En Sıcak Konular

Ahmet Ağar
www.ahmetagar.com

Ahmet Ağar
6 Mayıs 2016

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde ÇalıştırılamayacakMesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Çalıştırılamayacak

 

Ahmet AĞAR

                                                                                     Sosyal Güvenlik Müşaviri 

I- GİRİŞ:

Bilindiği gibi,  Kamuoyunda Torba Kanun olarak bilinen, 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 74. maddesiyle, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan işçilerin Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması zorunluluğu getirilmiştir. 25.05.2016 tarihinden itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçilerin, ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılmayacağı ile ilgili  getiren yasaklamanın hangi işlerde uygulanacağı ve hangi meslek gruplarını kapsayacağı bu makalenin konusu olacaktır.

II- Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma Zorunluluğu Kapsamında Olan İşyerleri:  

Özellikle inşaat ve diğer tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde sıkça medyada gelen ve en son 2015 yılında 1206 işçinin hayatına mal olan iş kazalarını ve işçi ölümlerini önlemek  amacıyla kanunda yapılmış olan bu düzenlemeye göre, 25.05.2016 tarihinden itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçilerin, ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaklanmıştır. Bundan dolayı, 25.05.2016 tarihinden itibaren ilgili tebliğde belirtilen işlerle ilgili olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar, ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamayacaktır.

            Yapılan bu düzenlemeye göre, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra (25.05.2016 doldu)  bu Kanunda düzenlenen esaslara göre meslekî yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmamaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 25 Mayıs 2015 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan “Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” ile tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olan ve tebliğde yer alan mesleklerde çalışanlar için “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alma zorunluluğu olan işler açıklanmıştır. Tebliğde belirtilen ve aşağıda yazılı bulunan toplam 48  meslekle ilgili olarak, Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip olmayan kişiler, 25.05.2016 tarihinden sonra bu mesleklerde çalışamayacaklar. Ancak,  3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'na göre ustalık belgesi almış olanlar ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olan ve 6111 sayılı Kanun kapsamında teşvikten yararlanma şartlarını taşıyan kişilerin, sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır.

III- İdari Para Cezası:

Bu konudaki denetimler iş müfettişlerince yapılacaktır.  Bu Tebliğ hükümlerine aykırı olarak Tehlikeli ve çok tehlikeli  mesleklerde,  Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun Mesleki Yeterlilik  Belgesi olmayan işçilerin çalıştırılması durumunda işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan  işçi  için 500,00 TL idari para cezası verilecektir. Söz konusu  Tebliğ hükümlerine göre verilecek olan idari para cezaları tebligattan itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir.

IV- Mesleki Yeterlilik Belgesi Nerden ve Nasıl Alınacak:

 

          Belge almak isteyenler, www.myk.gov.tr   sitesine girerek, “belge zorunluluğu kapsamındaki meslekler” bölümünü seçerek, listede bulunan sınava girilecek mesleğin karşısındaki yetkilendirilmiş kuruluşlardan herhangi birine müracaat edilebilecektir.

 

5544 sayılı Kanuna göre Mesleki Yeterlilik Kurumunun, bireylerin mesleki yeterliliklerinin tespitine ilişkin sınav, ölçme ve değerlendirme işlemleri, Kurumun başvurusunu onayladığı yetkilendirilmiş kurumlar tarafından yapılacak ve ulusal mesleki yeterliliklere göre yapılan sınav, ölçme ve değerlendirme sonucunda başarılı olanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecektir.

 

          V- Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücreti Fondan  Karşılanacaktır:

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin, 31.12.2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 01.01.2018 tarihinden 31.12.2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla belirlenecektir.  Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir defa yararlanabilecektir.

            VI- SONUÇ:     

Sonuç olarak, 5544 sayılı Kanunda yapılan düzenlemeye göre, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından  yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaları zorunluluğu getirilmiş olup, belgesi  olamayan kişilerin bu işlerde çalıştırılması yasaklanmıştır. Buna göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan ve aşağıda yazılı bulunan toplam 48  meslekle ilgili olarak, Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip olmayan kişilerin, 25.05.2016 tarihinden sonra bu mesleklerde çalıştırılmaması gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi olamayan işçilerin, söz konusu mesleklerde çalıştıran işveren veya işveren vekillerine, Çalışma ve İş Kurumu’nun ilgili il müdürlükleri tarafından her bir çalışan  işçi  için 500,00 TL idari para cezası verilecektir.                                                                            

 

 

 

            Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak Olanlar İçin

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler Listesi:

 

 

Sıra

 Mesleğin Adı :

Seviyesi

Sıra

Mesleğin Adı:

