En Sıcak Konular

Osman Arıoğlu


Osman Arıoğlu
3 Haziran 2024

Carry trade, döviz, faizMerkez Bankası, beklendiği gibi mayıs ayında da faizde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Sıkı para politikasının devamı anlamında birtakım tedbir PPK kararına ilişkin yazılı metninin açıklanması paralelinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ ile hem TL mevduat hem de KKM hesaplarındaki karşılık oranları artırıldı. Vade uzadıkça karşılık oranları azalsa da temelde iki kademeye indirildi. TL hesaplarda en sık kullanılan 3 ay vadeye kadar yüzde 12, 6 aydan uzun vadeler için yüzde 8 oldu. KKM’ler bakımından da 6 aya kadar yüzde 33, daha uzun vadelerde ise yüzde 22 karşılık oranı aranır hale geldi. Bu tedbirlerle beraber piyasadaki kredi maliyetinin artması ve kredi hacminin daralması hedeflendi. Ayrıca Merkez Bankası, son zamanlardaki dövizli borçlanma eğilimini de daraltmak için bankaların döviz kredilerinde aylık yüzde 2 büyümeyi aşmamaları yönünde bir sınırlama getirdi.

 

Hiçbir istikrar programının hiç hasarsız uygulanması söz konusu değildir. Nitekim bu konuda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 29 Mayıs günü benim de mensubu olduğum Hesap Uzmanları Kurulu’nun 79. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantının açış konuşmasında, ilaç örneği üzerinden konuyu güzel ifade etti. Bakan, uygulanan enflasyonla mücadele programının şu ana kadar gidişatının planlamalar doğrultusunda olduğunu da belirtti. Bizim değerlendirmemiz de hem Bakan hem de Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan bugüne kadarki uygulamaları itibarıyla genel kamuoyunun güven ve takdirini kazanmış durumdalar. Bu ekonomi yönetiminin hedefine ulaşması ve politikaların başarılı olması anlamında son derece olumlu bir durumdur.

 

KREDİ NOTLARI

 

Uygulanan ekonomi politikasına güveninin artmasıyla beraber şu an itibarıyla ülkemizin hak ettiği seviyeyi göstermeyen kredi notları artmaya devam edecektir. Zaten Bakan Şimşek de uluslararası yatırımcılarla konuşmalarında, Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin hemen altında olması gerektiğini kabul ettiklerini, bunu da Dünya Bankası ve benzeri uluslararası finans kuruluşlarından sağlanmakta olan fon maliyetlerinin gösterge değer (sofr veya eurobor) artı 1.5 puan civarında olduğunu ifade ederek destekledi. Bakan, ayrıca yapısal reform adımlarının da kademe kademe gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaptı. 

Uygulanan programa güvenin bir karinesi olarak yabancı girişleri ile beraber mahalli idare seçimleri öncesi 65 milyar negatif olan döviz rezervi neredeyse tamamlandı. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde artıya geçilebilmesi de mümkün. 

 

YABANCI SERMAYE

 

Şimdilik borsaya gelen yabancı girişi 1 milyar dolara bile ulaşmamışken, kamu kağıtlarına gelen yabancı sermaye tutarı 6 milyar doların biraz üzerine çıkmış bulunuyor. Yabancının en fazla geldiği kısım, klasik anlamda sıcak para dediğimiz bölümde yer alıyor. Esasen bu giriş davranışı yabancı sermayenin doğasına uygundur. Ekonomi politikası etkisini gösterdikçe ve her şey daha normale döndükçe yabancı girişinin doğrudan yatırımlara yöneldiğini görebileceğiz. Kaldı ki, şu an için bankaların ancak öz varlıklarının bir katı kadar kısa vadeli swap yapabilmeleri ve uzun vadeli swap kanalının kapalı olması nedeniyle geçmişte olan risklerin tekrar yaşanma ihtimali de bulunmuyor. Öte yandan, Merkez Bankası da gelen dövizi almak suretiyle kurda olası geri gelmeyi engelliyor ve döviz rezervlerini artırarak her türlü duruma karşı daha dayanıklı hale geliyor. 

 

Bu köşede zaman zaman ifade ettiğimiz üzere ihracatımızın önemli bir bölümünde talep elastikiyeti fazla olduğundan kurun geri gelmesi ihracatçılarımızın ciddi şekilde zarar görmesine, buna karşılık ithalatı avantajlı hale getireceği için de cari açığın yükselmesine neden olabilirdi. Bu, doğal olarak hiç istemediğimiz bir husus. Özetle, şu ana kadar uygulanan politika elbette birçok kesim bakımından biraz fedakarlık gerektirecek. Ancak enflasyonun kalıcı hale gelmeden önlenebilmesi için kısa ve orta vadede bu kaçınılmaz. Bu yazı 137 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 8 Temmuz 2024 Enflasyon rakamlarında iyileşme devam ediyor
  • 24 Haziran 2024 Yeni vergi düzenlemeleri
  • 3 Haziran 2024 Carry trade, döviz, faiz
  • 20 Mayıs 2024 Enflasyon düzeltmesi ve binek otomobillerin durumu
  • 6 Mayıs 2024 Trampada tapu harcı uygulaması
  • 22 Nisan 2024 Yeme içme ürünlerinde katma değer vergisi oran değişikliği tartışması
  • 1 Nisan 2024 Fed faiz indirimi ne zaman?
  • 18 Mart 2024 Cari açık gidişatı
  • 4 Mart 2024 Döviz nereye?
  • 19 Şubat 2024 Bir Danıştay DDK kararı ve damga vergisi uygulaması
  • 5 Şubat 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon muhasebesine ilişkin kararı kimleri etkileyecek?
  • 22 Ocak 2024 Anayasa Mahkemesinin enflasyon düzeltmesine ilişkin kararı
  • 8 Ocak 2024 Bilmediğini bilmemek veya cehaletin dayanılmaz cazibesi
  • 25 Aralık 2023 Ademi Tahsis İlkesi
  • 11 Aralık 2023 Enflasyon muhasebesi uygulaması
  • 27 Kasım 2023 Ekonomilerde stagflasyon ihtimali
  • 13 Kasım 2023 Faiz artırımlarının sonuna geliniyor mu?
  • 30 Ekim 2023 Nice 100 yıllara
  • 16 Ekim 2023 İsrail-Filistin savaşı ve ekonomiye etkileri
  • 2 Ekim 2023 Parite nereye?
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,133 µs