En Sıcak Konular

Devletle barışana 2. şans vergi kaçıranlara hapis

30 Mayıs 2009 22:51 tsi
Devletle barışana 2. şans vergi kaçıranlara hapis Varlık barışında süre uzatımı için çalıştıklarını belirten Maliye Bakanı Şimşek, vergi kaçıranların hapisle cezalandırılacağı yasal düzenleme hazırladıklarını söyledi.

Devletle barışana 2. şans vergi kaçıranlara hapis
Sabah

Varlık barışında süre uzatımı için çalıştıklarını belirten Maliye Bakanı Şimşek, vergi kaçıranların hapisle cezalandırılacağı yasal düzenleme hazırladıklarını söyledi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek varlık barışında süreyi uzatmayı düşündüklerini ve buna yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi. Böylece, beyan edildiği halde getirilmeyen 8.7 milyar liranın yanı sıra yeni birikimlerin de ülke ekonomisine kazandırılması hedefleniyor. Varlık Barışı kapsamında 5.2 milyar lira getireceğini açıklayarak dikkatleri üzerine çeken Ali Türkan başta olmak üzere beyan da bulunup parasını getirmeyenlere de ikinci şans verilmiş olacak. Varlık Barışı'nın süresinin uzatılması için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de Meclis ve Plan Bütçe Komisyonu'nda bekleyen torba yasalardan birine süre uzatımı maddesi eklenecek.

6.1 MİLYAR $ TAMAM
Maliye Bakanı Şimşek konuyla ilgili açıklamayı dün Hesap Uzmanları Kurulunun 64. kuruluş yıldönümü etkinliklerinde yaptı. Kasım 2008'de yürürlüğe giren yasa kapsamında, başvuru yapacaklar için 3 aylık beyan süresi tanınmıştı. Yasaya göre, yurtdışındaki varlıklardan yüzde 2, yurtiçindeki varlıklardan da bir defaya mahsus yüzde 5'lik vergi alınması öngörülmüştü. Bu sürede 14.8 milyar liraya yakın beyanda bulunulmuş ancak 6.1 milyar lirası vergisi ödenerek sisteme dahil olmuştu. Beyan edildiği halde getirilmeyen tutar da yaklaşık 8.7 milyar lira olmuştu.

KAÇAK MALİ SUÇ DEĞİL
Bu arada Türkan geçen hafta da Maliye Bakanı Şimşek'i Meclis'te yakalamış, bu parayı getirmek istediğini söylemişti. Öte yandan Maliye Bakanı Şimşek, etkinlikler çerçevesinde katıldığı panelde yaptığı konuşmada da vergi kaçakçılığının para cezasında dönüştürülmesini engelleyen yasal düzenleme hazırladıklarını belirtti ve şöyle konuştu: "Vergi kaçıranlar doğrudan doğruya hapisle karşı karşıya kalacak. Bazılarına göre mali suçlar, mali cezayı gerektirir. Ben, vergi kaçaklığını kamu düzenine karşı suç olarak görüyorum. Benim perspektifimde bu mali suç değil. Önümüzdeki dönemde çapraz denetimii düşünüyoruz."Bu haber 1,862 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,355 µs