En Sıcak Konular

Osman Arıoğlu


Osman Arıoğlu
1 Nisan 2024

Fed faiz indirimi ne zaman?Ekonomi çevrelerinde yakından takip edilen, üzerinde çok değerlendirme yapılan konu, Fed faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağıdır. Aslında gerek mart ayı başında açıklanan Amerika tarım dışı istihdam verileri ve gerekse şubat ayı enflasyon verileri, Amerika’da erken bir faiz indirimi beklentisinin ihtimalinin daha zayıf olduğunu gösteriyor. Şubat ayı sonu itibarıyla açıklanan tarım dışı istihdam verisinde şubat ayında işsizliğe katılma oranı 200 bin beklenirken, gerçekleşme 275 bin olmuştur. Şubat ayı enflasyon rakamı ise beklenti doğrultusunda binde 4 gerçekleşmiş, ancak yıllık enflasyon yüzde 3.1’den yüzde 3.2’ye yükselmiştir. Bu rakamlar henüz ekonomideki canlılık sürecinin devam ettiğini ve faiz indiriminin genel beklentiye uygun olarak yılın son aylarından önce olma ihtimalini rafa kaldırıyor.

 

AVRUPA’DA DURUM

 

Avrupa tarafı ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Avrupa ekonomilerinde resesyon ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle faiz indiriminin Avrupa’da erken başlama ihtimali daha ağırlıklı bulunuyor. Zaten bu genel beklentiye uygun olarak da parite bir süredir 1.8’li seviyelerde devam ediyor.

 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ VE TÜRKİYE’DEKİ GÖRÜNÜM

 

Türkiye’de Merkez Bankası’nın mart ayında faiz indirimi yapması ekonomik göstergelere göre beklenmesi gereken, ancak acaba seçim sonrasına ertelenir mi diye üzerinde tereddüt duyulan bir konuydu. Zira, açıklanan ocak ve şubat ayına ilişkin enflasyon verileri, beklentilerin üzerinde gelmişti. Esasen gelenek olmasa da bazı durumlarda merkez bankalarının enflasyon verilerindeki gerçekleşmeler ile tahminler arasındaki farklılıkları dikkate alarak toplantıyı erkene alıp, faiz kararını da erkene çekmeleri söz konusu olabilir. Sık başvurulan ise sözlü yönlendirmelerle bir nevi erkenden sinyal vermek suretiyle piyasayı yönlendirmektir. Ancak mevcut ortamda Merkez Bankası yönetimi için bu kolay olmayacaktı. Hem ekonomi yönetiminin hem de Merkez Bankası’nın önümüzdeki aydan itibaren kredibilitesi daha yüksek olacaktır. Zira, az da olsa mahalli idare seçimleri öncesinde acaba seçim sonrası ekonomi yönetiminde tekrar bir değişiklik olur mu endişesi taşıyan piyasa oyuncuları ve buna yönelik zaman zaman yayılan spekülatif sosyal medya paylaşımları söz konusu olabiliyordu. Bu son karar ve arkasından Sayın Cumhurbaşkanının ekonomi yönetimine ve özellikle de Sayın Şimşek’e olan güveninin tam olduğunu ifade etmesi, bu tür beklentilerin önünü kapatma anlamında olumlu olmuştur. Seçim sonrasında ekonomi yönetiminin sözlü yönlendirmeleri daha güçlü olabilecektir. Böylece de halen tam sakinliğe kavuşmamış olan dövize yönlenme eğilimi daha bir normalleşme sürecine girecektir. 

 

ENFLASYON MU, BÜYÜME Mİ?

 

Net olarak cevabının verilmesi kolay olmayan bir soru, enflasyon mu, büyüme mi tercih edilmeli sorusudur. Bize göre enflasyon kalıcı hale gelmeden önlenebilirse, bunun kısa vadede büyümeden fedakârlığa neden olması göze alınabilmeli. Zira enflasyonun yarattığı tahribat toplumun bütün kesimlerini önemli ölçüde etkiliyor. Önce bu tür tahribatların önüne geçilmesi ve daha sonra istikrarlı bir yapı içerisinde büyümenin tekrar canlandırılması doğru tercih olacaktır. Aslında son rakamlara baktığımızda bizdeki büyümenin esasen tüketime dayalı olduğunu, üretim tarafında zaten daralmanın hissedilmeye başladığını görüyoruz. Böyle olunca tüketime yönelik alınacak sıkılaştırıcı para politikası önlemleri ve üretim, yatırım, ihracat tarafındaki seçici desteklerle sürecin daha sağlıklı yürütülmesi mümkün olabilecektir. Bu yazı 139 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 6 Mayıs 2024 Trampada tapu harcı uygulaması
  • 22 Nisan 2024 Yeme içme ürünlerinde katma değer vergisi oran değişikliği tartışması
  • 1 Nisan 2024 Fed faiz indirimi ne zaman?
  • 18 Mart 2024 Cari açık gidişatı
  • 4 Mart 2024 Döviz nereye?
  • 19 Şubat 2024 Bir Danıştay DDK kararı ve damga vergisi uygulaması
  • 5 Şubat 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon muhasebesine ilişkin kararı kimleri etkileyecek?
  • 22 Ocak 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon düzeltmesine ilişkin kararı
  • 8 Ocak 2024 Bilmediğini bilmemek veya cehaletin dayanılmaz cazibesi
  • 25 Aralık 2023 Ademi Tahsis İlkesi
  • 11 Aralık 2023 Enflasyon muhasebesi uygulaması
  • 27 Kasım 2023 Ekonomilerde stagflasyon ihtimali
  • 13 Kasım 2023 Faiz artırımlarının sonuna geliniyor mu?
  • 30 Ekim 2023 Nice 100 yıllara
  • 16 Ekim 2023 İsrail-Filistin savaşı ve ekonomiye etkileri
  • 2 Ekim 2023 Parite nereye?
  • 18 Eylül 2023 OVP ne söylüyor?
  • 4 Eylül 2023 Son Merkez Bankası kararları ve geleceğe bakış
  • 11 Kasım 2022 Sermaye kaybı nedeniyle sermaye artırımında yeni düzenleme
  • 19 Şubat 2021 Finansman gider kısıtlaması uygulaması başladı
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,525 µs