En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
7 Ocak 2014

23 milyar liralık tekno tasarruf23 milyar liralık tekno tasarruf

 

Milliyet

Sosyal Güvenlik Kurumu son yıllarda teknolojiyi sağlık giderlerini ve kayıtdışı istihdamı azaltmak amacıyla çok etkin kullanıyor. Teknolojinin SGK’nın hizmetlerinde kullanılmaya başlanması ile hem kötü niyetli uygulamalar engelleniyor, hem de vatandaşa daha kaliteli hizmet sunulabiliyor. Bu sayede 2012 yılında SGK bütçesine 10 milyar TL katkı sağlanmış. 2013 yılı sonu itibarıyla bu rakamın 13 milyar TL civarında olması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki, SGK’nın teknolojiyi daha etkin kullanımı sadece iki yıl içerisinde 23 milyar TL’lik bir tasarruf sağladı. Bu rakam ülke ekonomisi açısından son derece önemli. İlerleyen yıllarda teknolojinin kullanımının çeşitlenmesi ve yeni uygulamalar ile birlikte 33 milyar TL’lik tasarruf hedefleniyor.

 

‘Akıllı devlet...’

SGK teknoloji kullanımında ‘akıllı devlet mutlu vatandaş’ sloganını kullanıyor. Uygulamaların hızlı ve etkin sunulması bakımından ‘akıllı devlet’, hizmet alan ve sorularına cevap bulan vatandaş için de ‘mutlu vatandaş’ ifadeleri seçilmiş. Buradan anlaşıldığı gibi, SGK’nın amacı vatandaşların aldığı hizmetin kalitesini yükseltmek, hızlı hizmet sunmak ve vatandaşı doğru bilgilendirebilmek.

 

İşlemler mercek altında

 SGK’nın elektronik ortamda en yaygın olarak kullandığı sistem Medula. Medula hastane uygulamasında, günlük ortalama 1 milyon 800 bin provizyon ile 2 bin 976 hastaneye online hizmet verilirken, Medula eczane uygulamasında günlük yaklaşık 1 milyon 200 bin provizyon ile 23 bin 699 eczaneye hizmet veriliyor. Medula eczane sistemiyle sigortalıların SGK ile anlaşması olan eczanelerden almış oldukları ilaçlara ait reçete bilgileri denetleniyor ve kayda alınıyor. Bu şekilde hem ilaç süreci denetlenmiş oluyor, hem de sigortalıların bilgiye erişimi kolaylaşıyor. Vatandaş TC kimlik numarasıyla adına yazılmış ilaçları takip ediyor, Medula optik uygulamasıyla gözlük camı ve çerçeve hakkı olup olmadığını da kolaylıkla öğrenebiliyor. Ayrıca, bilgisi dışında kendi adına ilaç veya gözlük camı/çerçevesi yazılıp yazılmadığını da görebiliyor. Böylelikle suiistimallerin ve sahteciliğin önüne geçilebiliyor.

 Medula eczane - doktor uygulamasıyla doktorların da hastaları hakkında hızlı ve doğru bilgilenmesi sağlanıyor. Son bir yılda kullanılan raporlu ilaçların, kullanım süresi dolmamış ilaçların bu sistem vasıtasıyla öğrenilebilmesi mümkün. Doktorlar bu sistem üzerinden kimlik bilgisi edinerek detaylı şekilde hasta verilerine ulaşabiliyor.

 Medula sistemi hem sigortalıların sağlık hizmetlerinin denetlenmesini ve hızlanmasını sağlıyor, hem de sağlık alanında gelecek projeksiyonlarının yapılabilmesine imkân tanıyor. Ayrıca sahteciliğin ve suiistimallerin önüne geçilmesini sağlaması açısından da sistemin iyi işlediğini söylemek mümkün.