Seviyesi

1

Ahşap Kalıpçı  

3

25

Kaynak Operatörü

4

2

Alçı Levha Uygulayıcısı

3

26

Makine Bakımcı

3

3

Alçı Sıva Uygulayıcısı

3

27

Makine Bakımcı

4

4

Alüminyum Kaynakçısı

3

28

Makine Bakımcı

5

5

Bacacı 

3

29

Otomotiv Elektromekanikçisi

5

6

Bacacı 

4

30

Otomotiv Mekanikçisi

4

7

Betonarme Demircisi

3

31

Otomotiv Montajcısı

3

8

Betoncu

3

32

Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı

3

9

Çelik Kaynakçısı

3

33

Panel Kalıpçı

3

10

Direnç Kaynak Ayarcısı

4

34

Plastik Kaynakçısı

3

11

Doğal Gaz Altyapı Kontrol Personeli

4

35

Seramik Karo Kaplamacısı

3

12

Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı

3

36

Ses Yalıtımcısı

3

13

Doğal Gaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli

4

37

Sıvacı

3

14

Doğal Gaz İşletme Bakım Operatörü

4

38

Su Yalıtımcısı

3

15

Doğal Gaz Polietilen  Boru Kaynakçısı

3

39

Tünel Kalıpçısı

3

16

Doğal Gaz Polietilen  Boru Kaynakçısı

4

40

Yangın Yalıtımcısı

3

17

Duvarcı

3

41

Asansör Bakım ve Onarımcısı

3

18

Endüstriyel Boru Montajcısı

3

42

Asansör Bakım ve Onarımcısı

4

19

Hidrolik Pnömatikçi

4

43

Asansör Montajcısı

3

20


Bu yazı 2,416 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Temmuz 2021 Aylık 75 TL Asgari Ücret Desteği 2021 Ocak Ayından İtibaren Verilecek
  • 14 Haziran 2021 SGKya Olan Borçlar Yapılandırılarak Taksitler Halinde Ödenebilecek
  • 20 Mayıs 2021 Toplu İşçi Çıkarma Hangi Durumlarda Mümkün Olur?
  • 26 Nisan 2021 Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Uzatıldı, Bazı İşyerlerinin Nisan ve Mayıs Aylarına Ait
  • 29 Mart 2021 Kısa Çalışma Ve Ücretsiz İzin Süreleri İşçinin Kıdem ve Yıllık İzin Hesabında Dikkate Alınması Gerekir
  • 27 Şubat 2021 51 İl ve 2 İlçede Uygulanan İşverenlere 6 Puanlık İlave Prim Teşviki İndi
  • 25 Ocak 2021 İşveren Tarafindan Ücretsiz İzne Ayıranlara Ödenen Nakdi Ücret Desteği İle Bağ-Kur, İsteğe Bağlı Ve Zorunlu GSS
  • 23 Aralık 2020 Yeni İşçi Alan İşverenlerin Yararlandıkları Bazı Sigorta Prim Teşviklerinin Süreleri Uzatılmıştır
  • 20 Kasım 2020 Sosyal Güvenlik Kurumuna Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması İmkanı Getirdi
  • 23 Eylül 2020 Meslek Mensuplarının Düzenledikleri Belge, Bildirge ve Beyannamelerden Dolayı İşverenlerle Müşterek ve Müteselsi
  • 27 Ağustos 2020 İşçinin İşe İadesi Ve SGKya Yapılacak Bildirimler İle İlgili Uygulamalar
  • 4 Ağustos 2020 Kısa Çalışma Süresinden Normal Çalışma Süresine Geçen İşyerleri Üç Ay Süreyle Sigorta
  • 29 Haziran 2020 01.07.2020 Tarihinden İtibaren Az Tehlikeli İşyerinde İş Güvenliği Uzmanı Ve İşyeri Hekimi Çalıştırmak Zorunludu
  • 22 Mayıs 2020 Şirketlerin Yabancı Ortaklarına Çalışma İzni Alma Şartları
  • 22 Nisan 2020 İhale Konusu İşlerin Devamlı İşyeri İşçileri İle Yapılan İşlerde Asgari İşçilik Uygulaması Ve Prim
  • 15 Nisan 2020 2020 Yılında Uygulanacak Olan Asgari Ücret Desteği
  • 23 Mart 2020 Kornavirüs Nedeniyle Kısa Çalışma Ve Kısa Çalışma Ödeneğine Başvuru
  • 24 Şubat 2020 Şirket Ortaklarının Kendi İşyerinde 4/A Kapsamında Sigortalı Olmaları Halinde Emekli Aylıkları İptal Edilecek
  • 24 Haziran 2019 İşverenlerin Kısa Çalışma Ve Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Şartları
  • 27 Mayıs 2019 Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Çalıştırılamayacak
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler

  10,635 µs