En Sıcak Konular

Osman Arıoğlu


Osman Arıoğlu
19 Haziran 2015

Arızi serbest meslek kazançlarıArızi serbest meslek kazançları

Osman ARIOĞLU

Serbest meslek kazancı; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıyla sağlanan kazançlardır.
Genel prensip Gelir Vergisi Kanunu’nun 18. maddesindeki istisna olarak sayılan kısaca telif kazançları olarak tanımlanan bölümü dışında gerçek usulde vergilendirilmesi gerekmektedir. Bunun istisnası bu kazançların arızi olarak elde edilmesi durumudur. Mevcut Gelir Vergisi Kanunu’na göre arızi kazanç süreklilik arz etmeyen bir yıl içerisinde bir defa gibi elde edilen kazançlardır. 
Üstelik uygulama ve verilen görüşler dikkate alındığında arızilik özelliği aynı mahiyetteki kazancın takip eden yıllarda devam etmesi durumunda dahi ortadan kalkabilmektedir. Bu durum hem serbest meslek hem de ticari kazanç bakımından bu şekilde değerlendirilmektedir. 
Konuya ilişkin yeni Gelir Vergisi Yasa Tasarısı’nda kısmen biraz daha rahatlama sağlayan bir düzenleme bulunuyor. Ama bu yeni düzenleme yasalaşıncaya kadar mevcut uygulama bu. Bir esneme ihtiyacının son derece bariz olduğu açık. Çünkü yılda bir defayı veya takip eden yıllarda elde edildi diye vergi mükellefi konumuna alınmak biraz külfetli bir durum haline gelmektedir. Defter ve belge tutulmaya başlanılmasının yanında hiçbir işlem olmasa dahi her ay KDV beyannamesi ve üç ayda bir geçici vergi beyannamesi verilmesi bu kişiler bakımından ciddi bir külfet oluşturmaktadır.

Belge düzeni
Arızi serbest meslek kazançlarının da gider pusulasıyla belgelendirileceği 221 seri No’lu Gelir Vergisi Kanunu (GVK) Genel Tebliği ile belirlenmiştir. Yani arızi serbest meslek hizmet sağlayan kişi veya kurum bu hizmeti sağlayan serbest meslek erbabına aldığı hizmet karşılığı gider pusulası düzenlemek ve imzalatmak zorundadır.

Stopaj var mı?
GVK 94/2-b maddesine göre serbest meslek kazançlarından stopaj yapılacağını hükme bağlamıştır. Bu konuda yürürlükte olan Bakanlar Kurulu kararında öngörülen stopaj oranı yüzde 2’dir. Maddede stopaj yapılmasında kazancın devamlılığı veya arıziliği konusunda bir ayrıma gidilmemiştir. Aynı maddenin 2-a bendinde sayılan ve kısaca telif kazancı olarak belirlenen kazançlar açısından ise yürürlükteki stopaj oranı yüzde 17’dir.

Beyan sınırı var mı?
Bir takvim yılında elde edilen arızi mesleki kazanç tutarı (2014 yılı için) 21 bin TL’yi aşıyorsa bu kazanç sahiplerinin yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekir. Bunun istisnası henüz başlamamış olan meslekî bir faaliyete hiç girişilmemesi karşılığında elde edilen gelirlerdir. Burada tutar sınırı yoktur.
Arızi serbest meslek kazancının tutarı ne olursa olsun gider pusulası ile belgelenmesi gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Bahsi geçen 21 bin TL sınırı gider pusulası düzenlenmesi ile alakalı değildir. Sadece üzerinden stopaj yapılan bu kazancın elde eden tarafından yıllık beyanname ile bildirilmesi gerekip gerekmediğine yönelik sınırdır. Elbette burada kastettiğimiz arızi kazançlar 18. maddede sayılan ve istisna olarak belirtilen telif kazançları dışındaki bölümdür.
Bize göre, adı üzerinde arızi olan serbest meslek kazancı için en azından beyan edilmesi için gerekli sınırın tarifenin üçüncü dilimini aşması şartına bağlanması daha doğru olacaktır. Üçüncü gelir diliminin altındaki kazançlar için yüzde 20 stopaj oranı zaten yeterli bir vergilemedir.Bu yazı 5,826 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 14 Ocak 2019 Vergisini düzenli ödeyenlere indirim uygulamasında iyileştirme yapılıyor
  • 2 Ocak 2019 Devlet, kanun, karar, uygulama
  • 17 Aralık 2018 Grup içi borçlanma konusunda hata TBMMden döndü
  • 3 Aralık 2018 Trafik kurallarının önemi
  • 19 Kasım 2018 İş dünyamızdan bir yıldız daha kaydı
  • 5 Kasım 2018 Örtülü sermaye uygulamasında istisna getirilebilir mi?
  • 23 Ekim 2018 Kurdaki iyileşme devam edecek mi?
  • 24 Eylül 2018 Döviz cinsinden işlemlerde TLye dönülecek
  • 10 Eylül 2018 Yapılabileceklerin sonuna gelinmedi
  • 27 Ağustos 2018 Kamu-özel el ele kriz yönetimi
  • 8 Ağustos 2018 Muhasebecilere bu bayram tatil yok
  • 7 Ağustos 2018 Muhasebecilere bu bayram tatil yok
  • 24 Temmuz 2018 Veraseten intikal eden şirket paylarının satışında vergileme
  • 9 Temmuz 2018 Değeri düşen malların değerlemesinde kolaylık
  • 27 Haziran 2018 Teknoloji serbest bölgelerinde kurumlar vergisi istisna uygulaması
  • 8 Haziran 2018 Döviz kuru üzerine
  • 4 Haziran 2018 Döviz kuru üzerine
  • 19 Haziran 2015 Arızi serbest meslek kazançları
  • 13 Haziran 2014 Fatura ne zaman düzenlenir?
  • 23 Şubat 2014 Buluş ve icatlar için önemli teşvik getiriliyor

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">39634 µs </span>