 

Başvurular internetten

 Malulen emeklilikte, değişen yönetmelik sonrası başvuruların arttığını görüyoruz. SGK’nın e-maluliyet uygulamasıyla başvuru süreci hızlandığı gibi, istatistiki verilerin toplanması da kolaylaşıyor. E-maluliyet sistemi şu an Eskişehir, Bilecik, Kütahya ve Afyon’da pilot uygulamada. Uygulama sonuçların görülüp belirlenen aksaklıkların giderilmesi sonrası tüm Türkiye’ye genişletilecek. Uygulama ile malul durumdaki kişinin başvuru işlemleri hızlanacak ve bir an önce malul aylığı almaları sağlanacak.

 

Avuç içi uygulaması Eylül 2014’te

Biyometrik kimlik uygulaması 1 Aralık’tan itibaren özel hastanelerde uygulanmaya başlandı. Sağlık hizmetlerinde suiistimallerin engellenmesine yönelik olarak düzenlenen biyometrik kimlik uygulaması 1 Eylül 2014’ten itibaren üniversite hastanelerinde de uygulanmaya başlanacak. Bu şekilde sağlık hizmetlerinin şeffaflaşmasında yeni bir adım daha atılacak.

 

3.5 milyar TL’lik katkı

SGK’nın sadece sağlıkta kullandığı elektronik yöntemlerle yıllık 3.5 milyar TL ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor. E-reçete uygulamasıyla yıllık en az 1 milyar TL’lik, biyometrik kimlik doğrulama ile 600 milyon TL’lik, tıbbi malzeme konusundaki uygulamalarla 800 milyon TL’lik ve hastane denetimleriyle 1 milyar TL’lik tasarruf yapılması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki, SGK, başta maliyetli gibi görünen teknoloji yatırımlarıyla her yıl önemli miktarda ekonomik katkı elde ediyor.  

 SGK, sağlık uygulamalarının yanısıra sigorta uygulamalarında da elektronik yöntemler kullanıyor. Vatandaşın etkin şekilde bilgilendirilmesini sağlayan ALO 170 hizmeti elektronik yöntemlerin en faydalılarından. Karaman’da yüzde 50’si engelli 100 kişi, Sivas’ta yüzde 60’ı kadın 200 kişi ve Şanlıurfa’da yüzde 20’si şehit ve gazi yakını 200 kişinin çalıştığı ALO 170 sistemi bugüne kadar 10.2 milyon çağrı cevaplamış. Ayrıca ALO 170’e yurtdışından ulaşılması da mümkün hale getirildi.

İletişim imkanlarının son derece geliştiği günümüzde, SGK’nın teknolojik altyapısıyla, hem vatandaşın SGK’dan aldığı hizmetler hızlanıyor, hem de bu hizmetlerin denetimi mümkün oluyor. Böylelikle vatandaş da SGK da kârlı çıkıyor.


Bu yazı 1,501 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Temmuz 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 10 Temmuz 2019 Ücret eşitsizliği artıyor
  • 8 Temmuz 2019 Engelli aylığı ve evde bakım parası zamlandı
  • 3 Temmuz 2019 Rekabette yapay zeka ile rol kapacağız
  • 1 Temmuz 2019 Sağlığınızı bozan iş tazminata sebep olur
  • 28 Haziran 2019 Staj hakkında bilinmesi gereken her şey
  • 19 Haziran 2019 Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer
  • 17 Haziran 2019 Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
  • 16 Haziran 2019 İşçiye yol izni vermek zorunlu
  • 15 Haziran 2019 İşe yeni başlayan avans izin kullanır
  • 12 Haziran 2019 Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
  • 10 Haziran 2019 Fazla çalışma mı primli ücret mi?
  • 9 Haziran 2019 Mevsimlik sözleşmede kıdem ve ihbara dikkat
  • 8 Haziran 2019 'Sandık'ta ne yenilikler var?
  • 7 Haziran 2019 TİSKte başkanın gündemi teknoloji
  • 29 Mayıs 2019 Gecikme değil Niyet önemli
  • 27 Mayıs 2019 İşleri telafi edin tatili uzun yapın
  • 22 Mayıs 2019 Bayram ikramiyesi haftaya hesapta
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,493 µs