En Sıcak Konular

Memur ve emekli zamları belli oldu

3 Ocak 2020 11:44 tsi
Memur ve emekli zamları belli oldu Bugün açıklanan enflasyon oranı, milyonlarca çalışan ve emeklinin maaşlarına yapılacak olan zam oranlarını da belirledi. Enflasyon farklarıyla birlikte memur ve memur emeklisi zammı yüzde 4'ten yüzde 5,5'e yükseldi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 6

Memur ve emekli zamları belli oldu

DÜNYA 

Bugün açıklanan enflasyon oranı, milyonlarca çalışan ve emeklinin maaşlarına yapılacak olan zam oranlarını da belirledi. Enflasyon farklarıyla birlikte memur ve memur emeklisi zammı yüzde 4'ten yüzde 5,5'e yükseldi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 6,5 zam yapılacak.

Aralık ayı enflasyonun yüzde 0,74'lük artmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı da belli oldu. 2019 yılının Temmuz-Aralık dönemindeki enflasyon yüzde 6,50 olarak gerçekleşti. Bu oran aynı dönemde memurlara yapılan yüzde 5'lik maaş zammını aştığı için aradaki fark memur maaşlarına enflasyon farkı olarak yansıyacak. Böylece 2020 yılında uygulanacak olan yüzde 4'lük zamma yüzde 1,50'lik enflasyon zammı eklenerek yüzde 5,5 olarak uygulanacak.

En düşük memur maaşı 3 bin 605 lira oldu

Enflasyon zamları sonrası en düşük memur maaşı 3 bin 417 liradan 3 bin 605 liraya; en düşük memur emeklisinin maaşı ise 2 bin 435 liraya yükseldi. 

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 6,5 zam

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına ise, 2019'un ikinci 6 ayındaki enflasyon oranı kadar zam söz konusuydu. Böylece işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıkları 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 6,5 oranında artırılacak. Türkiye'deki en düşük işçi emeklisinin maaşı 77 TL zamla bin 623 lira oldu.

Toplu sözleşme gereğince enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2019'un ilk 6 ayında enflasyon yüzde 5,01 olmuş, bu nedenle söz konusu dönem için belirlenen yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 1,01 enflasyon farkı memur maaşlarına yansıtılmıştı.


Bu haber 3,445 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  13,959 µs