En Sıcak Konular

Tarım ve gıdada yüksek katma değerin adresi

18 Eylül 2019 09:07 tsi
Tarım ve gıdada yüksek katma değerin adresi Dünyada 200 milyar dolarlık pazarı olan coğrafi işaretli ürünlerin ekonomik geleceği çok parlak.

Tarım ve gıdada yüksek katma değerin adresi

DÜNYA 

Dünyada 200 milyar dolarlık pazarı olan coğrafi işaretli ürünlerin ekonomik geleceği çok parlak.

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökeninin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren “coğrafi işaret”in Türkiye’de büyük bir potansiyeli var.

İtalya’nın parmesan peynirinden yılda 1.5 milyar euro gelir sağladığı düşünülürse sistemin ekonomik olarak ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Şimdiye kadar Türkiye’nin Avrupa Birliği'ne yaptığı 19 başvurudan 3'ü kabul edildi; Antep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı coğrafi işaret tescil belgesi aldı. Aydın Kestanesi, Afyon Sucuğu, İnegöl Köfte, Bayramiç Beyazı, Taşköprü Sarımsağı, Hatay Künefesi, Kayseri Mantısı, Milas Zeytinyağı, Antep Fıstığı ve Giresun Tombul Fındığı, Avrupa Komisyonu'na başvurusu yapılmış ve tescil alması beklenen diğer ürünler arasında yer alıyor. Ankara Ticaret Odası’nın “Anadolu’dan Dünyaya” ana teması ile düzenlediği 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 19-21 Eylül tarihlerinde Ankara’da yapılacak. Zirveye yurt içinden ve dışından çok sayıda uzman, bilim insanı katılarak coğrafi işaret konusunda bilgilerini deneyimlerini paylaşacak. Ayrıca coğrafi işaretli ürünlerin sergileneceği bir fuarda olacak.

Coğrafi işaret nedir ve neden önemli?

Coğrafi işaret; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işarettir. Finike Portakalı, İskoç Viskisi, Rokfor Peyniri gibi… Coğrafi işaretin temel amacı; Özellikleri bir yöreden, bilgi ve beceriden kaynaklanan bir coğrafi adı sahte ve taklitlerinden korumaktır. Tarımsal

üretimde çeşitliliği teşvik etmek, yöresel ürünleri kültürüyle birlikte korumaktır. Aynı zamanda kırsal kalkınmayı sağlayarak çiftçilerin gelirlerini yükseltmek, özgün ürünleri geliştirmek ve kırsal nüfusu yerinde tutmaktır.

Pazar büyüklüğü 200 milyar dolar

Dünyada 10 bini aşkın coğrafi işaret alınan ürün var. Coğrafi işaret pazarının büyüklüğü 200 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Coğrafi işaret alınan ürünlerin %10’u gelişmekte olan ülkelerde…

Avrupa Birliği’nde sadece tarım ve gıda ürünlerine coğrafi işaret veriliyor. Verilen coğrafi işaretlerin neredeyse tamamı tarım kooperatifleri yani üreticilere ait. Özellikle Fransa, İtalya ve İspanya bu alanda lider konumunda. Avrupa Birliği’nin coğrafi işaret ürün pazarının toplamı 55 milyar Avro’nun üzerinde. İtalya, parmesan peynirinden 1.5 milyar euro gelir sağlıyor.

Türkiye’de tescil alacak 2500 ürün var

Türkiye’de tarım ve gıda ürünlerinin yanı sıra, el sanatları, doğal ürünler, maden ürünleri ve mevzuatta belirtilen şartlar taşıyan sanayi ürünleri de tescil edilerek coğrafi işaret alınabiliyor. Türkiye Patent Enstitüsü’nün çalışmalarına göre, Türkiye’de coğrafi işaret alabilir 2 bin 500 civarında ürün var. Bugüne kadar tescil edilen ürün sayısı 440 ve başvurusu yapılmış tescil bekleyen ürün sayısı ise 429.Tescil alan Bu ürünlerin yüzde 75’inden fazlası tarım ve gıda ürünü.

Avrupa Birliği’nde coğrafi işaret tescilinin neredeyse tamamı üreticiler, kooperatifler tarafından alınıyor. Türkiye’de ise, ağırlıklı olarak ticaret ve sanayi odaları, borsalar, belediyeler, valilik, kaymakamlık gibi kamu veya kamu niteliğindeki kurumlar ve şirketler tarafından alınıyor. Üretici ve kooperatifler bu konuda etkin değil. Yabancı ülkelerden de Türkiye’de tescil başvurusu yapanlar var. Özellikle en çok taklit edilen parmesan ve helim peyniri konusunda, şampanya, viski alkollü içkilerde yapılan başvurulardan bazıları kabul edildi. Bazıları ise beklemede.

Avrupa Birliği’ne 19 başvurudan 3’ü kabul edildi

Avrupa Birliği Komisyonu da coğrafi işaret için tescil belgesi veriyor. Türkiye’den bugüne kadar 19 ürün için Avrupa Komisyonu’na başvuru yapıldı. Bu 19 üründen sadece 3 tanesi, Antep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı coğrafi işaret tescil belgesi aldı.

Aydın Kestanesi, Afyon Sucuğu, Afyon Pastırması, İnegöl Köfte, Bayramiç Beyazı, Taşköprü Sarımsağı Hatay Künefesi, Kayseri Mantısı, Kayseri Sucuğu, Kayseri Pastırması, Milas Zeytinyağı, Antep Fıstığı, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Antep Lahmacunu ve Giresun Tombul Fındığı, Avrupa Komisyonu’na başvurusu yapılmış ve tescil alması beklenen diğer ürünler.

Yapılacak çok iş var

Türkiye, coğrafyası, iklimi, yöresel ürünleri, zengin mutfağı, çok çeşitli tarımsal ürünleri ile coğrafi işaretler bakımından çok zengin bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin ortaya çıkarılması tarıma, kırsal kalkınmaya ve genel olarak ülkeye büyük bir katma değer sağlayabilir.

Bu nedenle başta denetim olmak üzere yapılacak çok iş var. Bu konuda çaba gösterenler desteklenmeli.

Gürsel Baran’ın başkanlığında Ankara Ticaret Odası yönetimi ve çalışanları uluslararası düzeyde bir zirveyi gerçekleştiriyor. Ali Çandır’ın Başkanlığında Antalya Ticaret Borsası 10 yıldır Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) düzenliyor. Bu yıl da 23-27 Ekim tarihlerinde Antalya’da yapılacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bu çabalara hep destek oldu. Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu başkanlığında kurulan Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı ülkenin her tarafında coğrafi işaretler konusunda toplantılar, çalışmalar yaparak ciddi katkı sağlıyor. Bütün bu çabalar tarım ve gıda sektöründe katma değeri artırarak ülkeye katkı sağlamak için gösteriliyor.


Özetle, coğrafi işaretli ürünler konusunda her çaba desteklenmeli. Biz de bu amaçla yarın başlayacak 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde olacağız.


Bu haber 221 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,525 µs