En Sıcak Konular

Karşılıksız çeke aşamalı hapis

30 Mayıs 2009 22:28 tsi
Karşılıksız çeke aşamalı hapis Çek yasa tasarısında ’karşılıksız çeke hapis cezası’ yeniden düzenleniyor. Buna göre, "karşılıksız çekte" hapis cezasına "aşama" getiriliyor.

Karşılıksız çeke hapis "aşamalı" olacak, hapistekiler de çıkacak     
Hürriyet
 
Çek yasa tasarısında ’karşılıksız çeke hapis cezası’ yeniden düzenleniyor. Buna göre, "karşılıksız çekte" hapis cezasına "aşama" getiriliyor. Düzenleme daha önce işlenen çek suçlarını da kapsarsa hapisteki 1.100 çek suçlusunun büyük bölümü cezaevinden çıkacak. Tasarının haziran sonuna kadar yasalaşması planlanıyor.

HÜKÜMET, çek tasarısında ekonomik krizin getirdiği sorunların aşılmasını sağlayacak değişikliğe hazırlanıyor. Yeni düzenlemede, ’karşılıksız çeke hapis cezası’na "aşama" getiriliyor. Düzenlemenin daha önce işlenen çek suçlarını kapsaması sağlanırsa, hapisteki 1.100 çek suçlusunun büyük bölümü cezaevinden çıkacak. TBMM Adalet Komisyonu, tasarıyı önümüzdeki hafta ele alacak. Haziran sonuna kadar yasalaşması planlanan tasarıda çek mağdurlarını ilgilendiren önemli bazı değişiklikler yapılması düşünülüyor. Komisyon, tüketici dernekleri, odalar ve bakanlık bürokratlarıyla toplantı yaparak, kısmi af anlamına gelen önerileri değerlendirecek. Bu düzenlemeye Adalet Bakanlığı da sıcak bakıyor.

Hapis yerine adli para cezası
Tartışılan düzenlemeye göre, çek suçlarından hapis cezası zorlaştırılıyor. Mevcut uygulamada tekraren karşılıksız çek verenlere uygulanan hapis cezası kaldırılıyor. Tüm çek suçlarında önce adli para cezası uygulanacak. Çekin miktarından az olamayacak adli para cezası, borç faiziyle birlikte ödenirse, hapis cezası ortadan kalkacak. Çek suçluları, "adli para cezasını" da ödemediği takdirde hapis cezası verilecek. Böylece çek suçlularına, hapse girmeden borçlarını ödemek için zaman tanınacak.

Hapistekiler yararlanabilecek
Komisyonda yapılması düşünülen yeni düzenleme ise tasarıda varolan bu hükümlerin geriye doğru yürümesine imkan sağlayacak. Halen çek suçlusu olanlara da "adli para cezası" ile hapisten kurtulma olanağı sağlanacak. Cezaevlerinde halen bin 100 çek suçlusunun bulunduğu belirtildi. Düzenleme yapılırsa, çek suçlularından tekraren karşılıksız çek verenler, hapisten kurtulabilecek. Ancak adli para cezası alıp, bunu da ödemedikleri için hapse girenler ise bundan yararlanamayacaklar.

Alternatifleri tartışacağız
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, "İşin taraflarını ve ilgililerini çağırdık. Çek suçlarının yapısı, ceza nitelikleri değiştirdiğine göre daha önce çek suçlusu olanlarla ilgili farklı yaklaşım geliştirilebilir. Bu konuda birden fazla seçenek var. Muhataplarını dinleyip, ona göre bir formül geliştirmeye çalışacağız. Yeni mağdurlar yaratmamak gerekir. Biz kişilerin alacak haklarına dokunamayız. Hapis cezalarını kaldıralım mı, paraya mı dönüştürelim, onu tartışacağız. Kamuoyuna erken umut enjekte etmek istemiyorum" dedi.Bu haber 1,734 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,285 µs