En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
17 Eylül 2013

Sosyal merkezler çoğalıyor öğretmene çok iş düşecekSosyal merkezler çoğalıyor öğretmene çok iş düşecek

Sosyal Hizmet Merkezi programı Türkiye’nin tüm şehirlerine yayılıyor. Bu yolla sosyal sorunlarda çözüm için vatandaşların kurumlara başvuru yapmaları beklenmeden, bizzat bazı kamu görevlileri ve sosyal hizmet uzmanları aracılığıyla ailelere ulaşılacak

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Aile Sosyal Destek Programı’nı (ASDEP) önümüzdeki günlerde tüm yurtta hayata geçirecek. Kırıkkale ve Karabük’te pilot çalışmaları tamamlanan ve olumlu sonuçlar alınan programla her türlü sosyal soruna müdahale edilmesi planlanıyor.

 Bu programın ilk adımı olarak, tüm illerde Sosyal Hizmet Merkezleri açılacak. Aile Danışma Merkezleri, Toplum Merkezleri, Gündüzlü Çocuk ve Gençlik Merkezleri ile Yaşlı Hizmet Merkezlerini aynı çatı altında birleştiren Sosyal Hizmet Merkezleri’nin illerde kurulmasının ardından, nüfus büyüklüklerine göre ilçelerde de merkezler kurularak toplamda 420 merkeze ulaşılacak.

 

Müracaat olmadan...

 Bu merkezlerle hedeflenen, vatandaşların müracaatına gerek kalmadan ihtiyaçlar doğrultusunda bir sosyal hizmet envanteri oluşturmak. Bu envanter yardımıyla ihtiyaç sahibi kişilere ulaşılarak, sosyal hizmetlerden faydalandırılmaları hedefleniyor. Bu yolla düşük eğitim seviyesi veya yardımlardan haberdar olmadıkları için sosyal hizmetlerden yeterince yararlanamamanın önüne geçilmiş olacak.

 Ailelerin müracaatı beklenmeden, bu sistem aracılığıyla uzmanlar, aile içinde yaşanan sorunları inceleyecek, aile adına çözümler geliştirecekler. Yani bir anlamda vatandaşların, sorunlarına çare bulmak için kurum kurum gezmelerine gerek kalmayacak. Hangi devlet kurumu vatandaşa çare olacaksa o kurumla iletişime bu sistem geçecek.  Bu sayede hem hızlı bir çözüm elde edilmiş olacak, hem de tespit edilemeyen ve gün ışığına çıkmayan birçok sosyal sorun sahibi aile, temelli çözüme kavuşturulacak.

 Bu sistemin kurulabilmesi maksadıyla, halen çok farklı kanallardan yürüyen sosyal hizmetlerin birleştirilmesi ve tek bir merkezden bu hizmetlerin sağlanması yönünde çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda sosyal hizmetlerin takip edilmesi ve ihtiyaçların belirlenmesi amacıyla TÜBİTAK’tan elektronik entegrasyon desteği alınıyor.

 

Öğretmenlere düşen

 ASDEP çerçevesinde bazı kamu görevlilerinin özel görevleri olacak. Öğretmenler bu programda aktif rol alacak. Öğretmenler çevrelerinde eğitim imkânından yoksun çocukları belirleyecekler. Ailelerin sosyal hizmet alarak çocuklarını okula göndermelerini sağlamak amacıyla öğretmenler bu merkezleri kullanacaklar.

 ASDEP çerçevesinde eğitim imkânından yoksun kalan çocuğun niçin bu duruma düştüğü araştırılacak. Bu doğrultuda ailenin alması gereken sosyal hizmet belirlenerek koordineli hareket edilecek. Örneğin çocuğun eğitimden yoksun kalmasının nedeni ekonomik ve sosyal sorunlar ise, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları devreye girecek. Eğer eğitimden yoksun kalmanın nedeni ailedeki işsizlik ise İŞKUR devreye sokulacak ve aktif olarak iş aranması ve istihdam imkânına kavuşulması sağlanacak.

 

 Dünyada uygulanan sİstem

Sosyal hizmet anlayışı gelişmiş ülkelerde genel olarak bu şekilde yürüyor. Kişilerin tek tek ve ayrı ayrı sosyal hizmet yürüten kurum ve kuruluşlara başvurmasına gerek kalmadan, bir merkeze yapacakları başvuru ile sosyal hizmetlerden yararlanmaları sağlanıyor.

 Ayrıca Batı’da sosyal hizmetlerin etkinliği üzerine yapılan araştırmalar, tek tek bireylere ulaşmak yerine aileler üzerinden sosyal hizmet dağıtımının daha rasyonel olduğunu ortaya koyuyor.

  Çünkü aileler toplum yapısındaki temel sorunların en rahat ve etkin çözülebileceği organizmalar. Bu sayede hem toplum yapısındaki birliktelik korunmuş, hem de sosyal hizmetler daha etkin dağıtılmış oluyor.

 

e-okul aktif kullanılacak

 ASDEP’le yürütülecek hizmetlerde yoğun bir şekilde elektronik sistemlerin kullanılması hedefleniyor. Bu çerçevede e-okul sistemi ile entegrasyon sağlanacak ve bu sistem üzerinden gelen her bir vaka ASDEP bünyesinde görev yapan uzmanlar tarafından derinlemesine incelenecek. Sorunun kaynağına inilecek ve koordineli bir şekilde yürütülecek çalışma ile ailenin sorununun ne olduğu, çözüm için ne yapılması gerektiği, hangi kurumun bu çözümün parçası olduğu tespit edilerek, gerekli adımların atılması sağlanacak.Bu yazı 1,716 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Aralık 2019 İş yerinin bir bölümü devredilebilir mi?
  • 27 Kasım 2019 Eğitim alan çalışan işi bırakabilir mi?
  • 25 Kasım 2019 Her çalışana rekabet yasağı getirilemez
  • 21 Kasım 2019 Dijital dönüşüm için doğru yol haritası: MEXT
  • 18 Kasım 2019 Çalışmadan emekli olmak mümkün
  • 13 Kasım 2019 Toplam vergi matrahı yeni işverene söylenmeli
  • 11 Kasım 2019 İş kalitesi sizi memnun ediyor mu?
  • 6 Kasım 2019 Sendikacılığımız sınırlarımızı aşıyor
  • 4 Kasım 2019 İşsizlik parası nasıl alınıyor?
  • 30 Ekim 2019 Buluş yapan çalışana bedel ödenir mi?
  • 28 Ekim 2019 Esnek çalışma her yerde
  • 24 Ekim 2019 İşveren, işçi ücretinden keyfi kesinti yapamaz
  • 22 Ekim 2019 Küçük ekonomik birimler birer istihdam deposu
  • 16 Ekim 2019 İş hayatının Davosu 5 yeni vizyon belirledi
  • 14 Ekim 2019 Hafta tatili hakkında bilmeniz gerekenler
  • 11 Ekim 2019 Fazla mesaide şampiyonuz
  • 8 Ekim 2019 Malulen emeklilikte 1.800 gün prim şart
  • 7 Ekim 2019 Emekli olunca ne kadar aylık alırım?
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  13,419 µs