En Sıcak Konular

E-Berk, Kanal İstanbul’a talip

17 Eylül 2019 08:55 tsi
E-Berk, Kanal İstanbul’a talip E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, üçüncü tünel açma makinesini yarın törenle üretim bandından indireceklerini belirterek, “15 metre çaplı tünel açma makinesi teknolojisine sahibiz, Kanal İstanbul ve Boğaz altı geçişte rol almak istiyoruz

E-Berk, Kanal İstanbul’a talip 

DÜNYA 

E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, üçüncü tünel açma makinesini yarın törenle üretim bandından indireceklerini belirterek, “15 metre çaplı tünel açma makinesi teknolojisine sahibiz, Kanal İstanbul ve Boğaz altı geçişte rol almak istiyoruz" dedi.

Dünyada 7 ülkenin sahip olduğu tünel açma makinesi üretim teknolojisine sahip Türk firması E-Berk'in YK Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, üçüncü tünel açma makinelerinin üretiminin tamamlanarak yarın banttan indirilme töreni yapmak istediklerini açıkladı.

E-Berk’in 15 metre çapında tünel açma makinesi teknolojisine ulaştığını belirten Özüdoğru, Kanal İstanbul ve İstanbul Boğazı altı geçiş projelerinde rol oynamak istediklerini açıkladı. Dünyada 7 ülkenin sahip olduğu tünel açma makinesi üretim teknolojisine sahip Türk firması E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, üçüncü tünel açma makinelerinin yarın üretiminin tamamlanarak banttan indirileceğini açıkladı.

Özüdoğru, tünel açma makinelerinde Türkiye’nin teknoloji sahibi üretim merkezi haline geldiğini belirterek, burada küresel bir alan olduğunu belirtti. E-Berk’in 15 metre çapında tünel açma makinesi teknolojisine ulaştığını belirten Özüdoğru, bu teknoloji ile Kanal İstanbul ve İstanbul Boğazı altı geçiş projelerinde rol oynamak istediklerini açıkladı. Özüdoğru, DSİ Silvan projesi için de 11 metre çapında bir makine için teklif dosyalarını sunduklarını bildirdi.

Tünel kazma makineleri, ekipmanları ve yedek parçaları üreticisi E-Berk’in 20 milyon euro yatırımı tamamladığını vurgulayan Özgür Savaş Özüdoğru, AR-GE merkezi olarak da faaliyet gösterdiklerini anlattı. Tünel açma makineleri hafriyatı için lokomotif geliştirmekte olduklarını kaydeden Özüdoğru yeni projelerin de planlandığını kaydetti. Tunus’ta Japon işletmeci için verdikleri çamur tipi boru itme makinesinin başarıyla işi tamamladığını kaydeden Özüdoğru, “Biz onlardan güzel bir iş bitirme sonrası referans aldık. Bu bizim önemli. Bizim gelişimimize de katkı sağlayacaklarına inanıyorum” dedi.

Yeni makineler yolda

Anadolu adını verdikleri yerli tünel açma makinelerinin 5 bin 200 metre kazı yaparak 60 milyon TL değerinde iş tamamladığını kaydeden Özüdoğru, şunları anlattı: "Hattan törenle üretim indirilecek olan yeni makineyi Cumhurbaşkanımızın çok önemsediği, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay'ın Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığı toplantıda gündeme gelen Ergene Havzası projesi.. Acilen bitmesi gerekiyor. Bu projenin çok hızlı bir şekilde bitirilebilmesi için orada çalışan iki makinemiz var. Biri ürettiğimiz Anadolu makine. 3. makineyi de Ekim ayı ortasında tünelin içine sürmeyi planlıyoruz. Yaklaşık 2 bin 500 metrelik bir kazı gerçekleştirecek. Bu işin değeri de yaklaşık 30 milyon TL.”

Sektörünün birim fiyatının 1820 dolarlara ulaştığını bildiren Özüdoğru, Türkiye ortalama ihracat birim fiyatlarının 1.2-1.5 dolar olduğunu hatırlatarak sektörün önemini vurguladı. Özüdoğru, DSİ’nin stratejik önemdeki Silvan projesiyle ilgili teklif verdiklerini de bildirerek, “Projede 11 metre çapında bir makine çalışacak. Bu makineyi üretmeye talibiz. Dosyamızı Devlet Su İşleri’ne verdik. İhaleye alan firmaya da verdik. Firmanın kısa listesinin içine de girdik. Bu makineyi üretirsek eğer dünya oyuncusu olacağız. Bu noktada her türlü yatırımımızı tamaladık” dedi.

Büyük firmalar Çin’de üretime başlıyor

Tünel açma makinesi üretiminde aralarında Türkiye’nin de olduğu 7 ülkeden söz edilse de, Fransız, Avustralya ve Japon firmaların üretimlerini Çin’de yapmaya başladıklarını ve çeşitli ortaklıkların gündemde olduğunu kaydeden Özüdoğru, “Bu duruma bakınca Türkiye çok büyük fırsatlar sunuyor. Biz Almanlarla, Japonlarla kıyaslandığımızda yaklaşık yüzde 30 civarında daha avantajlı görünüyoruz” şeklinde konuştu.


Bu haber 337 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  15,156 µs