ablama eşinden dolayı bayram ikramiyesi verilmedi. Dul aylığı oranı ve bayram ikramiyesi konusunda bilgi verir misiniz?

Ablanız emekli olduğundan, eşinden bağlanan aylığın oranı yüzde 50 olmalı. Birden fazla dosyadan gelir veya aylık alanlara, en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden bayram ikramiyesi ödeniyor. Hem emekli aylığı hem dul aylığı alan biri olarak ablanıza sadece en fazla ödeme imkanı veren emekli aylığı dosyası üzerinden ikramiye ödenmesinde yasaya aykırı bir durum yok.

 

Emekli Sandığı anneye aylık bağlar mı?

Ablam çocuksuz, hiç evlenmemiş memur emeklisiydi. Geçen yıl vefat etti. Annem 88 yaşında. Ablamdan dolayı anneme ölüm aylığı bağlanır mı? Annem hâlihazırda babasından ve vefat etmiş olan babamdan dolayı iki ölüm aylığı alıyor.

Ölen Emekli Sandığı iştirakçisinin, Emekli Sandığı iştirakçisi olmayan dul ve muhtaç annesine aylık bağlanıyor. 16 yaşından büyük işçiler için tespit edilen asgari ücretin net tutarından (bugün için 2.557,59 TL) daha az aylık geliri olup, kendisini ve bakmaya mecbur olduğu ailesi fertlerini geçindirmeye yetecek kadar malı da (para veya o mahiyetteki kıymetler dahil) olmayanlar muhtaç sayılıyor. Anneniz eşinden ve/veya babasından dolayı Emekli Sandığı'ndan aylık almıyorsa, aylık geliri de (aldığı iki ölüm aylığı dahil) 2.557,59 TL'nin altında ise vefat eden ablanızdan aylık bağlanabilir. Aksi halde bağlanmaz.



Bu yazı 1,180 defa okundu.






Yorumlar

 + Yorum Ekle 
    kapat

    Değerli okuyucumuz,
    Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
    Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
    · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
    · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
    · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
    · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
    · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
    · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
    Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





    Diğer köşe yazıları

     Tüm Yazılar 
    • 23 Şubat 2021 Banka çalışanı kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir mi?
    • 12 Şubat 2021 Kısa çalışma emeklilik tarihini öteler mi?
    • 15 Aralık 2020 Bağ-Kur prim borçları sildirilebiliyor mu?
    • 21 Ağustos 2020 Yaş beklerken baba üzerinden sağlık yardımı alınabilir mi?
    • 11 Ağustos 2020 Yurtdışı borçlanması emeklilik statüsünü etkiler mi?
    • 5 Ağustos 2020 Şirket ortağı SSK statüsünden emekli olabilir mi?
    • 10 Temmuz 2020 Kısa çalışma ödeneğiniz temmuz ayında da devam eder
    • 5 Temmuz 2020 Kısa çalışma kimler için uzadı?
    • 30 Haziran 2020 Eksik prim yatırılması fesih sebebi sayılır mı?
    • 26 Haziran 2020 Ücretsiz izin emekli çalışana fesih hakkı verir mi?
    • 23 Haziran 2020 Çalışan, esnek çalışmayla haklarını kaybedecek
    • 16 Haziran 2020 Kıdem tazminatında kazanılmış haklar
    • 12 Haziran 2020 Kısa çalışma döneminde işçi çıkarılabilir mi?
    • 7 Haziran 2020 Bu defa çalışan emekliye de destek verilsin
    • 2 Haziran 2020 Kısa çalışma ve ücretsiz izin emekliliği öteler mi?
    • 1 Haziran 2020 Yasağa rağmen işten çıkarılan işsizlik ödeneği alabilir mi?
    • 23 Mayıs 2020 Kısa çalışma ödeneği nasıl hesaplanıyor?
    • 22 Mayıs 2020 Ücretsiz izin emeklilik tarihini öteler mi?
    • 22 Mayıs 2020 İndirimli emlak vergisinde özellikli durumlar
    • 21 Mayıs 2020 Ücretli izin hakkı varken ücretsiz izin kullandırılabilir mi?
    BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
    TWİTTER/resulkurt34




    En Çok Okunan Haberler


    Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
    8,507 µs