En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
29 Mayıs 2020

Gelir vergisi dilimleri değişti mi?7194 sayılı Kanun’la 2019 yılı sonunda ücret geliri elde edenlere ilişkin yeni düzenlemeler yapıldı.
Buna göre öncelikle yüzde 40 olarak yeni bir vergi dilimi ihdas edildi.

Eski düzenlemede birden fazla işverenden ücret alanlar için beyanname verme zorunluluğu varken, yeni yapılan düzenleme ile ayrıca tek işverenden de olsa dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı (2020 yılı için 600.000 TL) aşması halinde beyanname verme zorunluluğu getirildi.

Önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın (Gelir İdaresi Başkanlığı) Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 311) ile uygulamanın usul ve esasları açıklandı.

Ancak bazı okurlarımızda sanki 2020 yılı gelir vergisi dilimleri değiştirilmiş olarak algılandı. Esasen 2020 yılı gelir vergisi dilimlerinde bir değişiklik yapılmadı. 2020 yılı için daha önce açıklanan gelir vergisi dilimleri aynen uygulanmaya devam edilecek.

Sadece 7194 sayılı Kanun’la getirilen düzenlemelere ilişkin tereddüt edilen hususlar açıklığa kavuşturuldu.

***

Ücret gelirlerinin vergilendirilmesi ve beyanı

Tevkif suretiyle vergilendirilmiş;
a) Tek işverenden ücret geliri elde eden mükelleflerin, ücret gelirleri toplamı 103 üncü maddede yazılı tarifenin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı (2020 yılı için 600.000 TL) aşması,
b) Birden fazla işverenden ücret geliri elde eden mükelleflerin, birinci işverenden aldıkları ücret gelirleri de dâhil olmak üzere ücretleri toplamının gelir vergisi tarifesinin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı (2020 yılı için 600.000 TL) aşması,
c) Birden fazla işverenden ücret geliri elde eden mükelleflerin, birden sonraki işverenden alınan ücretleri toplamının gelir vergisi tarifesinin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı (2020 yılı için 49.000 TL) aşması,
halinde, ücret gelirleri yıllık beyanname ile beyan edilecektir.

Birden fazla işverenden ücret alınması halinde, birinci işverenden alınan ücretin hangisi olacağı ücretli tarafından mükellef tarafından serbestçe belirlenebilecektir.

Yıllık beyanname verilmesi durumunda, eğitim ve sağlık harcamaları ile bağış ve yardımlar gibi bazı harcamaların da beyan edilen gelirden indirim konusu yapılması mümkündür.
Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden yıl içinde tevkif suretiyle ödenen vergiler mahsup edilebilecektir.

Tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirleri (193 sayılı Kanun’un 64’üncü maddesinde yer alan diğer ücretler hariç), tutarı ne olursa olsun yıllık beyannameyle beyan edilecektir.

Örneğin, 2020 yılında tek işverenden tevkif suretiyle vergilendirilmiş 700.000 TL ücret geliri elde eden bir kişinin, 2020 yılında elde ettiği ücret geliri 193 sayılı Kanun’un 103’üncü maddesinde yazılı tarifenin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı (2020 yılı için 600.000 TL) aşması nedeniyle, bu ücret gelirini, yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan etmesi gerekmektedir. Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden yıl içinde kesilen vergiler mahsup edilebilecektir.

***

Birden fazla işverenden gelir elde edilmesi

Aşağıdaki durumlarda hizmet erbabının ücretlerinin birden fazla işverenden elde edildiği kabul edilecektir:

a) Bir özel sektör işvereninin yanında çalışan hizmet erbabının, yıl içerisinde bu işverenden elde ettiği ücretinin yanı sıra, başka bir özel sektör işvereninden ya da kamu kurum veya kuruluşundan da elde ettiği ücret gelirleri.

b) Aynı takvim yılı içinde bir özel sektör işvereninin yanında çalışmakta iken, işten ayrılarak başka bir özel sektör işvereninin yanında ya da kamu kurum veya kuruluşunda çalışmaya başlanılması nedeniyle elde ettiği ücret gelirleri.

c) Aynı takvim yılı içinde, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin yanında çalışan hizmet erbabının, söz konusu mükelleflerin ortağı oldukları iş ortaklığı veya adi ortaklıklar bünyesinde çalışmaya başlamaları halinde elde ettikleri ücret gelirleri.

