En Sıcak Konular

Osman Arıoğlu


Osman Arıoğlu
8 Temmuz 2024

Enflasyon rakamlarında iyileşme devam ediyorGeçtiğimiz hafta haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK tarafından haziran ayı enflasyonu piyasa beklentisinin de altında yüzde 1.64 olarak açıklandı. Böylece, yıllık enflasyon da yüzde 71.60’a gerilemiş oldu. Bu gelişmede, temmuz ayında asgari ücrette bir artış olmayacağı yönünde kanaatlerin ağırlık kazanmasının katkı sağladığını değerlendiriyoruz. Temmuz ve ağustos aylarında enflasyonda geçtiğimiz yılın en yüksek rakamları baz etkisinden çıkacağı için yıllık bazda 20 puan civarında bir geri geliş sürpriz olmayacaktır. 

 

GRİ LİSTEDEN ÇIKIŞ

 

Enflasyonda en önemli unsurun, beklentilerin yönetilmesi ve açıklanan rakamlara ve yürütülen ekonomi politikasına güven duyulması olduğu unutulmamalı. Bu anlamda ekonomi yönetimi önemli bir kredibilite inşa etmiş durumda. Özellikle Türkiye’nin gri listeden çıkarılması da Türkiye’ye yabancı yatırımcıların sabit sermaye yatırımları amacıyla gelme ihtimallerini de her geçen gün erkene çekecektir. Kaldı ki, halen tahvil piyasası başta yabancı girişinin devam ediyor olması, döviz kurunun uzunca bir süredir yatay seyretmesine neden oluyor. Esasen, Bakan Şimşek’in de belirttiği gibi bu yoğun yabancı girişi, Merkez Bankası tarafından alımlarla karşılanmasa kurda önemli bir geriye gelme de söz konusu olabilirdi. Merkez Bankası, bu alımlarla mayıs ayı sonundan itibaren brüt rezervlerini artırırken, uzun bir aradan sonra ilk defa net rezerv bakımından da artıya geçmiş durumda. Yaz aylarında turizm gelirlerinin de katkısıyla cari açıktaki iyileşme süreci daha da hızlandıracak, bu durum uygulanan ekonomi politikasına güvenin pekişmesine katkı sağlayacaktır.

 

MAKRO GÖSTERGELER 

 

Makro rakamlara baktığımızda, her ne kadar haziran ayı ihracatında bir gerileme söz konusu olsa da genel itibarıyla cari açıktaki iyileşmenin devam ediyor olması ve kamu maliyesi tarafında da bütçe açığının azaltılması yönünde ek tedbirlerin gündeme getirilmesi, enflasyonun düşeceğine olan inancı daha da güçlendiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bugüne kadar ekonomi yönetimine yönelik destek verdiğini açık olarak ifade etmesi, ekonomi yönetimine olan güvenin pekişmesindeki en önemli unsur oluyor.

 

Piyasada enflasyonda iniş sürecinin devam ettiğine olan inanç güçlendikçe birey davranışları da olumlu yönde değişecek ve öne çekilen talepte normalleşme seyri hızlanarak artacaktır. Kaldı ki, alınan tedbirler ve mevcut kredi maliyetleri talep tarafında sıkılaşmaya, beklentilerin olumluya dönmesine ve daha hızlı normalleşmesine imkan sağlayacaktır. Her ne kadar tam olarak hangi maddelerin TBMM’ye gönderilecek vergi düzenlemelerinde yer alacağı bilinmemekle beraber, ortalıkta dolaşan ve kısmen de Hazine ve Maliye Bakanı tarafından da olmayacağı ifade edilen konut kiralarına stopaj getirilmesi gibi düzenlemelerin yapılmaması, enflasyonda özellikle kiralar tarafından gelecek yük anlamında olumlu olacaktır. Demek istediğimizi biraz açacak olursak; ülkemiz uygulamasında stopaj yükünün genelde stopajı yapan tarafın üzerinde kalma alışkanlığı, konut kiralarında da ekstra bir artış talebinin gelmesine neden olabilecekti. Düzenlemeden vazgeçilmesi, bu anlamda önemli oldu. Esasen genel itibariyle en kolay takip edilme imkanı bulunan uygulamalardan birinin kira bedelleri olduğu değerlendirildiğinde, kiradaki kayıt dışılığın azaltılması anlamında böyle bir tedbir getirilmesine ihtiyaç da bulunmuyor. Zaten vergi paketi ile ilgili düzenlemelerin bir kısmı üzerinde daha önce de görüşlerimizi ifade etmiştik. Düzenlemelerin TBMM’ye sevk edilmesi veya maddelerin resmen de kamuoyu ile paylaşılması sonrasında kendi kanaatime göre düzeltilmeye ihtiyacı bulunanlar olması halinde onlara ilişkin görüşlerimizi de ifade etmeye devam edeceğiz.Bu yazı 74 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 8 Temmuz 2024 Enflasyon rakamlarında iyileşme devam ediyor
  • 24 Haziran 2024 Yeni vergi düzenlemeleri
  • 3 Haziran 2024 Carry trade, döviz, faiz
  • 20 Mayıs 2024 Enflasyon düzeltmesi ve binek otomobillerin durumu
  • 6 Mayıs 2024 Trampada tapu harcı uygulaması
  • 22 Nisan 2024 Yeme içme ürünlerinde katma değer vergisi oran değişikliği tartışması
  • 1 Nisan 2024 Fed faiz indirimi ne zaman?
  • 18 Mart 2024 Cari açık gidişatı
  • 4 Mart 2024 Döviz nereye?
  • 19 Şubat 2024 Bir Danıştay DDK kararı ve damga vergisi uygulaması
  • 5 Şubat 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon muhasebesine ilişkin kararı kimleri etkileyecek?
  • 22 Ocak 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon düzeltmesine ilişkin kararı
  • 8 Ocak 2024 Bilmediğini bilmemek veya cehaletin dayanılmaz cazibesi
  • 25 Aralık 2023 Ademi Tahsis İlkesi
  • 11 Aralık 2023 Enflasyon muhasebesi uygulaması
  • 27 Kasım 2023 Ekonomilerde stagflasyon ihtimali
  • 13 Kasım 2023 Faiz artırımlarının sonuna geliniyor mu?
  • 30 Ekim 2023 Nice 100 yıllara
  • 16 Ekim 2023 İsrail-Filistin savaşı ve ekonomiye etkileri
  • 2 Ekim 2023 Parite nereye?
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,876 µs