En Sıcak Konular

Yabancı yatırımlarda gayrimenkul ağırlığını koruyor

27 Mayıs 2022 10:05 tsi
Yabancı yatırımlarda gayrimenkul ağırlığını koruyor Yabancıların Türkiye'de yaptığı yatırımlar arasında gayrimenkul alımlarının payı artmaya devam ediyor.

Yabancı yatırımlarda gayrimenkul ağırlığını koruyor

DÜNYA-MEHMET KAYA

Türkiye’nin son dönemde yabancı doğrudan yatırım gelirleri içinde istikrarlı olarak en önemli paya sahip unsur haline gelen gayrimenkul alımlarının ağırlığı artmaya devam ediyor. Son bir yıldır yıllıklandırılmış verilerde 5 milyar doların üzerinde seyreden yabancıların gayrimenkul yatırımları Mart 2022 itibariyle 5 milyar 665 milyon dolar oldu. Ocak-Mart döneminde de 1 milyar 131 milyon dolar gayrimenkul geliri kaydedildi. Ocak-Mart döneminde, bütün kalemlerden toplam yabancı sermaye girişi 2 milyar dolar düzeyindeydi.

Türkiye’de son yıllarda dalgalı bir seyir izleyen ve genel olarak önceki dönemlere göre düşük seyreden yabancı doğrudan yatırımlar içinde ağırlıklı oranı gayrimenkul yatırımları oluşturuyor. Diğer yandan, son yıllarda sermaye yatırımlarında düşüklük göze çarparken, gayrimenkul yatırımlarının tutar olarak artma ve dolayısıyla da yabancı sermaye yatırımları içindeki ağırlığının arttığı gözleniyor.

Martta yıllıklandırılmış veri yüzde 77,9 oldu

Merkez Bankası verilerine göre, gayrimenkul, sermaye ve diğer yatırımlardan gelen girişten, tasfiyelerin düşülmesiyel oluşan net doğrudan yatırım girişi 2006’da 20 milyar dolara kadar çıktı. Söz konusu yılda net doğrudan yatırım girişinin içinde gayrimenkulün payı yüzde 14,5 seviyesindeydi. Aynı oran 2021 sonunda yüzde 40’a, 2022 Mart itibariyle yıllıklandırılmış veride ise 41’e kadar çıktı. Doğrudan sermaye yatırımından, tasfiyelerin çıkarılmasıyla oluşan net sermaye yatırımlarında da benzer bir manzara göze çarpıyor. Net sermaye yatırımı 2006’de 16 milyar 982 milyon dolar seviyesindeyken, bunun içinde gayrimenkulün payı yüzde 17,21 düzeyindeydi. 2021 sonunda bu oran yüzde 76,5’a ve 2022 Mart ayında yıllıklandırılmış veride yüzde 77,9’a çıktı.

 Bu haber 123 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,858 µs