En Sıcak Konular

Sanal fuara 50 bin dolar katılım desteği

27 Mayıs 2020 12:41 tsi
Sanal fuara 50 bin dolar katılım desteği Türkiye’de sınai ve ticari faaliyette bulunan şirket ve işbirliği kuruluşlarının, pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine 4 ayrı kalemde 100 bin dolara kadar destek sağlanacak.

Sanal fuara 50 bin dolar katılım desteği

DÜNYA

ANKARA (DÜNYA)

Türkiye’de sınai ve ticari faaliyette bulunan şirket ve işbirliği kuruluşlarının, pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine 4 ayrı kalemde 100 bin dolara kadar destek sağlanacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, işbirliği kuruluşları tarafından düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyet giderleri, yüzde 50’si oranında 50 bin dolara kadar desteklenecek.

İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen uluslararası nitelikteki sanal fuarlara katılıma, faaliyet başına 50 bin dolara kadar destek verilecek.

İşbirliği kuruluşları tarafından düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına faaliyet başına 100 bin dolara kadar destek sağlanacak.

Ticaret Bakanlığı’nın onayladığı e-ticaret sitelerine bireysel üyeliklere ise yıllık 8 bin liraya kadar destek sağlanacak.

Karar kapsamında haksız veya yersiz olarak alındığı tespit edilen destek ödemeleri, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde tahsil edilecek.

Karar kapsamındaki işbirliği kuruluşları şunlar; TİM, TOBB, DEİK, ihracatçı birlikleri, ticaret ve sanayi odaları, OSB’ler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, sektör dernekleri ve kuruluşları, sektörel dış ticaret şirketleri, ticaret borsaları, işveren sendikaları ile imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatifler.

Pekcan: E-ticaret sitelerine üyelik yüzde 80’e kadar desteklenecek

Kararla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, COVID-19 ile iş yapma pratiklerinin radikal bir şekilde değiştiğini belirtirken, dijitalleşmenin önem kazandığı bu dönemde ihracata yönelik dijital faaliyetleri teşvik edecek yeni bir destek mekanizması geliştirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı kararı ile firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına aldıklarını belirten Ruhsar Pekcan, "Bu çerçevede firmalarımızı e-ihracata özendirmek amacıyla e-ticaret sitelerine üyelik giderlerini 2020 yılı için yüzde 80, takip eden yıllarda yüzde 60 oranında destekleyeceğiz" dedi.Bu haber 1,044 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,069 µs