En Sıcak Konular

Meclis

5 Şubat 2019 08:46 tsi
Meclis İki haftalık aranın ardından TBMM çalışmalarına yeniden başlıyor. Meclis'in öncelikli gündemi Binali Yıldırım'ın istifasıyla boşalacak Meclis Başkanlığı seçimi.

Meclis "yeni başkan" gündemiyle açılıyor

DÜNYA 

İki haftalık aranın ardından TBMM çalışmalarına yeniden başlıyor. Meclis'in öncelikli gündemi Binali Yıldırım'ın istifasıyla boşalacak Meclis Başkanlığı seçimi.

İki haftalık aranın ardından bugün çalışmalarına yeniden başlayacak Meclis'in öncelikli gündemini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Meclis Başkanı Binali Yıldırım'ın istifasıyla boşalacak olan Meclis Başkanlığı için yapılacak seçim oluşturacak.

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi Meclis, son bir aylık çalışma takvimine girdi. Meclis Başkanlığı görevinden istifa edip etmeyeceği tartışması konusu olan TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın adayların isimlerinin il ve ilçe seçim kurullarına verileceği 19 Şubat'tan bir gün öncesi olan 18 Şubat'ta istifa edeceğini açıklamasıyla birlikte Meclis'in çalışma takvimini de bu tarihe göre şekillenecek. Yıldırım'ın 18 Şubat'ta istifa etmesi durumunda TBMM Başkanlığı seçimi için 5 gün sürecek olan adaylık başvurusu 19-23 Şubat günleri arasında yapılacak.

Anayasa ve içtüzük gereğince ikinci 5 gün olan 24-28 Şubat tarihleri arasında seçimler gerçekleştirilecek. Bu takvim çerçevesinde Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin tüm turların 24 Şubat'ta yapılarak Meclis Başkanı seçiminin aynı gün tamamlanması bekleniyor. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi, üçüncü oylamada üye sayısının yarıdan bir fazlası gerekiyor. MHP lideri Devlet Bahçeli aday çıkarmayıp AK Parti'nin gösterdiği isim kim olursa olsun ona destek vereceklerini açıkladı. Bu durumda Meclis Başkanlığı seçimi üçüncü tur oylamada tamamlanacak.

Maden Kanunu yasalaşacak
Meclis başkanlığı seçimi öncesinde Meclis'in, Sanayi Komisyonu'nda kabul edilerek Genel Kurul'a inen 51 maddelik Maden Kanunu Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini yasalaştırması planlanıyor. Teklifle, MTA'nın yurtdışında faaliyet göstermek üzere kuracağı şirketlerin arama ve araştırma faaliyetleri dışında işletme faaliyetinde de bulunmasına imkan tanınıyor. Madencilik yapacak şirketlerin statüsünde madencilik yapabileceği yazılı olma şartı kaldırılacak. Cezaların artırıldığı teklifle devlet hakkı oranları yeniden belirleniyor. Altın, gümüş ve platin hariç bakır, kurşun, çinko, demir, krom, cıva, kalay, kobalt, nikel, alüminyum grubundaki madenlerin yurt içindeki entegre tesislerde metal hale getirilmesi durumunda devlet hakkının yüzde 75'i alınmayacak. Altın, gümüş ve platin madenleri için uygulanan devlet hakkında teşvik indirimi yüzde 40 olarak düzenleniyor.

İmamlar, öğretmenler ve polisler 3600 ek göstergeyi bekliyor
İmamlar, sağlık çalışanları, öğretmen ve polislerin beklediği 3600 ek gösterge konusunda, Meclis tatile girmeden önce bir yasal düzenleme yapılıp yapılmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

3600 ek gösterge ile 4 meslek grubunun emekli ikramiyesi, maaş ve emekli maaşında artış sağlayacak. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3600 ek gösterge konusunda bir çalışma yapıldığını kaydettiler. Selçuk, 3600 ek göstergeyle ilgili çalışmaların Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlıklarla birlikte devam ettiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımızın burada verdiği bir söz var, inşallah buradaki çalışmalar tamamlandıkça biz de kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz” açıklamasını yapmıştı.


Bu haber 1,292 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">13005 µs </span>