En Sıcak Konular

Faiz indirimleri nefes aldıracak

17 Eylül 2019 09:01 tsi
Faiz indirimleri nefes aldıracak Merkez Bankası’nın ardından iş dünyasının bankalardan beklediği faiz indirimleri gelmeye başladı.

Faiz indirimleri nefes aldıracak

DÜNYA 

Merkez Bankası’nın ardından iş dünyasının bankalardan beklediği faiz indirimleri gelmeye başladı. Bankaların faizleri indirmesiyle birlikte ertelenen iş ve alışverişlerin yeniden canlanması, bunun da büyümeye yansıması bekleniyor.

Merkez Bankası’nın geçen hafta politika faiz oranlarını yüzde 16.50'ye çekmesi üzerine gözler bankalara çevrilmişti. Öncelikle kamu bankaları birbiri ardına indirim yönünde adımlar attı, tüketici kredilerinden konuta, ihracattan ticari kredilere kadar farklı oranlarda faiz düşürdü. Bu gelişmeler hem tüketici, hem de yatırımcı cephesini uyandırdı, faizler yüksek diye bekleyenleri hareketlendirdi. Merkez Bankası’nın (MB) politika faiz oranlarını 325 baz puan indirmesi sonrasında gözler bankalara çevrilmişti. Beklenen oldu ve bankalar da bu yönde adım atmaya başladı. Başta kamu bankaları olmak üzere, ihracat kredilerinden konuta, tüketici kredilerinden ticari kredilere kadar art arda faiz indirimleri yapıldı. Faiz indiriminin ardından emlak ve otomotiv başta olmak üzere ertelenen alımlar için yeniden hesaplamalar yapılmaya başlandı. Sektör temsilcileri, kredi kanallarının çalışmasıyla birlikte oluşacak hareketliliğin büyümeye de olumlu katkı sağlayacağını vurguluyor.

Merkez Bankası’nın perşembe günü açıkladığı karar sonrasında ilk hamle Türk Eximbank’tan geldi. Türk Eximbank, ihracatçı KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün ihracatı yapan firmalara yönelik olarak kullandırılan 1 yıl vadeli TL kredisinin faiz oranını yaklaşık 1 puan indirimle yüzde 10,65’e düşürdü. Öte yandan, Ekonomi Değer Kredisi (EDK) kapsamında Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) garantisi ile ihracatçılara kullandırılmakta olan TL kredilerin faiz oranlarının 36 ay için TÜFE+yüzde 2 ve 48 ay için TÜFE+yüzde 2,50 seviyesine indirildi. Böylece, bu kredilerin faizinde 2 puan indirim yapılmış oldu. İş Bankası ise, konut kredisi faiz oranlarında indirime gittiğini açıkladı. Banka, konut alımlarının finansmanı amacıyla kullanılacak kredilerde 120 ay vadeye kadar yüzde 1,17 oranı uygulayacak.

Kamu bankalarından kapsamlı indirim

Kamu bankaları da art arda kredi faizlerinde indirime gitti. Her 3 kamu bankası da (Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank), benzer faiz oranları açıkladı.

Buna göre, kamu bankaları kurumsal kredi faizini yıllık yüzde 13-15,5 aralığına indirdi. İhtiyaç kredisi faiz oranları maaş müşterileri için aylık yüzde 1,25, maaş dışı müşteriler için ise aylık yüzde 1,35’e düşürüldü. Ayrıca, konut kredilerinde 500 bin TL ve üzeri kredilerde faiz oranı aylık yüzde 1,19 olarak belirlendi. 500 bin TL altındaki konut kredilerindeki faiz oranı ise değiştirilmeyerek aylık yüzde 0,99’da sabit bırakıldı.

Büyümeye katkı sağlayacak

Merkez Bankası’nın son faiz indiriminin yanı sıra, Avrupa Merkez Bankası’nın da faizleri beklentilerle uyumlu düşürmesi tüm küresel piyasalarda faizlerin düşüş eğiliminin süreceğine yönelik beklentileri güçlendirdi. Öte yandan, Türkiye ekonomisindeki dengelenme süreciyle birlikte ülkenin risk primi düşmeye devam ederken, yurtdışı yatırımcıların tahvil piyasasına ilgileri giderek artıyor. Uzmanlar, bu gelişmeler doğrultusunda bankaların da kredi faizlerini indirmesinin yatırım ortamının canlanmasına ve ekonomik büyümeye daha fazla katkı sağlayacağını belirtiyor. Faiz indirimleri iş çevreleri tarafından olumlu karşılanırken, özel sektör bankalarından da benzer adımların atılması bekleniyor.

Merkez Bankası’nın 100-150 puanlık alanı kaldı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, geçen hafta perşembe günü yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizini 3,25 puan indirerek yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye çekmişti. Böylece Merkez Bankası’nın son iki toplantıdaki faiz indirimi 7,50 baz puanı buldu. Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar gerçekleştireceği 2 toplantısı daha bulunuyor. Kredi notu düşüklüğü ve CDS oranlarındaki düşüklüğü nedeniyle Türkiye’nin faiz oranlarını gelişmekte olan ülkelerin ortalamasına (yüzde 1 - 1,5) çekme şansı bulunmadığını belirten ekonomistler, Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar gerçekleştireceği maksimum 100 - 150 baz puan yeri bulunduğu vurgulanıyor.

