En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
25 Mayıs 2013

Ekonominin motoru KOBİler, barış süreciyle Doğu illerini fethedecekEkonominin motoru KOBİ’ler, barış süreciyle Doğu illerini fethedecek

 

Akşam 

Küçük ve orta ölçekli işletmeler; bir yılda 250’den az kişi istihdam eden ve yıllık bilançosu 40 milyon TL’yi aşmayan şirketler olarak tanımlanıyor. Türkiye’de 2012 yılında gerçekleşen girişimlerin yüzde 99’u KOBİ statüsünde. Barış sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri’nde KOBİ patlaması yaşanabilir...
Avrupa Yaşam ve Çalışma Şartlarının İyileştirmesi Kurumu (EUROFOUND), geçen hafta Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ile ilgili bir rapor yayımladı. Yayımlanan rapora göre, KOBİ’ler, Avrupa ekonomisinin yüzde 99’unu oluşturuyor. Ayrıca Kıta Avrupası’nda özel sektör istihdamının üçte ikisi de yine küçük ve orta ölçekli işletmelerde gerçekleşiyor. Yani KOBİ’lerin ekonominin motoru olduğu ve özellikle kriz sonrası dönemde işgücü piyasasında istihdam imkânı olarak en güçlü fırsatın KOBİ’ler tarafından sağlandığı açıkça görülüyor. Bu demek oluyor ki sermayenin karlılığı, esnek ve talebe hemen cevap verebilen bir işletme yapısı öngörüyor. Bu yapı da KOBİ’lerde hayat bulduğu için özellikle Avrupa’da ve ülkemizde KOBİ’lerin ekonomiye can kattığını ve istihdamın önemli bir bölümünü üstlendiğini söylememiz mümkün.
Küçük ve orta ölçekli işletmeler; bir yılda 250’den az kişi istihdam eden ve yıllık bilançosu 40 milyon TL’yi aşmayan şirketler olarak tanımlanıyor. Bu tanım çerçevesinde, Türkiye’de 2012 yılında gerçekleşen girişimlerin yüzde 99’u KOBİ statüsünde. Bu kavramı biraz daraltıp, 1-20 kişinin istihdam edildiği yerleri KOBİ olarak ifade edersek, girişimlerin yüzde 97,4’ünün KOBİ statüsünde olduğunu söyleyebiliriz.

ANADOLU İHTİLALİ
İstihdam boyutuna bakıldığında ise, Türkiye’de istihdam edilen her iki kişiden birinin 19 kişi çalıştıran KOBİ’lerde çalıştığını görüyoruz. Ülkemizde istihdamın yalnızca yüzde 20’sine tekabül eden 5.377.000 kişi, 50 ve daha fazla işçisi bulunan işyerlerinde çalışıyor. Türkiye’de 50 ve daha fazla kişinin çalıştığı yerlerde istihdam edilenlerin %17’si kamu yönetimi ve savunma faaliyet kolunda. Yani önemli ölçüde kamu sektöründe istihdam ediliyor. Bu kapsamda, ekonominin merkezi ve sermayenin tabanı değişim gösterdiği ve İstanbul merkezli yapı kırılarak Anadolu’da yeni bir sermaye sınıfının ortaya çıktığı söylenebilir.
6. bölge için verilen teşvik sayısı 165
Yatırım teşvik paketi kapsamında 6. Bölge olarak ifade edilen en yoksul 15 ilin yer aldığı bölgede, son teşvik paketi kapsamında, 2013’ün ilk üç ayı içerisinde 165 adet teşvik belgeli yatırım gerçekleşti. Bölgedeki yatırım tutarı 2 milyar 197 milyona ulaştı. Bu süreçte yatırım teşvik belgelerinin en çok artış gösterdiği iki bölge, yüzde 94,2 ve yüzde 73,7’lik oranla, 5. ve 6. bölgeler oldu. Bu durum işverenlerin, bölgedeki yüksek talebi fırsat olarak değerlendirdiğini ve bu yönde yatırımlar yapmaya başladıklarını gösteriyor.

