En Sıcak Konular

Güvercin Fed doları düşürdü

29 Kasım 2018 08:13 tsi
Güvercin Fed doları düşürdü Fed Başkanı Powell'ın, geçen ay kullandığı ifadelerin neredeyse tam tersi şekilde, hedef faizin hemen altında olduklarını söylemesi iyimserliği artırdı.

Güvercin Fed doları düşürdü

DÜNYA 

Fed Başkanı Powell'ın, geçen ay kullandığı ifadelerin neredeyse tam tersi şekilde, hedef faizin hemen altında olduklarını söylemesi iyimserliği artırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in politika faizinin şu anda sağlıklı ABD ekonomisini ne hızlandıran ne de frenleyen seviye tahminlerinin "hemen altında" olduğunu belirterek, yatırımcılara güçlü bir iyimserlik sağladı.

Birçok yatırımcı Powell'ın açıklamalarını Fed'in üç yıllık sıkılaştırma döngüsünün sona yaklaşmakta olduğunun sinyali olarak nitelendirdi.

Bu ifadeler Fed başkanının geçen ayki konuşmasının tam tersi niteliğinde. Powell geçen ay, politika faiz oranının nötr seviyeden "çok uzakta" olduğunu ve Fed'in bu seviyenin ötesinde bile politikasını sıkılaştırabileceğini söylemişti.

Powell'ın açıklamalarının ardından dolar küresel piyasalarda değer kaybetti. Açıklamalardan hemen önce 97.4'e kadar çıkan dolar endeksi bu sabah 96.6'ya kadar gerilemiş durumda.

Doların küresel piyasalardaki değer kaybı Türk lirasına destek oluyor. Dolar/TL bu sabah saat 08:30'da 5.2070'den işlem gördü. Euro/TL ise aynı dakikalarda 5.9390 seviyesinden alıcı buldu.

"Bu denli iyimserlik öngörmüyorduk"
"Powell'ın sürpriz sözlü yönlendirmesi piyasalarda pozitif algılanıyor. Yatırımcı güvenini korumasını bekliyor ancak bu denli iyimser yaklaşım öngörmüyorduk. Küresel piyasaların genelinde bahse konu tavır sürpriz olarak nitelendiriliyor" diyen Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü:

"İyimserliğin sürdürülebilirliği konusunda da -en azından bu ölçekte- ikna olmakta güçlük çekiyoruz. Bugün açıklanacak olan tutanaklar ve Aralık ayı FOMC toplantısını bekleyerek 2019'a dair öngörülerimizi oluşturmaya çalışacağız. Ana senaryomuzda hali hazırda 3 adet 25 baz puan federal fonlama faizi ayarlaması ve FOMC'nin gidebildiği noktaya dek normalizasyonu sürdüreceği fikri 2019 yılı için yer almaya devam ediyor. Faiz yaklaşımından ziyade bilanço operasyonunun piyasa işlemcileri arasında ciddi anlamda göz ardı edildiğini düşünüyoruz. Son olarak Ekim 2018 itibarıyla aylık 50 milyar dolarlık operasyona geçildiğini belirtmek isteriz"

"Trump'ın söylemleri ile paralel"
Işık FX tarafından hazırlanan analizde de şu görüşlere yer verildi: "Dün açıklamalarda bulunan FED Başkanı Jerome Powell, 3 yıl önce başlattıkları kademeli sıkılaşma politikasının, ülke ekonomisini dengede tutacak seviyelere yaklaştığını belirtirken, faiz oranlarının nötr seviyenin biraz altında olduğunu söyledi. Gelen güvercin tonlu ifadeler bir süredir FED'in faiz artışlarına yönelik eleştirilerde bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın söylemleri ile paralellik taşırken, açıklama sonra dolar varlıklarında sert satışlar gözlemlendi. Doğal olarak da ons altın değer kazandı. Piyasalarda şimdi ABD ve Çin arasında yapılacak olan başkanlar düzeyindeki görüşme merakla bekleniyor"

Bugünün veri gündemi
Yurt içi piyasalarda bugün kasım ayı ekonomik güven endeksi verisi izlenecek. Dışarıda ise Almanya işsizlik ve öncü enflasyon ayrıca ABD işsizlik maaşı başvuruları ile bekleyen konut satışları verileri yatırımcıların odağında olacak.


Bu haber 493 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,312,015 µs