En Sıcak Konular

Simit Sarayı Başkanı Haluk Okutur, öğrencilerle buluştu

19 Nisan 2019 08:39 tsi
Simit Sarayı Başkanı Haluk Okutur, öğrencilerle buluştu Simit Sarayı Başkanı Haluk Okutur, Beykoz Üniversitesi öğrencileriyle buluştu

Simit Sarayı Başkanı Haluk Okutur, Beykoz Üniversitesi öğrencileriyle buluştu

2002 yılında açılan ve bugün 26 ülkede 550 mağazası ile bir dünya devi haline gelen Simit Sarayı’nın Onursal Kurucu Başkanı Haluk Okutur, başarı hikâyesini Beykoz Üniversitesi öğrencileriyle paylaştı. Türkiye’den yaklaşık 800 tarımsal ürünü markalaştırarak mağazalarında dünyaya satacaklarını anlatan Okutur, öğrencilere, “Hedeflerinizi bugünden koyarak adımlarınızı bu hedeflere göre atmalısınız. İnandığınız hedefleri gerçekleştirecek gücünüz olduğunu bilmeli ve kararlı bir şekilde yolunuzda ilerlemelisiniz” tavsiyesinde bulundu.


Teorik eğitim kadar pratik bilgiye de her zaman önem veren Beykoz Üniversitesi, ‘Kariyer Günleri 2019’ kapsamında sektörlerin önemli isimlerini öğrencilerle bir araya getirmeye devam ediyor. 2002 yılında ilk mağazasını açtığı ‘Simit Sarayı’ markası ile Türk simidinin dünyada tanınmasını sağlayan şirketin Onursal Kurucu Başkanı Haluk Okutur, ‘Türkiye’den Dünyaya Bir Başarı Hikâyesi: Simit Sarayları’ adlı konuşmasında öğrencilerle önemli bilgiler paylaştı. Bugün 26 ülkedeki 550’den fazla mağazalarında 16 bin çalışanla hizmet verdiklerini anlatan Okutur, “Ülkemizin bayrağını gururla taşıyoruz” dedi. Haftada 4-5 mağaza açtıklarının bilgisini veren Okutur, hedeflerinin dünyada en fazla mağaza sayısına sahip marka olmak olduğunu söyledi.

En küçük paraya talip oldum
İşletme Mühendisliği eğitimi aldığını ancak perakende sektörünün önemini fark ettikten sonra bu alanda ilerlemeye karar verdiğini ifade eden Okutur, Simit Sarayı’nın hikayesini şöyle anlattı: “Perakende sektöründe olmak istiyordum ama sermayem yoktu. İnsanların cebindeki en küçük paraya talip olmaya karar verdim. İnsanların ceplerindeki en küçük parayla en çok satın aldıkları ürünlerin listesini çıkardım. Bu listede 2. sırada simit vardı. Simitçi olmaya karar verdim. Simit, geleneksel bir ürünümüz ve hem sağlıklı hem de lezzetli. Araştırmalarım sonucunda çok sevilmesinin yanında çok kötü koşullarda üretildiğini ve satıldığını fark ettim.  İlk mağazayı açtıktan sonra 2020 hedeflerimize 2008 yılında ulaştık.”

800 marka yarattık
Çok basit ve kolay görülen bir iş modelinin girişimciyi çok önemli noktalara taşıyabileceğini söyleyen Okutur, “Etrafınıza dikkatli baktığınızda bu fikirleri bulabilirsiniz. Önemli olan hedeflerinizin ulaşılabilir olması. Daha sonra dünya ölçeğini düşünerek projelerinizin alanını genişletebilirsiniz” diye konuştu. Türkiye’den yaklaşık 800 tarımsal ürünü işleyerek paketlediklerini ve markalaştırdıklarını belirten Okutur, bu ürünleri 5 yıl içinde 10 ülkede açacakları 400 mağazada dünyaya satacaklarının bilgisini verdi. Markalaştırma ile itibarın arttığının altını çizerek, “Ülkemizi bu markalarla temsil edeceğiz, tanıtacağız” dedi.

Hedeflerinizi şimdiden belirleyin
Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Okutur, şunları kaydetti: “Eskiden insanlar tecrübelerini ‘Meslek sırrı’ diyerek paylaşmazdı. Şimdi bu durum değişti. Herkes tecrübesini paylaşıyor. En önemli sermaye tecrübedir. Planlarınızı eğer bu tecrübelere göre yaparsanız yapılan birçok hatayı yapmazsınız. Hedeflerinizi bugünden koyarak adımlarınızı bu hedeflere göre atmalısınız. İnandığınız hedefleri gerçekleştirecek gücünüz olduğunu bilmeli ve kararlı bir şekilde yolunuzda ilerlemelisiniz.”      Bu haber 284 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,630,540 µs