Ülkenin üçte birinde hiç yatırım yapılmıyordu
Dünyanın en yüksek büyüme rakamlarını, topraklarının neredeyse 3’te birinde herhangi bir sürekli yatırım olmadan gerçekleştiren Türkiye, ilerleyen süreçte KOBİ’lerin desteği ile daha iyi ekonomik performanslara imza atacak. 2013 Yılında İstanbul Sanayi Odası’nın en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde belki belirttiğimiz yönde bir değişim olmayacak. Ancak gerekli teşvikler düzenlenir ve iyi uygulanırsa 2023’te bu listede, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden 20-25 işletmenin yer alması, Türkiye gibi büyük potansiyele sahip bir ülke için hiç de zor değil.

İşverenler olumlu adım bekliyor
Çalışma Bakanı ile Şanlıurfa’daki temaslarımız süresince şunu gözlemledik;  işverenler bu bölgeye verilmiş teşviklerden yararlanmak için, her türlü olumlu gelişmeyi değerlendirme arzusunda. Barış sürecindeki olumlu her adım, bölgedeki işsizliğin ve işsizliğin tetiklediği diğer sosyal sorunların çözümünü dört beş adım hızlandıracak. Bu kapsamda KOBİ’lerin desteklenmesinin barış süreci ile birlikte yürümesi, sorunun çözümünde önemli bir güç birliği yaratacak.

Gaziantep ve Denizli, Kaplan liginin en üst sıralarında
1990’lı yılların sonunda kullanılmaya başlanan bir kavram olan “Anadolu Kaplanları” kapsamında Denizli, Gaziantep, Kayseri, Balıkesir, Konya, Kahramanmaraş, Çorum, Samsun, Kütahya, Niğde, Adıyaman, Afyonkarahisar, Çankırı, Giresun, Isparta, Karaman, Malatya gibi iller yer alıyordu. Bu kapsam elbette ki genişledi ve gelinen süreçte, bundan sonra belki de Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kaplanlarından bahsedeceğiz. Anadolu Kaplanlarının, 2011 yılı “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” istatistiklerine baktığımızda değişimi daha da net gözlemlemek mümkün. Üretim ve satışlarına göre sıralanan en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde 77 tane Anadolu Kaplanı var. Bu durum gösteriyor ki, sermayenin tabanı değişiyor ve gelişmeler ekonominin potansiyelini de özetliyor. Gaziantep ve Denizli bu bağlamda öne çıkan iller. Gaziantep’te 19, Denizli’de 12 işletme bu listede yer alıyor.


Bu yazı 1,690 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Aralık 2019 İş yerinin bir bölümü devredilebilir mi?
  • 27 Kasım 2019 Eğitim alan çalışan işi bırakabilir mi?
  • 25 Kasım 2019 Her çalışana rekabet yasağı getirilemez
  • 21 Kasım 2019 Dijital dönüşüm için doğru yol haritası: MEXT
  • 18 Kasım 2019 Çalışmadan emekli olmak mümkün
  • 13 Kasım 2019 Toplam vergi matrahı yeni işverene söylenmeli
  • 11 Kasım 2019 İş kalitesi sizi memnun ediyor mu?
  • 6 Kasım 2019 Sendikacılığımız sınırlarımızı aşıyor
  • 4 Kasım 2019 İşsizlik parası nasıl alınıyor?
  • 30 Ekim 2019 Buluş yapan çalışana bedel ödenir mi?
  • 28 Ekim 2019 Esnek çalışma her yerde
  • 24 Ekim 2019 İşveren, işçi ücretinden keyfi kesinti yapamaz
  • 22 Ekim 2019 Küçük ekonomik birimler birer istihdam deposu
  • 16 Ekim 2019 İş hayatının Davosu 5 yeni vizyon belirledi
  • 14 Ekim 2019 Hafta tatili hakkında bilmeniz gerekenler
  • 11 Ekim 2019 Fazla mesaide şampiyonuz
  • 8 Ekim 2019 Malulen emeklilikte 1.800 gün prim şart
  • 7 Ekim 2019 Emekli olunca ne kadar aylık alırım?
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  14,169 µs