En Sıcak Konular

Sezgin Özcan
Sözcü Gazetesi

Sezgin Özcan
6 Kasım 2021

Emekliliğe yılbaşından önce mi sonra mı başvurmak avantajlı?Her yılın son çeyreğine girildiğinde, emekli olmayı düşünen okurlardan “Emeklilik için yılbaşından önce mi sonra mı başvurmak avantajlı?” soruları gelmeye başlar.

Bu yıl da gelen soruları “Enflasyon ve büyüme hızı beklentilerinin sürekli revize edilmesi nedeniyle biraz daha beklemek gerektiği, en azından ekim ayı verileri üzerinden bir değerlendirme yapmanın daha isabetli olacağı” şeklinde yanıtlamıştım. Ekim ayı enflasyon oranı açıklanır açıklanmaz sorular da yağmaya başladı. Soruları tek tek yanıtlamanın zaman açısından imkansızlığı nedeniyle bugün mevcut verilere göre ilk değerlendirmemi paylaşacağım.

Emeklilik başvurusunu yılbaşından önce mi sonra mı yapmanın daha avantajlı olduğunun tespiti için esas alınan parametrelerden biri içinde bulunulan yılda emekli aylıklarına yapılan zam oranı, diğeri tüketici enflasyonu ile ülkenin büyüme oranı, yani “güncelleme katsayısı”. Karar için içinde bulunulan yılın enflasyon ve büyüme hızı ile emekli aylıklarına yapılan zam oranını kıyaslamak gerekiyor.

İçinde bulunulan yılın enflasyon ve büyüme hızının, emekli aylıklarına yapılan zamdan büyük olması halinde izleyen yılın ocak ayında, küçük olması halinde ise içinde bulunulan yılın aralık ayı sonuna kadar emeklilik başvurusunda bulunmak avantaj sağlayabiliyor.

EMEKLİ AYLIĞI HESABI

Emekli aylığı çok teknik bir hesaplamayı gerektiriyor. Ancak kıyaslamanın daha anlaşılabilir olması açısından çok özet bir bilgi paylaşmakta yarar var.

Emekli aylığı, en basit anlatımıyla ortalama aylık kazanç tutarı ile aylık bağlama oranının çarpımından oluşuyor. Hesaplanan aylık, emekli olunan yılın ocak aylığı oluyor. Yılın ilk altı aylık döneminde emekli olunması halinde emekli aylıklarına ocak döneminde yapılan zam oranı kadar, yılın ikinci altı aylık döneminde emekli olunması halinde ise önce ocak dönemi, sonra temmuz döneminde yapılan zam oranı kadar artırılıyor.

Ortalama kazanç, her yıla ait prime esas kazancın, kazancın ait olduğu yıldan itibaren aylık talep tarihine kadar geçen yıllar için, her yıl gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan kazançlar toplamının prim gün sayısına bölünmesiyle bulunuyor.

Güncelleme katsayısı, her yılın Aralık ayına göre TÜFE değişim oranı ile büyüme hızının Ocak 2000-Eylül 2008 dönemi için yüzde 100'ünün, Eylül 2008 sonrası için yüzde 30'unun toplamından oluşuyor.

Aylık bağlama oranı ise toplam prim gün sayısına göre hesaplanıyor.

DEĞERLENDİRMEYE ESAS VERİLER

Emekli aylıklarına 2021 yılında yapılan zam oranı belli. Yılbaşında yüzde 8.37, temmuzda yüzde 8.45 olmak üzere toplam yüzde 17.53.

Yılsonu enflasyonu en erken 3 Ocak 2022 tarihinde, büyüme oranı ise 2022 Mart ayı sonlarına doğru belli olacak. Bu nedenle değerlendirmeyi ancak Ekim ayı itibarıyla gerçekleşen enflasyon oranı ve büyüme tahminleri üzerinden yapabiliriz.

Tüketici enflasyonu Ekim ayı itibarıyla (10 aylık) yüzde 15.75, yıllık yüzde 19.89 olarak gerçekleşti. Orta Vadeli Program (OVP)'de öngörülen 2021 tüketici enflasyon oranı yıllık yüzde 16.2, TC Merkez Bankası'nın ekim sonunda revize ettiği enflasyon oranı 18.4.

2021 büyüme oranı öngörüsü OVP'de yüzde 9, OECD, IMF ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının öngörüsü ise ortalama 8.5 civarında.

YILBAŞINDAN ÖNCE Mİ SONRA MI?

Yılbaşından önce emeklilik başvurusunda bulunulması halinde,  prime esas kazançlar en son 2020 güncelleme katsayısıyla güncellenerek, emekli aylığı 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla hesaplanacak. Hesaplanan aylık, 2021 yılında emekli aylıklarına yapılan yüzde 17.53 oranındaki zam kadar artırılacak.

Yılbaşından sonra emeklilik başvurusunda bulunulması halinde, emekli aylığı 2022 yılı Ocak ayı itibarıyla hesaplanacak. Emekli aylığı hesabında esas alınacak prime esas kazançlar 2021 yılı güncelleme katsayısı esas alınarak güncellenecek, ancak 2021 yılında emekli aylıklarına yapılan yüzde 17.53 oranında zam eklenmeyecek.

Mevcut verilere göre, tüketici enflasyonu ve büyüme hızı, 2021 yılında emekli aylıklarına yapılan yüzde 17.53 oranındaki zammın üzerinde. Bu bağlamda an itibarıyla, halen çalışmakta olanların emeklilik başvurusunu 2022 yılında yapmaları daha avantajlı gözüküyor.Bu yazı 514 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Mayıs 2022 Emlak vergisi muafiyetinde brüt alan hesabı
  • 19 Nisan 2022 Primlerimi geri alabilir miyim?
  • 4 Mart 2022 Vergi kaydına bağlı geriye dönük Bağ-Kur tescili
  • 6 Kasım 2021 Emekliliğe yılbaşından önce mi sonra mı başvurmak avantajlı?
  • 26 Ekim 2021 Geçmişe dönük Bağ-Kur tescili ve ihya yapılabilir mi?
  • 3 Mayıs 2021 Emeklilik sonrası çalışma, emekli aylığına katkı sağlar mı?
  • 17 Mart 2021 İsviçreden isteğe bağlı prim ödenebilir mi?
  • 14 Mart 2021 Staj sigortası doğum borçlanmasında başlangıç sayılır
  • 23 Şubat 2021 Banka çalışanı kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir mi?
  • 12 Şubat 2021 Kısa çalışma emeklilik tarihini öteler mi?
  • 15 Aralık 2020 Bağ-Kur prim borçları sildirilebiliyor mu?
  • 21 Ağustos 2020 Yaş beklerken baba üzerinden sağlık yardımı alınabilir mi?
  • 11 Ağustos 2020 Yurtdışı borçlanması emeklilik statüsünü etkiler mi?
  • 5 Ağustos 2020 Şirket ortağı SSK statüsünden emekli olabilir mi?
  • 10 Temmuz 2020 Kısa çalışma ödeneğiniz temmuz ayında da devam eder
  • 5 Temmuz 2020 Kısa çalışma kimler için uzadı?
  • 30 Haziran 2020 Eksik prim yatırılması fesih sebebi sayılır mı?
  • 26 Haziran 2020 Ücretsiz izin emekli çalışana fesih hakkı verir mi?
  • 23 Haziran 2020 Çalışan, esnek çalışmayla haklarını kaybedecek
  • 16 Haziran 2020 Kıdem tazminatında kazanılmış haklar
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,500 µs