En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
15 Haziran 2021

SGK yapılandırmasına başvuru nasıl yapılacak?Uzun bir süredir beklediğimiz ve bu köşeden de zaman zaman dile getirdiğimiz bir çok düzenlemeyi içeren 7326 sayılı Kanun 9/6/2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanun ile SGK tarafından 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip edilen, 2021/Nisan ve önceki aylara ait olup Kanunun yayım tarihi olan 9/6/2021 tarihi itibarıyla ödenmemiş olan aşağıdaki alacak türleri yapılandırma kapsamına alınacaktır.

Loaded4.71%

Kapsamdaki borçlar

4 (a), 4(b) ve 4(c) bentlerine dayanan, sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, ek karşılık primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi yapılandırma kapsamındadır. Aynı zamanda ayın 15'i ile müteakip ayın 14'ü arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan 4/a'lı sigortalıları çalışan işyerleri için 2021 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve sosyal güvenlik destek primi ödemeleri de yapılandırma kapsamındadır.

Aynı zamanda başvuru tarihi itibarıyla ilgili mevzuatına göre ödenme imkânı ortadan kalkmış isteğe bağlı sigorta primi ile topluluk sigortası primleri yapılandırma kapsamındadır. Bu kapsamda Gelir Vergisi Kanunu'nun 9 uncu maddesinin altıncı fıkrası kapsamında gelir vergisinden muaf olan kadın sigortalıların isteğe bağlı sigorta primi dâhil alacaklar da yapılandırma kapsamına alınmıştır.

30/04/2021 tarihi ve öncesine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin olup, 7326 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak için başvurduğu halde, ilk taksit ödeme süresinin sonuna kadar işverene tebliğ edilmiş olan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primleri yapılandırma kapsamındadır.

Yine 30/04/2021 tarihi ve öncesine işlenen fiillere ilişkin olup son başvuru tarihine kadar tebliğ edildiği halde yine bu tarihe kadar ödenmemiş olan, 30/04/2021 tarihi ve öncesinde işlenen fiilere ilişkin olup bu Kanunun yayımı tarihinden önce kesinleştiği halde bu Kanunun yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş olan idari para cezaları yapılandırma kapsamına alınmıştır.

Aynı zamanda Kanun kapsamına giren ve 09/06/2021 tarihinden önce asılları ödenen alacakların, 09/06/2021 tarihine kadar ödenmemiş olan fer'iler, 5510 sayılı Kanunun ek 5 ve 6 ncı maddeleri kapsamında sigortalı olanlara ait sigorta primleri, 2925 sayılı Kanun kapsamındaki tarım sigortalılarına ilişkin sigorta primleri, 2021 Nisan ödeme dönemi ve öncesine ilişkin olup tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan SGK tarafından fazla veya yersiz olarak ödendiği tespit edilen gelir, aylık ve ödeneklere ilişkin borç asılları ve kanuni faizleri, tarımsal kesinti sorumluluklarının tevkifat borçları, yapılandırmaya başvuru tarihi itibarıyla 4/b'li muhtar sigortalıların ve diğer 4/b'lilerin diğer statüdeki prim borçları ile 09/06/2021 tarihi itibarıyla ilgili kanunlar gereği durdurulmuş sürelere ilişkin primler ve Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları ve bunlara bağlı gecikme cezası ve zamları; yapılandırılması mümkün olan alacaklar SGK nezdinde yapılandırma kapsamını oluşturmaktadır.

Başvuru Şekli

Borçluların kapsama giren borçlarını yapılandırmaları için son başvuru tarihi Cumhurbaşkanı tarafından uzatılmadığı müddetçe 31/08/2021 tarihidir. Başvurunun 31/08/2021 tarihi mesai bitimine kadar ilgili üniteye; şahsen, posta, e-devlet üzerinden veya son başvuru tarihin saat 23:59'a kadar e-sigorta kanalıyla yapılması SGK'ya iletilmesi gerekmektedir. Başvuru işlemleri 4/a'lı sigortalı çalıştıran işyerleri nezdinde işveren uygulama sistemi (https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi) üzerinden yapılabilmektedir.

4/a'lı sigortalı çalıştıran işverenler tarafından aynı zamanda posta yoluyla da başvuru yapılabilmesi mümkündür. Bu anlamda e-Bildirge şifresini almamış, kanun kapsamında çıkması nedeniyle şifresi iptal edilen işverenler de posta kanalıyla başvuru yapabilecektir.

Belediyeler ve bunlara bağlı kamı tüzel kişiliğine haiz kuruluşların 31/08/2021 tarihi mesai bitimine kadar başvuruda bulunmamaları halinde, bu kuruluşların kapsama giren borçları başvuru şartı aranmadan 120 aylık eşit taksitlerle yapılandırılacaktır.

4 (b) bendine tabi (Bağ-Kur'lu) sigortalılar ise e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek veya "Ek: 1/b" formunun düzenlenmesi vasıtasıyla elden veya posta yoluyla yapılabilecektir. 4/a'lı sigortalı çalıştıran işverenler ise posta yoluyla "Ek: 1/a" formunun düzenlenmesi vasıtasıyla posta yoluyla başvuru yapabileceklerdir. 4/b'li sigortalılar herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya merkezine, durdurulan 4/b sigortalılığını ihya etmek isteyen sigortalılar ise sigortalılık dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulanabilecektir.

5510 sayılı Kanunun Ek 9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıran işverenlere ilişkin prim alacakları için "Ek: 1/g" de yer alan formun doldurulması suretiyle elden veya posta yoluyla başvuruda bulunulabilecektir.Bu yazı 209 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Ağustos 2021 Doğal afet nedeniyle hangi işverenlerin SGK prim borcu ertelenecek?
  • 30 Temmuz 2021 Asgari ücret desteği ocak ayından geçerli ödenecek
  • 30 Temmuz 2021 Beş puan teşvikinde değişiklik var!
  • 16 Temmuz 2021 İşverenler Covid-19 kapsamında kişisel sağlık verilerini isteyebilir mi?
  • 16 Temmuz 2021 SGKya uzaktan çalışma gün sayısı bildirimi
  • 13 Temmuz 2021 İş kanununda ihbar tazminatı ve yeni işverenin sorumluluğu
  • 9 Temmuz 2021 Kıdem tazminatı tavanı ne kadar arttı?
  • 9 Temmuz 2021 17256 ve 27256 teşviklerinde istihdam şartında istisnalar
  • 6 Temmuz 2021 Mali tatilin SGK bildirgelerine etkisi
  • 2 Temmuz 2021 Mali tatilde hangi bildirimler erteleniyor?
  • 29 Haziran 2021 Yıllık izin hakkından vazgeçilebilir mi?
  • 25 Haziran 2021 GSS Borçlarına Yapılandırma Geldi
  • 22 Haziran 2021 Meslek kodunu hatalı bildirene ceza var
  • 18 Haziran 2021 İş güvenliği uzmanlarının görevleri
  • 18 Haziran 2021 SGK NACE kodları nasıl değişecek?
  • 15 Haziran 2021 SGK yapılandırmasına başvuru nasıl yapılacak?
  • 8 Haziran 2021 Staj sigortası
  • 4 Haziran 2021 İsteğe bağlı sigortalılar ne kadar prim ödeyecek?
  • 4 Haziran 2021 İş kazasının SGK'ya bildirimi
  • 1 Haziran 2021 Sigortalılar hangi süreleri borçlanabilir?
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,694 µs