Hizmet erbabının birden fazla işverenden ücret geliri elde etmesi durumunda her bir işverenden elde edilen ücret ayrı ayrı vergilendirilecek olup ücret matrahları birbiri ile ilişkilendirilmeyecektir. Hizmet erbabının işveren değişikliği yapması durumunda, yeni işverenden alınacak ücret, eski işverenden aldığı ücret matrahı ile ilişkilendirilmeden sıfır matrah esas alınmak suretiyle vergilendirilecektir.

Aşağıdaki durumlarda ise hizmet erbabının ücretlerinin tek işverenden elde edildiği kabul edilir:
a) İki ayrı özel sektör firmasının birleşmesi (devir, nev’i değişikliği ve bölünme halleri dahil).
b) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan yerlerde çalışan hizmet erbabının, yıl içinde alt işvereninin değişmesi.

c) Ortaklık halinde faaliyette bulunan iş yerlerinde, ortaklardan herhangi birinin değişmesi.
Aynı takvim yılı içinde tek işverenden elde edildiği kabul edilen ücretler, kümülatif matrah esas alınmak suretiyle vergilendirilecektir.

Yıl içerisinde işveren değiştiren hizmet erbabı, ücret gelirine ilişkin gelir vergisi matrahını yeni işverenine bildirmek suretiyle ücretinin gelir vergisi tarifesine göre kümülatif olarak vergilendirilmesini talep edebilir. Bu durumda yeni işveren kümülatif matrahı dikkate alarak tevkifat yapar. Yıl içinde birden fazla işverenden elde ettiği ücret gelirleri kümülatif matrah dikkate alınarak vergilenen hizmet erbabının bu gelirlerini yıllık beyannameyle beyan etme yükümlülüğü bulunması durumunda, yıllık beyannamede bildirilen matrah üzerinden hesaplanan gelir vergisinden kümülatif matrah dikkate alınmak suretiyle tevkif suretiyle ödenen vergiler mahsup edilebilecektir.Bu yazı 484 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 10 Temmuz 2020 İşçinin kıdem tazminatı tavanı arttı
  • 10 Temmuz 2020 Yüksek emekli maaşında "ABO"ya dikkat!
  • 7 Temmuz 2020 Yüksek emekli maaşı almak için ne yapılmalı!
  • 4 Temmuz 2020 İki konuya öteleme gelecek mi?
  • 3 Temmuz 2020 Kimlik bildirimine elektronik ayar geldi
  • 30 Haziran 2020 Kısa çalışmaya uzatma geldi
  • 26 Haziran 2020 VERBİS kaydını yapmayana ceza yağacak
  • 26 Haziran 2020 İş güvenliğinde 1 Temmuz sendromu
  • 23 Haziran 2020 Kıdem tazminatı'nda hangi model geliyor?
  • 19 Haziran 2020 Kıdem tazminatı kalkıyor mu?
  • 19 Haziran 2020 İşsizlik sigortası primi artışı istihdamı olumsuz etkiler
  • 17 Haziran 2020 Kıdem tazminatında işçi ve işveren ne kaybediyor, ne kazanıyor?
  • 16 Haziran 2020 Kıdem tazminatında neler değişecek?
  • 12 Haziran 2020 Yeni dönemde istihdam teşvikleri, ücretsiz izin ve kısa çalışma
  • 12 Haziran 2020 Evde bakım parasını kimler alabilir?
  • 9 Haziran 2020 Engellilerin hangi hakları var?
  • 5 Haziran 2020 Yol parasına koronavirüs ayarı şart!
  • 5 Haziran 2020 İşçiye istifa yasağı var mı?
  • 2 Haziran 2020 İşe dönüşler başlıyor, bu kurallara dikkat
  • 29 Mayıs 2020 Gelir vergisi dilimleri değişti mi?
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,408 µs