En Sıcak Konular

Dolar/TL 6.03 seviyelerinde

12 Şubat 2020 10:11 tsi
Dolar/TL 6.03 seviyelerinde Piyasalarda gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye politikasına ilişkin açıklamalarına çevrilmiş durumda.

Dolar/TL 6.03 seviyelerinde

DÜNYA 

Piyasalarda gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye politikasına ilişkin açıklamalarına çevrilmiş durumda.

Jeopolitik gelişmelerin yakından izlendiği para piyasasında dolar/TL 6 seviyesinin üzerindeki seyrini koruyor. Dün gün içinde en son Mayıs 2019'da görülen 6.05'e kadar yükselen kur, bugün 6.03 seviyelerinde işlem görüyor. Piyasalarda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye politikasına ilişkin açıklamaları takip edilecek. Erdoğan TBMM'de bugün saat 11:00'da gerçekleşecek grup toplantısına işaret ederek Suriye konusunda bundan sonra atılacak adımları bu toplantıda paylaşacağını dün söylemişti.

BDDK'nın swap adımının da desteğiyle dolar/TL Cuma günü test ettiği 6.05 seviyesinden 5.9750'ye kadar geriledi. Ancak kur artan jeopolitik tansiyonun da etkisiyle gördüğü en düşük seviyelerde kalıcı olamadı ve yönünü yeniden yukarı çevirdi. Londra swap piyasalarında gecelik vadede lira faizleri BDDK adımı sonrası yüzde 75'e kadar yükseldi. Ancak gecelik faiz bu seviyelerde kalıcı olmadı. İlgili faiz 2019 ilk çeyrek sonunda kısa bir süre için yüzde 1,200'e kadar çıkmıştı.

Bankacılar piyasada yön belirleyici olarak jeopolitik gelişmeleri takip ediyor. Suriye'de rejim unsurlarının İdlib'deki TSK hedeflerine yönelik top atışlarında hafta başında beş asker hayatını kaybederken, beş asker de yaralandı. MSB, saldırıya angajman kuralları ile karşılık verildiğini, 101 rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Son dönemde benzer şekilde İdlib Serakib'e Suriye rejim güçlerinin TSK unsurlarına yönelik saldırısında da 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye güçlerinin geri çekilmesini, aksi halde bunu Türkiye'nin kendi imkanlarıyla sağlayacağını belirtiyor. Süreç piyasalar tarafından yakından izleniyor. Özellikle sıcak çatışma ihtimali piyasarın endişe konusu. Bu kapsamda Türkiye'de bulunan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in temasları da takip edilecek.


Bu haber 191 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12,624 µs