Bakan Albayrak: İndirimleri tüm piyasalar hissedecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından son açıklanan ekonomik verilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Dengelenme sürecinin meyvelerini vermeye devam ettiğine dikkati çeken Albayrak, “Enflasyon düşüşü ve Merkez Bankası kararı sonrası piyasa faizleri de aşağı yönlü seyrini sürdürüyor. Kredi faizlerinde açıklanan indirim kararlarının tüm piyasaya yansıyacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Albayrak, dengelenme dönemindeki başarıların ilk sırasında “ekonominin kronik sorunlarından cari dengede kırılan tarihi rekor” olduğunu belirterek şunları kaydetti: “4,4 milyar dolarlık cari fazla, küresel ticaretin türbülanstan geçtiği bu dönemde ekonomimizin ne kadar sağlam adımlarla ilerlediğini ortaya koyuyor.”

İŞ DÜNYASININ FAİZ İNDİRİMİ TEPKİLERİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle: Kârlılığımızı artıracak

Son 2 yıldır büyümenin lokomotifi haline gelen ihracatın finansmanında, TCMB Para Politikası Kurulu’nun kritik önemdeki adımlarının, Eximbank ve bankalarca kredi maliyetlerine hızla yansıtılması beklediğimiz, olumlu bir gelişmedir. Başta, ABD ile 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefi olmak üzere, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin ihracatını 2023 hedefi olan 226,6 milyar dolar ve üzerine taşımak, ihracatçı sektörlerimizde kapasite artışına yönelik yatırımlara da ağırlık vermeyi gerektiriyor. Bu nedenle, ihracatçılarımız için uzun vadeli ve düşük faizli kredilerin önünün açılması, ihracatımızın kârlılığını da olumlu yönde etkileyecektir. Enflasyondaki iyileşmenin yıl sonuna kadar devamıyla, TCMB’nin 2 puan daha indirim gerçekleştirmesi ve kredi maliyetlerindeki azalmanın devamı, hiç şüphesiz küresel rekabette elimizi daha da güçlendirecektir.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin:  Beklemede olan kesim harekete geçecek

Gayrimenkul sektörü mevcut gayrimenkullerden yararlanmak isteyenler için cazip fırsatlar sunmaktadır. Maliyet artışına karşı fiyatlar artmadığı gibi yeni inşaat ruhsatları da azaldı. Aslında içinde bulunduğumuz süreçte konuta talep azalmadı, vatandaşlar uygun alım koşullarını bekledi. Ancak şimdi yatırıma dönme süreci başladı. Bu süreç faiz oranlarının inmesiyle ivme kazanacak. Özellikle beklemede olan kesimlerin harekete geçmesiyle konut kredisi kullanımı yeniden yükselişe geçecektir. Dolayısıyla konut kredisi faizinin yüzde 1’in altına düşmesi sektöre canlılık kazandıracak, 2019 yılının son çeyreğinde konut satışları daha da artacaktır.”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç: Ticari kredi faiz oranları daha da aşağıya inmeli

Merkez, dünyadaki parasal genişleme ve ülkemizdeki enflasyon düşüşünü de arkasına alarak gereken faiz indirimi adımlarını atıyor. Bunun yatırımlardaki etkisini bilhassa son çeyrekten itibaren hissedeceğimize inanıyoruz. Merkez Bankası’nın politika faizi indirimi sadece kamu bankalarını bağlayan bir husus değil. Kamu bankalarımızın gösterdiği özveriyi ve hassasiyeti özel bankalarımızdan da gerek kredi faizi oranlarında gerekse de yeniden borç yapılandırma süreçlerinde bekliyoruz. Ticari kredilerin daha da aşağıya inmesini arzu ediyoruz.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran: Ekonomiye pozitif yansıyacak

“Yüksek faiz dinamik ve üreten bir ekonominin önündeki en önemli engellerden biriydi. Faizde indirime gidilmesi ve bunun kredi faizlerine yansımasını reel sektör olarak olumlu buluyoruz. Reel sektörün bankalara, bankaların da reel sektöre ihtiyacı var. Biri olmadan diğerinin sağlıklı işlemesi mümkün değil. Bu ilişkinin dengeli devam etmesi ülke ekonomisine daha da pozitif yansıyacaktır. Bu ülke hepimizin, taşın altında herkesin elini görmek istiyoruz.”

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu: Sektörümüze destek olacak

Otomotiv yetkili satıcılarının ticaretlerini sürdürebilmelerinin en önemli unsurlarından biri de ucuz ve sürdürülebilir finansmana erişimlerini sağlamaktır. Ürün fiyatlarından dolayı yüksek cirolar ile çalışmakta olan otomotiv yetkili satıcıları bankacılık sisteminin bu indirimleri reel sektöre hızlı bir şekilde yansıtmaları memnuniyet verici. Ticaretin yeniden tesis edilmesi ve ülkemize katma değer yaratılabilmesi için şirketlerimizin en kısa sürede krediye ulaşımlarının sağlanması ve taşıt kredilerindeki faizlerin gerilemesi zor günler yaşayan sektörümüze destek olacaktır.


Bu haber 300 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,620 µs