En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
19 Eylül 2013

Çalışan emekliler de kıdem tazminatı alırÇalışan emekliler de kıdem tazminatı alır

 

Milliyet SORU:  2005 yılında emniyetten emekli oldum. Ertesi yıl özel bir güvenlik şirketinde işe girdim. Emekli olduğum için işveren destekleme primimi ödüyor. Ancak bu yıl romatizmal bazı sağlık sorunları yaşamaya başladım. Bu nedenle kıdem tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum. Emekli birisi olarak kıdem tazminatını nasıl alabilirim?

CEVAP: Emekli olarak destek primine tabi çalışıyor olsanız da, sizin de diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı hakkınız bulunmakta. Ancak hemen belirtelim, işveren haksız yere işten çıkartırsa veya haklı bir nedenle kendiniz işten ayılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Yoksa emekli olarak, kendi isteğinizle işten ayrılmanız durumunda kıdem tazminatı alamazsınız.
Bu noktada sizin için işten ayrılmayı gerektiren “haklı neden” sağlık sorunlarınız olabilir. Eğer rahatsızlığınız işyerindeki ortamdan veya yaptığınız işten kaynaklanıyorsa, iş akdinizi sağlık nedeniyle fesih ederek kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.
 
Askere gidene kıdem ödenmesi gerekiyor
SORU:  Bir kamu kurumunda 01.09.2009 tarihinden bu yana özel temizlik şirketi elemanı olarak çalışıyorum. Şirket elemanı olarak taşeron işverenin işlerini yapıyorum. Malzeme hazırlıyorum, diğer çalışanların görev çizelgelerini hazırlıyorum. Ancak geçen yıl şirketin patronu değişti. Ancak benimle birlikte çalışan personel değişmedi. Şimdi ben askere gideceğim. Kıdem tazminatımı alabilir miyim? Kimden alacağım?
CEVAP: Askerlik sebebiyle işten ayrılana kıdem tazminatı ödenir. Bu nedenle sizin için bu hak doğmuş durumda. Ancak sizin durumunuz çok sık karşılaşılan “taşeron istihdamı” meselesiyle ilgili. Taşeron işverenlerin çok sık değişiyor olması uygulamada birçok soruna neden olmakta. Ne var ki, siz tazminatınızı son taşeron işverenden veya asıl işveren olan kamu kurumundan isteyebilirsiniz.
Maalesef uygulamada taşeron şirketler, özellikle kendilerinden önceki sürelere dair kıdem tazminatını çalışanlarına ödemek istemiyorlar. Doğal olarak bu durumda iş mahkemelerinde davalar açılıyor. Ancak açılan davaları çalışanlar kazanıyor. Mahkemeler mevcut taşeron ya da kamu kurumunun işçiye kıdemini ödemesi gerektiği yönünde kararlar çıkarıyorlar. Nitekim en son Karayolları Genel Müdürlüğü özelinde benzer sorunlar yaşandı. Mahkeme taşeron işçilerin kıdem tazminatını kamu idaresinin ödemesi yönünde karar aldı.
 
Apartman görevlisinin tazminatını öderken bunları da ilave edin
SORU:  Büyük bir sitenin yöneticisiyim. Farklı bloklarda farklı apartman görevlileri var. Bunlardan birisini işten çıkarmayı düşünüyoruz. Kıdem tazminatı hesabını neye göre yapacağız?
CEVAP: Kıdem tazminatı hesabında ele geçen en son brüt ücret dikkate alınır. Ayrıca bu ücrete, nakit olarak ödenen ücretin dışında, çalışana verilen “para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatler de” eklenir.
Dolayısıyla, siz de yönetim olarak apartman görevlisine oturması için bir yer vermişseniz, bu yerin emsal kira bedeli bulunarak kıdem tazminatı hesabına dâhil edilmesi gerekir. Sadece kira bedeli değil, ayrıca ücretsiz kullandırılan elektrik, su ve doğal gaz bedellerinin de kıdem tazminatı hesap edilirken son ücret rakamının üzerine eklenmesi gerekir.
 
İşyeri taşınan işçi tazminat alabilir mi?
SORU:  10 yıldır Ankara’da bir firmada çalışıyorum. İşveren firmayı İstanbul’a taşıyor. Çalışanlardan isteyenleri de götürecekler. Gitmek istemeyenlerin durumu ne olacak. Gidersem de orada farklı bir görev vereceklerini söylediler. Kıdemimi alabilir miyim?
CEVAP: İşverenle yapmış olduğunuz hizmet sözleşmesinde, “işçinin aynı işverene ait farklı bir ildeki işyerinde görevlendirme yetkisi verilmesi halinde”, işçinin durumunu ağırlaştırmamak ve objektif nedenler olması koşuluyla, işveren bu yetkiye istinaden işçinin işyerini değiştirebilir.
Ancak hizmet sözleşmenizde bu yetkilendirme işverene verilmemişse, işçinin yer değişikliği nedeniyle kendisine yapılan görevlendirmeyi kabul etmeme hakkı bulunmaktadır.
Böyle bir durumda İş Yasası’nda yer bulan,  “çalışma koşullarında esaslı değişiklik” durumu ortaya çıktığı için, yer değişikliğini kabul etmeyen işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.
Bu noktada ilk olarak işveren tarafından yazılı bir tebligat yapılması ve ardından bu tebligata görev ve işyeri değişikliğini kabul etmediğinizi yine yazılı olarak işverene bildirmeniz gerekir.


Bu yazı 2,345 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Aralık 2019 İş yerinin bir bölümü devredilebilir mi?
  • 27 Kasım 2019 Eğitim alan çalışan işi bırakabilir mi?
  • 25 Kasım 2019 Her çalışana rekabet yasağı getirilemez
  • 21 Kasım 2019 Dijital dönüşüm için doğru yol haritası: MEXT
  • 18 Kasım 2019 Çalışmadan emekli olmak mümkün
  • 13 Kasım 2019 Toplam vergi matrahı yeni işverene söylenmeli
  • 11 Kasım 2019 İş kalitesi sizi memnun ediyor mu?
  • 6 Kasım 2019 Sendikacılığımız sınırlarımızı aşıyor
  • 4 Kasım 2019 İşsizlik parası nasıl alınıyor?
  • 30 Ekim 2019 Buluş yapan çalışana bedel ödenir mi?
  • 28 Ekim 2019 Esnek çalışma her yerde
  • 24 Ekim 2019 İşveren, işçi ücretinden keyfi kesinti yapamaz
  • 22 Ekim 2019 Küçük ekonomik birimler birer istihdam deposu
  • 16 Ekim 2019 İş hayatının Davosu 5 yeni vizyon belirledi
  • 14 Ekim 2019 Hafta tatili hakkında bilmeniz gerekenler
  • 11 Ekim 2019 Fazla mesaide şampiyonuz
  • 8 Ekim 2019 Malulen emeklilikte 1.800 gün prim şart
  • 7 Ekim 2019 Emekli olunca ne kadar aylık alırım?
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,026 µs