En Sıcak Konular

Osman Arıoğlu


Osman Arıoğlu
6 Mayıs 2024

Trampada tapu harcı uygulamasıTrampa, bir malın diğer bir veya birden fazla mal ile takas edilmesidir. Gayrimenkullerde trampa bir veya birden fazla gayrimenkul ile yine bir veya birden fazla gayrimenkulün takas edilmesidir. Trampada değerlerin birbirine eşit olması, işlemin kolaylığı bakımından bir rahatlık sağlasa da, esasen değerlerin birbirine eşit olma zorunluluğu da yoktur.

 

Trampada tapu harcı uygulaması, en yüksek olan bedelden yapılır. Tapu işleminde yasal olarak alıcı ve satıcı ayrı ayrı yüzde 2 oranında tapu harcı ödemektedir. Trampada iki taraf, her bir gayrimenkul için ayrı ayrı yüzde 2 olmak üzere toplam alım satım bedelinin yüzde 4’ü oranında tapu harcı öder.  Tapu harcına esas prensip olarak fiili alım satım bedeli olmakla beraber bu bedel gayrimenkulün emlak vergisine esas değerinden az olamaz.

 

Şayet trampa edilen gayrimenkuller arasında değer farkı varsa bu durumda, tapu harcı en yüksek olan değer dikkate alınarak hesaplanır. Değer farkı olan durumlarda bir tarafın diğer tarafa fark tutarı kadar ilave ödeme yapması gerekir.

 

TAPU HARCI - KDV FARKLILIĞI

 

Tapu harcı uygulaması, katma değer vergisi uygulamasıyla farklıdır. Katma değer vergisi uygulamasında özel hüküm ile trampanın iki ayrı teslim olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle trampada hem alış yapılan mal için satan tarafından, hem de trampa edilen mal için yine satan tarafından malın ilgili olduğu oranda katma değer vergisi uygulanması  gerekir. Aslında bedelin eşit olduğu durumlarda her ne kadar faturalarda katma değer vergisi uygulansa da fiilen bir tarafın diğer tarafa herhangi bir ödeme yapması gerekmez. Fark ödemesi, ancak bedeller arasında fark bulunması durumunda söz konusudur. O durumda da bedel farkı üzerinden hesaplanan KDV de karşı tarafa ödenecektir. 

 

Tapu harcı uygulaması fiilen tapu işlemi yapılmadan önce alım satıma konu olan bedel üzerinden alıcı ve satıcı tarafından ödenmesi gerektiğinden ve işleme ilişkin olduğundan, alıcı ve satıcı trampa işleminin tapu kaydı yapılmadan yüzde 2 harç ödemek durumundadır. Uygulamada tapuya başvuru yapıldığında bildirilen değer ile emlak vergisi değeri kıyaslanmak suretiyle tapu harcı tahakkuk ettirilerek alıcı veya satıcı ya da onlar adına işlemi yapan vekillerine mesaj yoluyla da iletilir. Bu harç; vergi ve harç ödeme usulüne göre vergi dairesine gitmeksizin banka havalesi yoluyla da ödenebilip ödeme belgeleri tapu müdürlüğüne ibraz edilmek suretiyle işlem gerçekleştirilebilir. Esasen bu işlem yapıldığında da bilgi elektronik olarak tapu müdürlüğüne intikal eder. Bu anlamda e-Devlet uygulaması hayatı ciddi şekilde kolaylaştırıyor.  

 

ÇIKABİLEN PROBLEMLER VE ÖNERİ

 

Fiili uygulamada bazen tapuda işlem yapılırken oluşturulan programın kapsamının yetersizliğinden veya kullanıcıların yeterli donanıma sahip olmaması nedeniyle özellikle farklı sayıda gayrimenkulün birbiriyle trampasında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bunun elbette merkezden görüş almak suretiyle aşılması mümkünse de bu tür bekleyişler böyle temel bir konuda e-Devlet uygulamasına da pek yakışmıyor. Bu tür sıkıntının odağında programın trampada bir gayrimenkul ile diğer bir gayrimenkulün takası gibi kurgulanmış olması muhtemel nedendir. Bu gibi durumlar, tapuda işlemlerin zamanında gerçekleşmemesine, sıkıntıların çıkmasına, bürokrasinin artmasına neden oluyor. 

 

Bu tür sıkıntılar programlarında, esasen her işte olduğu gibi tasarımın ne kadar önemli olduğunu, programın gelişime açık olmasının da önemli ve gerekli olduğunu gösteriyor.  Bu yazı 182 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 3 Haziran 2024 Carry trade, döviz, faiz
  • 20 Mayıs 2024 Enflasyon düzeltmesi ve binek otomobillerin durumu
  • 6 Mayıs 2024 Trampada tapu harcı uygulaması
  • 22 Nisan 2024 Yeme içme ürünlerinde katma değer vergisi oran değişikliği tartışması
  • 1 Nisan 2024 Fed faiz indirimi ne zaman?
  • 18 Mart 2024 Cari açık gidişatı
  • 4 Mart 2024 Döviz nereye?
  • 19 Şubat 2024 Bir Danıştay DDK kararı ve damga vergisi uygulaması
  • 5 Şubat 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon muhasebesine ilişkin kararı kimleri etkileyecek?
  • 22 Ocak 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon düzeltmesine ilişkin kararı
  • 8 Ocak 2024 Bilmediğini bilmemek veya cehaletin dayanılmaz cazibesi
  • 25 Aralık 2023 Ademi Tahsis İlkesi
  • 11 Aralık 2023 Enflasyon muhasebesi uygulaması
  • 27 Kasım 2023 Ekonomilerde stagflasyon ihtimali
  • 13 Kasım 2023 Faiz artırımlarının sonuna geliniyor mu?
  • 30 Ekim 2023 Nice 100 yıllara
  • 16 Ekim 2023 İsrail-Filistin savaşı ve ekonomiye etkileri
  • 2 Ekim 2023 Parite nereye?
  • 18 Eylül 2023 OVP ne söylüyor?
  • 4 Eylül 2023 Son Merkez Bankası kararları ve geleceğe bakış
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,302 µs