En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
10 Haziran 2024

Cenevrede sosyal diyalog zirvesiUluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından düzenlenen 112. Uluslararası Çalışma Konferansı için Cenevre’deydim. Bu toplantılara mümkün olduğunca katılmaya çalışıyorum. Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerimiz bu konferansta geçen bir yılın hesabını kendi cephelerinden verirler. Diğer ülke temsilcileri sorularını sorarlar. Bir çeşit çalışma yaşamı buluşmasıdır.

14 Haziran’a kadar sürecek olan, 187 üye devletinden işçi, işveren ve hükümet delegelerinin taraf olduğu 112. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda, temel çalışma ilkeleri ve hakları üzerine değerlendirmeler yapılıyor. Ayrıca, insana yakışır iş ekseninde bakım ekonomisi hakkında da görüş alışverişinde bulunuluyor.

112.Uluslararası Çalışma Konferansı’na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın yanı sıra işçi ve işveren örgütlerini temsilen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Faruk Doğan ve KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak da katıldı.

Sosyal adalet, şüphesiz barış ve istikrarın temeli. Türkiye Küresel Sosyal Adalet Koalisyonu’na ortak ülkeler arasında. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada önemli bir platform olan Küresel Sosyal Adalet Koalisyonu, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve İnsana Yakışır İş Gündemi’nin uygulanmasını hızlandırmaya yönelik kolektif çabaları sürdüren bir girişim.

Bakan Işıkhan, bu yıl Konferans Genel Kurulu’na hitabında; özellikle kadınlara ve gençlere odaklanarak herkes için fırsat eşitliği ve insana yakışır işi teşvik ettiklerini ve bu çabaların tarihin en yüksek istihdam oranları ile dikkate değer sonuçlara ulaşmalarını sağladığını ifade etti. Hem kayıt dışı istihdamda hem de ne istihdamda ne de eğitimde olan genç sayısında da önemli azalmalar kaydedildiğini vurguladı.

Türkiye’nin küresel alanda da sosyal adaletin öncü sesi olduğunu belirten Işıkhan, son dönemde Türkiye’nin İttifak 8.7 kapsamında çocuk işçiliğini ortadan kaldırmak için rehber ülke olması, Küresel Sosyal Adalet Koalisyonu’na katılması, Denizcilik Çalışma Sözleşmesini ve Zorla Çalıştırma Protokolü’nü onaylama sürecinde gelinen aşama gibi elde ettiği başarılara da konuşmasında yer verdi.

Filistin’e destek

Bakan Işıkhan’ın ayrıca, Filistin’e destek için ceketinin yakasına Filistin’in sembolü haline gelen karpuz dilimi şeklinde rozet taktığı gözden kaçmadı. Işıkhan, Uluslararası Çalışma Konferansı’nda bu yıl yenilenmiş toplumsal sözleşme ve sosyal adalet tartışılırken, Gazze’de insanlık tarihinin en vahşi katliamının yaşandığına dikkati çekti.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, Genel Kurul’daki konuşmasında, yüksek enflasyon nedeniyle çalışanların satın alma gücünü kaybettiğini ve gelir adaletinin bozulduğunu vurguladı. Atalay, “Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır” diyerek, çalışanların üzerindeki ağır vergi yükünün hafifletilmesi gerektiğini belirtti. Atalay, ayrıca çalışma hayatının sorunlarının çözümünde ILO sözleşmelerinin tam olarak uygulanmasının şart olduğunu da ifade etti.

İnsana yakışır iş

İşverenleri temsilen TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, konferans genel kurulunda, güç dengesizlikleri, ekonomik krizler ve eşit olmayan ekonomik fırsatlar da dahil olmak üzere pek çok küresel güçlükle karşı karşıya olduklarını belirtti. Çalışma Bakanı Işıkhan gibi TİSK Başkanı Akkol da 112. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda Türkiye’nin işveren delegesi olarak Genel Kurul’a hitap etti.

Akkol, bu yılki raporunda Genel Direktör Houngbo’nun “toplumsal sözleşmenin yenilenmesi” gibi önemli bir konuya dikkat çektiğini, raporda öne çıkan temel hususun, sosyal adaletin sağlanması için hesap verebilir ve kapsayıcı politikalara duyulan ihtiyaç olduğunu belirttiğini hatırlattı. Sürdürülebilir işletmelerin, insana yakışır iş ve sosyal adaletin sağlanmasında önemli bir role sahip olduğuna dikkati çeken Akkol, işverenler, çalışanlar ve bir bütün olarak toplum için daha iyi sonuçlar yaratmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Bu yazı 47 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 17 Haziran 2024 Bayramda çalışma hakkında her şey
  • 14 Haziran 2024 Yeni mezunun sağlık sorunu yok
  • 10 Haziran 2024 Cenevrede sosyal diyalog zirvesi
  • 3 Haziran 2024 Azalan doğurganlık ve yaşlanan nüfus
  • 1 Haziran 2024 Dışardan primle memur emekliliği
  • 27 Mayıs 2024 İşte ibranameler hakkında her şey
  • 20 Mayıs 2024 Acil nitelikli ara personel
  • 18 Mayıs 2024 Çalışma yaşamı nasıl değişiyor?
  • 13 Mayıs 2024 Kadın sigortalıda 3 doğuma kadar borçlanma olur
  • 10 Mayıs 2024 İşçi suç işlerse neler olur?
  • 6 Mayıs 2024 Emeklilik başvurusu ve bayram ikramiyesi
  • 3 Mayıs 2024 Emeğin geleceği değerlendirildi
  • 29 Nisan 2024 İşveren imk?nıyla yan iş mümkün mü?
  • 26 Nisan 2024 İklim değişikliği işte büyük risk
  • 22 Nisan 2024 Geride kalanlara aylık bağlanması
  • 15 Nisan 2024 Buluş yapan işçi bedelini nasıl alır?
  • 12 Nisan 2024 Yıllık izinle ilgili her şey
  • 9 Nisan 2024 Aralıklı çalışmada yıllık izin hakkı
  • 8 Nisan 2024 Aralıklı çalışmada kıdem tazminatı
  • 6 Nisan 2024 Bayram sonrası telafi çalışması
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,176 µs