En Sıcak Konular

Sanayi güvenli üretime hazırlanıyor

17 Haziran 2020 08:17 tsi
Sanayi güvenli üretime hazırlanıyor OSB’ler ve sanayi tesislerinde çalışan işçilere, Sağlık Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde antikor testleri yapılıyor.

Sanayi güvenli üretime hazırlanıyor

DÜNYA

Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Bursa ile Konya’daki OSB’lerde ve sanayi tesislerinde antikor testleri yapılmaya başlandı. Bursa’da Ticaret ve Sanayi Odası koordinasyonunda gerçekleştirilen antikor testleri OSB’ler ve sanayi tesislerinin talepleri doğrultusunda uygulanıyor. Bursa’da ilk olarak Demirtaş OSB’de yer alan Beyçelik Gestamp firmasında testler yapılmaya başlandı. Toplamda 400 işçiye antikor testi uygulandı. Antikor testi sonucunda kaç kişinin koronavirüs hastası veya daha önce hastalığı geçirmiş olduğu belirlenecek. Tespit edilen vakalara daha sonra PCR testi uygulanacak. Testler, Bursa’daki OSB’lerle sanayi tesislerinin talepleri doğrultusunda yapılacak.

Salgının ortaya çıktığı ilk günden bu yana güvenli üretim noktasında birçok uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Bursa’da 17 OSB’de toplam 240 bin çalışanımız var. Test sonuçları pozitif çıkan çalışanlarımızın tedavi süreçlerini süratle başlatırken, negatif çıkanların da üretime moralli bir şekilde devam etmelerini amaçlıyoruz. Firmalarımızın üretim hızını düşürmemek için gayretlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Öte yandan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de Konya’da sanayi işletmelerinde çalışanlara yönelik COVID-19 antikor tarama testlerinin dün başladığını söyledi. Konya Sanayi Odası’nın koordinasyonunda yapılmaya başlanan tarama testlerinin işletmelere gidilerek, çalışanlardan yerinde numune almak suretiyle gerçekleştirildiğini kaydeden Kütükcü, sanayicilerin çalışanlarına yönelik tarama testi taleplerinin pandemi.kso.org.tr adresinden toplandığı bilgisini verdi. Kütükcü, “Bu süreç, işverenlerimizin talepleri doğrultusunda devam edecek. Test yapılan çalışanlardan hiçbir ücret talep edilmeyecek” dedi. Bu haber 2,381 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,219 µs