En Sıcak Konular

Osman Arıoğlu


Osman Arıoğlu
19 Şubat 2024

Bir Danıştay DDK kararı ve damga vergisi uygulamasıDamga vergisi aslında, pek çok ülkede uygulaması olmayan şekle bağlı olan ve ülkemizde kaldırılması zaman zaman gündeme geldiği halde, vergi gelirlerindeki hasılat etkisi dikkate alınarak bir türlü kaldırılamayan ve sistemde devam edegelen biraz çağ dışı kalmış bir vergi mahiyetindedir. Damga vergisinde genel olarak vergiyi doğuran olay sözleşme, makbuz vs. kağıtların düzenlenmesidir. Bu durum nedeniyle zaman zaman özellikle elektronik sistem üzerinden fiziki kağıt düzenlenmeden yapılan işlemlerde damga vergisi alınıp alınmayacağı tartışma konusu yapılmış, bu konular yasal düzenlemelerle açıklığa kavuşturularak damga vergisi kapsamında tutulmuş ve bu tartışmaları ortadan kaldırmıştır. 

 

MALİYETİN FARKLILAŞMASI

 

Damga vergisinin tartışma konusu olduğu ve zaman zaman bir işin veya bir hizmetin fiyatının karşı kurumun resmi veya özel kurum olması veya sözleşme düzenlenip düzenlenmemesinden dolayı damga vergisi maliyeti kadar farklılıkların doğmasına neden olan bir vergi durumundadır. Örneğin, bir mal veya hizmet satış işinin iki özel kişi ya da kurum arasında sözleşmeyle yapılması ile şifahi olarak yapılması arasında damga vergisi maliyeti kadar farklılık oluşabilmektedir. İki taraf bu işlemi bir sözleşmeyle yapması durumunda bunun üzerinde yaklaşık yüzde 1, tam rakamı söyleyecek olursak binde 9.48 oranında damga vergisi ödemeleri gerekir. Aynı işlemi şifahi anlaşma ile ve fatura kesmek suretiyle bedelin ödenmesi şeklinde yapmaları durumunda bu defa damga vergisi maliyeti olmayacak, işin maliyet farkı yaklaşık yüzde 1 daha uygun olacaktır. 

 

İşin özünde damga vergisi şekli bir vergidir. Ortada bir sözleşmenin olması ve bunun elektronik veya yazılı bir şekilde yapılması söz konusu ise bu sözleşme damga vergisine tabi olacaktır. Aynı işi bir kamu kurumuna ihale karşılığı yapan bir firma ise; bu işle ilgili üç ayrı damga vergisi ile karşı karşıya olacaktır. İhale kararı, sözleşme ve hakediş tahsilatlarında ayrı damga vergisi ödeyecektir. Normal şartlarda işin bedelini veya fiyat teklifini yaparken bütün bu maliyetleri de dikkate alarak teklif vermesi gerekecektir. Şayet bunları dikkate almadan fiyat teklifi vermişse belki de bu işin sonucunu zararla kapatması söz konusu olabilecektir.

 

DAVA DAİRELERİ KURULU’NUN KARARI

 

Yazımızın konusu olan Danıştay Dava Daireleri Kurulu’nun kararı da tam buna benzer bir örnekle ilgilidir. Bir belediye temizlik işi ihalesi yapmış, bununla ilgili karar pulu ve sözleşme damga vergileri ihaleyi alan firma tarafından ödenmiş. İşin devamında enflasyon nedeniyle ilave sözleşme yapılmaksızın oluşan fiyat farkı bedelleri de ödenmeye başlanmış, ancak bu fark bedellerin damga vergisine tabi olmaması gerekir gerekçesiyle ihtilaf yaratılmıştır. Kararlar arasında ihtilaf çıkması nedeniyle konu Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu’na kadar gelmiştir. Dava Daireleri Kurulu da özet olarak konuyu açıkladıktan sonra; ek sözleşmenin olup olmamasının bir önemi olmadığını, kamudan yapılan ödeme nedeniyle de bir damga vergisi alınması söz konusu olduğundan, ödeme nedeniyle alınması gereken damga vergisinin alınması gerektiğini açıklığa kavuşturmuştur. 

 

Bize göre, zaten konu son derece net ve açıktır. Ancak her nasılsa bu konu tartışma konusu olmuş ve Dava Daireleri Kurulu’nun açıklığa kavuşturmasına gerek bulunmuştur. Biz de konunun altını çizmek ve bu vesile ile damga vergisi konusunda genel itibariyle görüşlerimizi kamuoyunun takdirine sunmak istedik. Bu yazı 133 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 1 Nisan 2024 Fed faiz indirimi ne zaman?
  • 18 Mart 2024 Cari açık gidişatı
  • 4 Mart 2024 Döviz nereye?
  • 19 Şubat 2024 Bir Danıştay DDK kararı ve damga vergisi uygulaması
  • 5 Şubat 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon muhasebesine ilişkin kararı kimleri etkileyecek?
  • 22 Ocak 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon düzeltmesine ilişkin kararı
  • 8 Ocak 2024 Bilmediğini bilmemek veya cehaletin dayanılmaz cazibesi
  • 25 Aralık 2023 Ademi Tahsis İlkesi
  • 11 Aralık 2023 Enflasyon muhasebesi uygulaması
  • 27 Kasım 2023 Ekonomilerde stagflasyon ihtimali
  • 13 Kasım 2023 Faiz artırımlarının sonuna geliniyor mu?
  • 30 Ekim 2023 Nice 100 yıllara
  • 16 Ekim 2023 İsrail-Filistin savaşı ve ekonomiye etkileri
  • 2 Ekim 2023 Parite nereye?
  • 18 Eylül 2023 OVP ne söylüyor?
  • 4 Eylül 2023 Son Merkez Bankası kararları ve geleceğe bakış
  • 11 Kasım 2022 Sermaye kaybı nedeniyle sermaye artırımında yeni düzenleme
  • 19 Şubat 2021 Finansman gider kısıtlaması uygulaması başladı
  • 9 Haziran 2020 Kambiyo muamele vergisi uzun süreli olmayabilir
  • 1 Haziran 2020 Biraz parasal genişleme hemen enflasyon yaratmaz
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,159 µs