En Sıcak Konular

Hal Yasası fiyatı düşürmez, üretim planlaması şart

6 Şubat 2019 08:47 tsi
Hal Yasası fiyatı düşürmez, üretim planlaması şart Hal Yasası'nın sebze ve meyve fiyatlarını yüzde 30 düşüreceği iddialarına karşı Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan'dan "Yeni yasa fiyatları düşürmez" açıklaması geldi.

"Hal Yasası fiyatı düşürmez, üretim planlaması şart"

DÜNYA 

Hal Yasası'nın sebze ve meyve fiyatlarını yüzde 30 düşüreceği iddialarına karşı Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan'dan "Yeni yasa fiyatları düşürmez" açıklaması geldi.

Yaklaşık 10 bin hal esnafını temsil eden Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, sebze ve meyve fiyatlarındaki olağanüstü artışların yaşanmaması için özellikle patates soğan gibi temel gıda ürünlerinden başlayarak acilen üretim planlamasına geçmesi gerektiğini söyledi.

Hal Yasası değiştirilerek fiyatların düşürülemeyeceğini dile getiren Tavşan, fiyatların arz ve talebe göre üretim planlamasıyla düşürülebileceğinin altını çizdi. Enflasyonun en önemli unsurlarından birisi olan sebze meyve fiyatlarıyla ilgili ekonomi muhabirleriyle bir araya gelen Yüksel Tavşan, hazırlıkları sürdürülen yeni hal yasasının sorunu çözmeye yeterli olamayacağını bildirdi.

"Antalya'daki sel fiyatı çok etkilemedi"
Son dönemlerde bazı ürünlerde beklenmeyen fiyat artışları yaşandığına değinen Tavşan, patlıcan fiyatının aşırı yağmur, aç ışık yüzünden tavan yaptığını aktardı. Aynı durumun karnabahar için de geçerli olduğunu söyleyen Tavşan, kamuoyunda sanılanın aksine Antalya'daki hortum felaketinin fiyatları çok etkilemediğinin altını çizdi. Yüksel Tavşan, "Belki faydalanmak isteyenler oldu ama kolay kolay fiyatları tesir etmesi söz konusu olamaz. Geçtiğimiz hafta büyük market grupları belli ürünleri (patlıcan) almayacağız dedi. Büyük marketlerin satmayacağız dediği ürünlerde fiyatlar düştü" dedi.

"Marketlerde ürün seçilmesi de fiyatı artırıyor"
Marketlerde ürünlerin seçilmesi sonucu oluşan zayiatın yine marketler tarafından fiyatlara eklendiğini dile getiren Yüksel Tavşan, şunları söyledi: "Marketler kötü ürün satamayacağı için geriye kalanı atıyor. Bu nedenle geleneksel Pazar sistemimizi korumalıyız, geliştirmeliyiz."


Bu haber 1,252 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">37448 µs </span>